[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 16. 06. 2024   Meniny má Blanka      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Socha Panny Márie v Šaštíne sa stala národnou kultúrnou pamiatkou
P:3, 29. 12. 2021 11:30, DOM

Bratislava 29. decembra (TK KBS) Rozhodnutím Pamiatkového úradu Slovenskej republiky bola Socha na stĺpe (Panna Mária Immaculata) v Šaštíne-Strážach vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku.

Kamenná baroková socha v Šaštíne-Strážach znázorňujúca Pannu Máriu v ikonografickom stvárnení Immaculaty, predstavuje hodnotnú autenticky zachovanú kamenosochársku prácu 18. storočia.

Šaštínsko-strážsky mariánsky stĺp patrí ku skupine hodnotnejších sochárskych diel tohto ikonografického typu, ktoré vznikli v rámci trnavského kraja v 18. storočí.

 „Šaštínsko-strážsky mariánsky stĺp patrí k skupine hodnotnejších sochárskych diel tohto typu, ktoré vznikli v rámci Trnavského kraja v 18. storočí,“ píše sa v oznámení o zápise národnej kultúrnej pamiatky, ktorú podpísal dočasný generálny riaditeľ Pamiatkového úradu SR Radoslav Ragač.

Stĺp sa podľa pamiatkarov vyznačuje harmonickými proporciami a snahou o dynamizáciu pohybu. Architektonicko-výtvarné riešenie stĺpu reprezentuje v baroku rozšírený typ exteriérového votívneho diela.

„Zachovaný je vo veľkej miere autenticity s niekoľkými menšími sekundárnymi zásahmi, ktoré však nenarušili pôvodný výraz objektu. Socha na stĺpe je podľa doterajších zistení zachovaná na pôvodnom mieste a aj napriek stavebným úpravám námestia stále predstavuje zaujímavý urbanistický prvok v prostredí. Objekt je nositeľom architektonickej, výtvarnej, historickej a urbanistickej pamiatkovej hodnoty,“ uvádza sa v zdôvodnení Pamiatkového úradu SR.

Napriek zlému stavebno-technickému stavu sa pamiatka zachovala vo vysokej miere autenticity. Vzhľadom na zlý stavebno-technický stav si objekt vyžaduje reštaurovanie. Spracovanie podkladov pre vyhlásenie uvedenej sochy za NKP bol prvý krok mesta na jej záchranu, píše portál nazohori.sk (Zdroje: Mesto Šaštín Stráženazahori.skPostoj.sk / TASR)( TK KBS, mss, naz, post, tasr, ml; pz ) 20211229018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]