[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 31. 01. 2023   Meniny má Emil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Betlehemské svetlo spojilo východ a západ, prijali ho viacerí biskupi
P:3, 22. 12. 2021 13:15, DOMFoto: Archiv Slovenskeho skautingu


Bratislava 22. decembra (TK KBS) Slovenskí skauti previezli Betlehemské svetlo zo západu – z Bratislavy, na východ do Košíc symbolickou jazdou vlakom. Plamienok tak pomyselne spojil našu krajinu. Veríme, že prinesie pokoj, mier a lásku do našich rodín a v takomto spojení spoločne prežijeme nadchádzajúce vianočné sviatky, uviedli skauti.

Tohtoročnú púť Betlehemského svetla začali skauti na Slovensku 11. decembra prevzatím od rakúskych skautov na rakúsko-slovenských hraniciach. Nasledujúci deň, v nedeľu 12. decembra, slovenskí skauti odovzdali Svetlo poľským skautom a podobne aj ukrajinským skautom na hraničných priechodoch s jednotlivými krajinami.

Prvé oficiálne odovzdanie Betlehemského svetla na Slovensku prebehlo 13. decembra v Prezidentskom paláci. Skautská delegácia na čele s Náčelníkom Slovenského skautingu Jánom Mitríkom odovzdala Plamienok z Betlehema – symbol Vianoc do rúk prezidentke Slovenskej republiky Zuzane Čaputovej. Od tejto chvíle sa Svetlo začalo šíriť po Slovensku.

Tradičný rozvoz vlakmi nahradila symbolicka jazda

Tradičný rozvoz Betlehemského svetla vlakmi aj tento rok nahradila symbolická jazda vlakovým spojením R605 TATRAN s odchodom z Bratislavy o 10:13 a príchodom do Košíc o 16:03. Vlaková hliadka troch skautov po ceste Svetlo neodpaľovala, no skauti a skautky v týchto dňoch intenzívne pracujú na tom, aby ho alternatívnymi spôsobmi priniesli do všetkých miest, kam s ním prichádzali aj v minulosti.

„S nadchádzajúcimi dňami máme pred sebou, pre skautov tradičné, roznášanie Betlehemského svetla, ktoré v tomto roku prichádza na Slovensko už po 32. krát. V aktuálnej situácii sa snažíme k tejto iniciatíve pristupovať s ohľadom na všetky aktuálne platné pravidlá a obmedzenia s dôrazom na bezpečnosť,” konštatuje Marián Suvák, koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku.

Tento rok opäť chránime okrem Plamienka aj seba a svoje okolie. Pri odpaľovaní je dobré pamätať, že bezpečnosť je prvoradá. Netreba zabúdať na správne nasadené rúško alebo respirátor, bezpečnú vzdialenosť či bezkontaktnosť. Pre odpálenie plamienka je nevyhnutné priniesť si vlastný lampáš, či sviečku chránenú pred vetrom.

Skautky a skauti sa aj tento rok pokúsili vyniesť Betlehemské svetlo na Lomnický štít, ktorý je najvyššie položeným pracoviskom a obývaným miestom na Slovensku. Poveternostné podmienky, v nedeľu 19. decembra, vyneseniu Svetla nepriali a silný vietor vyradil lanovky z prevádzky. Skautom a skautkám z Podtatranskej skautskej oblasti to však nezabránilo, aby rozžiarili Vysoké Tatry.

Plamienok z Betlehema totiž priniesli na medzistanicu lanovky Štart, Hrebienok i do Tatranského ľadového dómu. „Betlehemské svetlo sa však, ak to počasie dovolí, na Lomnický štít pozrie už v najbližších dňoch vďaka lanovkárom,” informuje Veronika Hamraková, ktorá zastrešuje organizáciu prinesenia Betlehemského svetla do Vysokých Tatier.

Betlehemské svetlo na Arcibiskupský úradoch v Bratislave a Trnave

Tri skautské asociácie sa spojili v utorok pred Štedrým dňom u bratislavského arcibiskupa metropolitu a predsedu Konferencie biskupov Sloevnska Mons. Stanislava Zvolenského a priniesli mu Betlehemské svetlo.

Zástupcovia Slovenského Skautingu, Skautov Európy (FSE) a Zväzu skautov Maďarskej národnosti sa stretli a priniesli vo svojich lampášikoch symbol radostnej zvesti v podobe svetla a nádeje, ktorým je príchod Krista.

Skauti Európy si pripravili pri tejto príležitosti pre arcibiskupa aj malý darček a to pohľadnicu modlitbovej kytice. Až 120 detí a vedúcich všetkých kategórii sa zapojilo a pomodlia sa desiatok ruženca na úmysel zdravia a požehnania za našich biskupov a kňazov na Slovensku.

„Veľmi si ceníme že si náš otec arcibiskup našiel čas, aj napriek jeho nabitému programu, prijal nás a privítal u seba v kancelárii, kde sme sa mohli v krátkosti porozprávať aj o histórii putovania svetla z Betlehema až na Slovensko," uviedla Jana Hrušovská, národný ekonóm ZKVSES 

Opäť po roku sa dnes rozhorelo Betlehemské svetlo aj na Arcibiskupskom úrade v Trnave. V arcibiskupskej Kaplnke povýšenia Svätého kríža ho z rúk skautov, z poverenia trnavského arcibiskupa Mons. Jána Oroscha, prevzali generálni vikári Trnavskej arcidiecézy.

Svetlo do priestorov Arcibiskupského úradu v Trnave doputovalo v rukách početnej skupiny skautov. Tá pozostávala z členov Slovenského skautingu, Federácie skautov Európy a jedna skautka reprezentovala tiež Združenie skautov maďarskej národnosti. V úvode krátkej pobožnosti pred oltárom arcibiskupskej Kaplnky povýšenia Svätého kríža oslovil generálnych vikárov P. Pavol Trgo SJ, ktorý patrí k skautom. „Prinášame Vám svetlo z Betlehema, zapálené v Bazilike narodenia Pána, ako symbol pravého Svetla, Ježiša Krista, ktoré v týchto dňoch zostupuje na zem, aby zahnalo temnoty zla, utrpenia a hriechu a prinieslo všetkým, ktorí Ho milujú, svetlo nového života. Prijmite ho, prosím, ako znak viery a radosti,“ povedal páter Pavol.

Po odznení úvodných slov prečítal generálny vikár Mons. Peter Šimko úryvok z evanjelia, po ktorom sa prítomným skautom prihovoril krátkou katechézou o zmysle svetla. "Požehnaj, Trojjediný Bože, toto svetlo, ktoré ožiari náš chrám i naše domovy. Daj, nech sa pre nás stane znamením pravého Svetla Ježiša Krista a pomáhaj nám samým žiariť pred tvárou celého sveta, aby tak všetci ľudia oslavovali Teba, jediného a pravého Boha: Otca, Syna a Ducha Svätého. Ty vládneš nad všetkým na veky vekov."

Týmito slovami požehnal predsedajúci pobožnosti svetlo z Betlehema, ktoré mali skauti pripravené v lampášoch. Vtedy sa už jeden z nich priblížil k pripravenej svieci pred oltárom, aby ju zapálil a tak Betlehemské svetlo odovzdal generálnym vikárom, Mons. Petrovi Šimkovi a Mons. Róbertovi Kissovi. Po jeho odovzdaní a krátkom fototermíne prijali skauti pozvanie generálnych vikárov i na priateľské posedenie v priestoroch veľkej jedálne arcibiskupského úradu.

Bližšie informácie nájdu záujemcovia na webstránke

Informácie o dostupnosti Betlehemského svetla neustále pribúdajú na interaktívnej mape na www.betlehemskesvetlo.sk/mapa. Aktuálne obsahuje niekoľko desiatok lokalít, na ktorých je Svetlo dostupné a ľudia si ho môžu prísť odpáliť. Medzi najrozšírenejšie miesta, kde pre verejnosť horí patria kostoly, skautské domy, mestské úrady či rôzne stanovištia v exteriéri miest a obcí.

Skauti upozorňujú, aby ľudia po prinesení Betlehemského svetla domov dbali na bezpečnosť. Aby bola sviečka, či lampáš umiestnená v dostatočnej vzdialenosti od horľavých predmetov, Plamienok bol pod kontrolou a priestor, hlavne v prípade olejových lámp, dobre vetraný.

Pravidelne aktualizovaná mapa s miestami, kde všade si môžete Svetlo odpáliť je ešte dostupnejšia. Z obrazoviek monitorov v tomto roku prichádza na displeje mobilných telefónov v novej aplikácii s názvom Betlehemské svetlo.

„Rokmi overenú interaktívnu mapu s bodmi Betlehemského svetla sme sa rozhodli previesť do jej dostupnejšej varianty, ktorú môžu mať ľudia kdekoľvek poruke – do praktickej mobilnej aplikácie, s ktorou si je možné nájsť najbližšie miesto pre odpálenie,” uzatvára Suvák. Okrem skutočného Betlehemského svetla je tiež možné si v aplikácii zapáliť jeho virtuálnu variantu.

Podrobnejší popis je dostupný na web stránke www.betlehemskesvetlo.sk.

Roznášať Betlehemské svetlo v tomto roku je opäť veľkou výzvou pre slovenských skautov a skautky. Takéto komornejšie odpaľovanie zo sviečky na sviečku možno navodí rodinnejšiu atmosféru už pri jeho odpaľovaní a nakoniec, keď sa rodina stretne pri štedrovečernom stole nás Svetlo zahreje o to väčším pokojom a láskou.

Slovenský skauting patrí medzi najväčšie mládežnícke organizácie na Slovensku a má vyše 100 ročnú tradíciu. Skauting spája skvelé zážitky s budovaním životných zručností a silného charakteru. Ponúka pestrú programovú paletu pre rôzne vekové kategórie detí a mládeže, čím umožňuje aktívne tráviť ich voľný čas.

Za pomoci stoviek mladých a dospelých dobrovoľníkov vytvárame priestor na ich všestranný rozvoj. V Slovenskom skautingu je v súčasnosti registrovaných viac ako 7400 členov, ktorí pracujú v takmer 100 skautských zboroch v 50 okresoch. Jeho členovia budú aj tento rok, už po 32-krát, distribuovať Betlehemské svetlo po Slovensku.

-
Bližšie informácie poskytne Lucia Tóthová z Ústredia Slovenského skautingu (komunikacia@skauting.sk / 02/446 40 154, +421 948 324 062)( TK KBS, ska; ml ) 20211222030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]