[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 22. 03. 2023   Meniny má Beňadik      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sviatky Narodenia Pána u gréckokatolíkov v Anglicku
P:3, 30. 12. 2021 07:59, ZAHFoto: Juliana F., Emily K., Marek V.


Anglicko 30. decembra (TK KBS) Sviatky Narodenia Pána gréckokatolíci v Anglicku radostne a s vďakou Bohu oslávili, napriek stále pretrvávajúcej pandémii. Nedeľa pred Kristovým narodením bola pre veriacich príležitosťou nielen pre slávenie svätej liturgie, ale aj na naplnenie starodávnej tradície. Po svätej liturgii si počas zvyčajného spoločného občerstvenia sami napiekli vianočné oblátky. Pečenie si vyskúšali ako dospelí, tak aj deti, ktoré sa vôbec nebáli horúceho a syčiaceho stroja, z ktorého akoby zázrakom vyskakovali chrumkavé vianočné pochúťky, znázorňujúce Pannu Máriu s Ježiškom, s prianím 'Radostné Vianoce'.

Predvečer a aj v deň Kristovho narodenia niektorí gréckokatolícki krajania strávili na Slovensku, alebo v Anglicku vo svojich farnostiach, keďže pre mnohých je dochádzať do cerkvi v Londýne dosť ďaleko. Tí, ktorí na Slovensko ísť nemohli, sa stretli len o deň neskôr, v Nedeľu po Kristovom narodení 26. decembra.

Anglický gréckokatolícky biskup, vladyka Kenneth Nowakowski v homílii vyzdvihol tmu jaskyne a materiálnu chudobu prostredia, kde sa narodil Spasiteľ. Zároveň poukázal na svetlo duchovného bohatstva ako odkaz Betlehemských jasličiek. To má mať hlboký význam pre kresťanov, ktorí vo svete plnom tmy - hmotného bohatstva a duchovnej biedy majú ohlasovať svetlo, ktoré prináša Kristus. Aj Herodes mal možnosť ísť spolu s tromi kráľmi za svetlom hviezdy, no namiesto toho, pre svoju pýchu a závisť, zostal v tme. Zľakol sa, že také jednoduché a chudobné dieťa z maštale môže byť kráľom celého sveta a z obavy že kvôli Kristovi stratí moc a bohatstvo, dal zabiť mnohé nevinné deti. Či sa presne toto nedeje v dnešnom svete, ktorý sa ženie za materiálnym bohatstvom a je čoraz viac duchovne biedny, bez Boha a Jeho lásky, pýtal sa vladyka Kenneth.

Po svätej liturgii sa veriaci, spoločne s vladykom Kennethom a správcom farností Siarhiejom Stasievičom stretli vo veľmi príjemnej rodinnej atmosfére na spoločnom pohostení a zaspievali si tradičné koledy.

Gréckokatolíkov v Anglicku je možné nájsť aj na Facebooku.

 

Informoval Marek Vojčík( TK KBS, ts ke; rp ) 20211230014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]