[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 22. 03. 2023   Meniny má Beňadik      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pod vatikánskou kolonádou sú aj tri slovenské betlehemy
P:3, 26. 12. 2021 09:32, ZAHValéria Marakyová z Medzinárodného domu umenia pre deti Bibiana v Bratislave

Foto: Vatican Media


Vatikán 26. decembra (RV) Medzi vyše stovkou betlehemov pod Berniniho kolonádou Námestia sv. Petra sú vystavené aj diela zo Slovenska. V rozhovore pre Vatikánsky rozhlas ich predstavila dlhoročná kurátorka slovenských exponátov na výstave „100 jasličiek", pani Valéria Marakyová z Medzinárodného domu umenia pre deti Bibiana v Bratislave.

Výstavu „100 jasličiek vo Vatikáne“ slávnostne otvoril v nedeľu 5. decembra Mons. Rino Fisichella, predseda Pápežskej rady pre novú evanjelizáciu, za prítomnosti taiwanského veľvyslanca pri Svätej stolici, ktorého krajina sa podieľa na tohtoročnom podujatí.

Až do 9. januára 2022 môžu pútnici obdivovať 126 exponátov z rôznych krajín sveta. Ako  čítame v tlačovej správe spomínanej Pápežskej rady, ide napríklad o diela z Nemecka, Maďarska, Slovinska, Slovenska a Chorvátska, ale i Kazachstanu, Peru, Indonézie, Uruguaja, Kolumbie a Spojených štátov.

Vystavené slovenské betlehemy sú drevorezby. Autormi betlehemov z čerešňového dreva sú Vincent Bandúr z Považskej Bystrice a Zuzana Daníšková z Gáne (okr. Galanta). Betlehem z lipového dreva, ktorý je i maľovaný, sa skladá z 25 kusov, medzi ktorými sú okrem postáv Svätej rodiny či troch kráľov aj deti a zvieratká. Vytvorila ho Jana Majerská z Novej Bane.

Ako každý rok, aj teraz sa do iniciatívy zapojilo 30 škôl z regiónu Lácio výtvormi svojich žiakov. Sú tu aj betlehemy z rímskych farností.

V kreativite sa hranice nekladú, a preto medzi dielami nájdeme aj dva veľmi originálne: Talianska spoločnosť mestskej hromadnej dopravy  Atac S.p.A. vytvorila betlehem na prednej časti autobusu. Spoločnosť Il Cioccolato dei Trappisti zasa zostavila 100-kilogramový betlehem vyrobený výlučne z čokolády.

Medzinárodná výstava umeleckých betlehemov sa už po štvrtý raz koná vo Vatikáne, kam sa presunula z predchádzajúceho miesta v Mariánskej bazilike na námestí Piazza del Popolo. Najprv sídlila v sieni na Via Conciliazione, pod ľavý oblúk Berniniho kolonády sa presunula od minulého roka.

Dodajme, že výstava je otvorená až do 9. januára denne od 10. do 20. hodiny (24. a 31. decembra do 17.00). Vstup je bezplatný, bez objednania vstupeniek, v súlade s opatreniami na prevenciu Covidu-19. Návštevníkom sa na mieste venujú dobrovoľníci.

Vystavené slovenské betlehemy priblížila v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas dlhoročná kurátorka slovenských exponátov na výstave „100 jasličiek" Mgr. Valéria Marakyová z Medzinárodného domu umenia pre deti Bibiana v Bratislave:( TK KBS, RV, mh, jb; rp ) 20211226001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]