[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 28. 05. 2022   Meniny má Viliam      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Ríme sa modlili za krajinu Tonga zasiahnutú podmorskou erupciou
P:3, 25. 01. 2022 16:19, ZAHFoto: SpC-Vatican


Rím 25. januára (RV) V rímskej Bazilike Santa Maria in Trastevere sa v pondelok 24. januára konala modlitba za obyvateľstvo ostrovov Tonga, ktoré minulý týždeň zasiahol ničivý výbuch podmorskej sopky. Viedol ju kardinál Michael Czerny SJ.

Spolu s odkazom na ľudské bratstvo prefekt ad interim Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj vyprosoval útechu a posilu pre trpiace obyvateľstvo. Modlil sa za obnovu krajiny, utíšenie prírodných živlov i za to, aby veda slúžila na pozdvihnutie ľudí z podobných katastrof.  

Ako kardinál Czerny uviedol v príhovore, počas sopečnej explózie, ku ktorej došlo v tichomorskej oblasti Tonga 19. januára a ktorá bola jednou z najničivejších v moderných časoch, sa zázračne podarilo zachrániť životy väčšiny obyvateľstva, zomreli len tri osoby. Avšak materiálne škody sú obrovské, ľudia prišli o všetko, o domy, ale aj o polia a plantáže, o zariadenia a náradie na svoju obživu, ktorou je  rybolov i poľnohospodárstvo.

„Tonga je málo známe meno“, uviedol kardinál Czerny, „a pre nás je to vzdialená realita. A predsa tí, ktorí trpia, nie sú nikdy ďaleko od nás, ktorí sa v Ježišovi uznávame za „deti vždy milované“ Otcom, povolaní zdieľať s ľudskou rodinou jeden osud v spoločnom dome, ktorým je Zem. Modlitba chce skrátiť vzdialenosti a prelomiť izoláciu.“

Kardinál Czerny, ktorý komentoval skúsenosť Jóba (38,1-16), pripomenul, že obyvateľstvo ostrovov Tonga prijalo kresťanskú vieru v 19. storočí. K modlitbe vyzval aj týmito slovami:

„Obraciame sa na Boha, Stvoriteľa neba a zeme, aby týchto bratov a sestry vytrhol zo skľúčenosti a bezútešnosti, ... aby utíšil ničivý živel, tak ako jeho Syn utíšil búrku na Galilejskom mori; aby ľud Tongy mohol obnoviť, čo zničila búrka, a aby sa mu prinavrátil pokoj.

Prosme Pána, aby sa dotkol sŕdc mužov i žien, aby venovali zdroje vedy na pozdvihnutie národov z prírodných katastrof, klimatických zmien, chorôb, chudoby a vylúčenia.

Nech naša modlitba prekoná každú vzdialenosť a ukáže, že patríme do jednej Božej rodiny, do ktorej sme boli všetci prijatí ako adoptívne deti. Napriek rozdielom a rozličnosti máme spoločný osud, sme deťmi jedného Otca, žijeme v jednom spoločnom dome, všetci sme bratia a sestry.“( TK KBS, RV , zk; rp ) 20220125025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Pápež na Malte

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním