[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 02. 04. 2023   Meniny má Zita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Udalosť narodenia Krista sa dá obdivovať aj na Nitrianskom hrade
P:3, 29. 12. 2021 10:45, DOM

Nitra 29. decembra (TK KBS) Vo Vianočnom období býva v Pribinovej kaplnke na Nitrianskom hrade od roku 2017 už tradične inštalovaný betlehem zobrazujúci udalosť narodenia Ježiša Krista. Scenéria betlehemskej maštaľky je definitívne hotová a kompletná a mimoriadne zaujímavo umelecky spracovaná. Zvlášť pre tých najmenších ponúka vizuálny zážitok, ktorý je aktuálny práve v tomto období. Iniciátorom zhotovenia a inštalovania vianočného betlehemu tohto typu bol nitriansky biskup Mons. Viliam a Judák a autorom kompozície diela je P. Paul Mária Siegl, zakladateľ Diela Ježiša Veľkňaza.

Realizátorom celého diela, scenérie aj jednotlivých postáv je umelecký rezbár z južného Tirolska Georg Begmeister. Autorkou výtvarných úprav jednotlivých figúr, ako aj ich zlátenia, je rehoľná sestra z Rodiny Panny Márie Veronika Orešková. Scenéria Betlehema meria 6 metrov. Je v nej umiestnených 15 ľudských postáv a 8  zvierat.  Všetky sú vyrezané z dreva borovice limby veľkosti 90 cm v mierke 1:3. Postavy z betlehema nás tak pozývajú, aby sme spolu s nimi pristúpili k božskému Dieťaťu a nechali sa ním obdarovať.

V tejto súvislosti pripomíname, že v predvianočnom čase vyšla publikácia pod názvom „Poďme do Betlehema“ z pera nitrianskeho biskupa Mons. Viliama Judáka. Publikácia podrobne predstavuje práve toto umelecké dielo, jeho zrod, práce na ňom, či použité umelecké techniky. Obsahuje vyjadrenia juhotirolského rezbára, vyznania rehoľnej sestry Veroniky Oreškovej a vianočné úvahy, ktoré sa viažu k jednotlivým betlehemským postavám. Publikácia je vhodným darčekom napr. pre vašich blízkych, ktorých chcete potešiť a tiež môže byť ako forma odmeny pre tých, ktorí sa angažujú vo farnosti. Publikáciu je možné objednať na e-mailovej adrese: financne2@gmail.com. Cena bohato farebne ilustrovanej knihy na 176 stranách je 19,90 €, avizuje hovorca Nitrianskeho biskupstva Tibor Ujlacký.

„Každá katedrála je srdcom diecézy, aj tá naša nitrianska s titulom baziliky, ktorá je oddávna vzácnou stavbou architektúry prechádzajúca od románskej cez gotickú až po barokovú. Tu sú tiež sústredené mnohé umelecko – sakrálne pamiatky, k novodobým patrí nové liturgické zariadenie. Ozdobou katedrály chce byť aj nový betlehem vyrobený v južnom Tirolsku, ktorý býva umiestnený v najstaršej románskej časti katedrálneho chrámu. Nech je aj toto umelecké dielo svedectvom vďačnosti za dar viery, ktorú pred stáročiami prijali naši predkovia v tomto „Slovenskom Betleheme“, nech je svedectvom našej živej viery v prítomnosti a zároveň pozvaním na putovanie cestami viery do budúcnosti," pozýva do betlehema na Nitrianskom hrade Mons. Viliam Judák.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu, ml; pz ) 20211229016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]