[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 02. 04. 2023   Meniny má Zita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Judák na Narodenie Pána: Žime ako deti svetla a prijmite odkaz Vianoc
P:3, 26. 12. 2021 15:05, DOM

Nitra 26. decembra (TK KBS) Na Nitrianskom hrade v katedrále – Bazilike sv. Emeráma bolo v tomto roku viac vianočných bohoslužieb ako v minulosti. Z dôvodu pandemických opatrení a kapacitných obmedzení pribudli aj tretie sväté omše. Na vigíliu Narodenia Pána 24. decembra, ako aj v deň slávnosti 25. decembra 2021 celebroval pontifikálne sväté omše nitriansky biskup Mons. Viliam Judák.

Počas vigílnej slávnosti pripomenul 110. výročie osvetlenia katedrály nitrianskym biskupom Viliamom Batthyánym, a uvažoval ďalej nad skutočnosťami svetla a tmy v živote človeka v kontexte s narodením Ježiša Krista, ako svetla sveta, keď sa takto v noci zjavil Boh a stal sa človekom.

Význam narodenia Ježiša ako svetla v tme pre celé ľudstvo zhrnul slovami: „Vianoce sú viac ako rad svetiel, sú viac než akési divadlo pozostávajúce zo zámeny tmy a svetla. Každé ráno a každý deň, ktoré od onej noci v Betleheme nastane, nesie v sebe svetlo svätej noci, a nesie posolstvo, ktoré si odnesme dnes prosím do nášho života, ako ten najvzácnejší dar. Lebo Boh prišiel na svet, chce tu byť, chce tu zotrvať s nami všetkými, pretože toto dieťa v jasliach čoskoro vyrastie, pozrie sa na nás z kríža a opýta sa: Čo robíte ešte pri jasliach, nevidíte že sú prázdne? Áno, Vianoce sú začiatok. Prijmime preto zodpovedne drahý bratia a sestry  odkaz do svojho života, a žime ako deti svetla.“

Počas pontifikálnej svätej omše vo dne na slávnosť Narodenia Pána, biskup Viliam Judák pred prítomnými veriacimi pokračoval v uvažovaní nad zmyslom, podstatou a významom Vianoc pre človeka, a kriticky sa vyjadril aj k aktuálnym snahám z prostredia Európskej únie a súčasnej mediálnej kultúry, ktoré sa po odmietnutí zmienky o Bohu v európskej ústave aktuálne opäť pokúšajú  – podobne ako komunisti v Československu v 50 rokoch – aj o deformovanie až odstraňovanie už aj vianočných tradícií v záujme akéhosi odstraňovania diskriminácie menšín.

Ako povedal v závere svojho príhovoru: „Nestačí, že chápeme tieto sviatky, ako len tradíciu, legendu, či mýtus. Nádejam sa, že pre väčšinu z nás sú Vianoce príležitosťou zastaviť sa, zahľadieť sa na betlehemské dieťa, aby sme zanechali našu namyslenosť, svoj pyšný egoizmus,  aby sme našli odvahu veriť v dobro lásky, i v pravdu spolucítenia. V tom spočíva záchrana sveta a naša spása. Nájdime si teda cez tieto dni trocha pokoja, zastavme sa najskôr pri jasličkách, skadiaľ sa na nás usmieva dieťa.

Chyťme sa jeho ponúknutej ruky, ktorú k nám vystiera, ktorá nič neberie, ale neustále dáva, chce byť s nami, v našich rodinách, v našich vzťahoch, aj vo verejnom živote a v každej oblasti nášho života. Nech sú teda naplnené naše vianočné žičenia, a sprevádzané Božím pokojom, aby tam bolo viac pravdy, ľudskosti, priateľstva, zhovievavosti, dôvery, lásky, spravodlivosti, odpúšťania, statočnosti, šľachetnosti, dobroty, jednoty, pokoja, opravdivej radosti. Tak aj za našich čias môže reálne zaznievať a platiť – Sláva Bohu na výsosti a pokoj ľuďom dobrej vôle.

Takto príjmime zodpovedne odkaz Vianoc, a s ním aj hodnoty, ktoré nám ponúkajú, a prinášajme ich aj do týchto neľahkých časov, aby svet v nás a okolo nás bol lepší, ľudskejší, hodnotnejší a Boží!“

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu; ml ) 20211226004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]