[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež v liste redakcii jubilujúceho časopisu: Slúžiť skrze dobrú žurnalistiku
P:3, 23. 12. 2021 10:34, ZAH

Vatikán 23. decembra (TK KBS) Pri príležitosti jubilea katolíckeho týždenníka Famiglia Cristiana, ktorý na Vianoce zavŕši deväťdesiat rokov svojej existencie, zaslal pápež František list redakcii a čitateľom. Povzbudzoval v ňom, aby slúžili pravde tým, že sa budú venovať dobrej žurnalistike a žiť podľa evanjelia.

Svätý Otec zablahoželal redakčnému tímu k dlhoročnej práci, ktorou nielenže otvára čitateľom okno do kresťanského sveta, ale tiež je ich sprievodcom po celé generácie. "Ste časopisom pozorným k problémom najslabších a ľudí na okraji spoločnosti a prajem vám, aby ste neprestávali hlásať evanjelium," napísal pápež.

Prvé číslo Famiglia Cristiana vyšlo 25. decembra 1931 v náklade 12 tisíc výtlačkov. Malo len asi tucet strán a bolo vytlačené čiernobielo. V špeciálnom vydaní, ktoré je od dnes k dostaniu v predajniach tlače, redakcia rozpráva príbeh týždenníka a ukazuje, akými zmenami prešiel počas nasledujúcich desaťročí.

Myšlienka časopisu sa zrodila z inšpirácie kňaza Giacoma Alberioneho. Bolo to veľmi jednoduché: "Keďže nie veľa ľudí prichádza k pastierom, mali by pastieri prísť k ovciam - to sa dá urobiť práve prostredníctvom dobrej žurnalistiky," veril blahoslavený zakladateľ paulínskej rehoľnej rodiny. Preto bola línia týždenníka vždy skôr formatívna ako informatívna. Od samého začiatku dbala redakcia nielen na svoje poslanie, ale aj na kvalitu, pretože zastávala myšlienku, že dobrý apoštol musí byť aj skvelý profesionál.

Spoločnosť svätého Pavla, do ktorej patrí Famiglia Cristiana, bola založená v roku 1914. Jej poslaním je hlásať evanjelium modernému svetu pomocou využitia najnovších technológií. Členovia tejto kongregácie v súčasnosti pôsobia v 32 krajinách a ich práca zahŕňa publikačnú, novinársku a vedeckú činnosť. Pôsobia aj v oblasti kultúry, podieľajú sa najmä na hudobnej a filmovej tvorbe.( TK KBS, RV cz; rp ) 20211223023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]