[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 31. 01. 2023   Meniny má Emil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slováci pomáhajú deťom so vzdelaním v šiestich krajinách sveta
P:3, 22. 12. 2021 11:51, DOMBratislava 22. decembra (TK KBS) Napriek tomu, že negramotnosť vo svete postupne klesá, stále existujú krajiny, kde je obrovským problémom. Mnohí Slováci pomáhajú chudobným deťom, aby sa mohli vzdelávať a nájsť si stabilnú prácu. Projekt Slovenskej katolíckej charity, Adopcia na diaľku® pomáha nepretržite už 25 rokov.

Podľa štatistík v roku 2021 781 miliónov dospelých ľudí nevie čítať ani písať. Veľké množstvo negramotných obyvateľov sa nachádza v chudobných krajinách, kde je vzdelanie menej dostupné a rodičia potrebujú, aby ich deti pracovali. Napríklad India s viac ako miliardou obyvateľov má až 22,3 % dospelých, ktorí nevedia čítať ani písať. Mnoho ľudí si tak nevie nájsť kvalifikovanú prácu, ktorá by im pomohla uživiť seba a svoju rodinu.

Veľkým problémom sa stáva aj ekonomická migrácia do bohatších krajín v snahe zabezpečiť si lepší život. Práve vzdelaní ľudia môžu pomôcť v rozvoji krajiny a miestnych komunít. So vzdelávaním chudobných detí v šiestich krajinách sveta pomáha projekt Slovenskej katolíckej charity Adopcia na diaľku® už 25 rokov. Je postavený na konkrétnej a dlhodobej pomoci.

„Spomínam si, ako sme sa hrávali a kúpavali spolu s deťmi z nižšej kasty, ktoré žili na brehu mora a nemali žiadnu možnosť chodiť do školy. Často som ich vtedy učila čítať a písať. Oslovili moje srdce, a preto som sa rozhodla, že im budem pomáhať a podporovať ich, aby sa mohli vzdelávať,“ hovorí o svojom detstve sestra Maria Goretti Quadros, riaditeľka indického centra St. Ignatius Health and Education Trust (SIHET), ktorá sa rozhodla zasvätiť svoj život pomáhaniu chudobným deťom.

Spoluprácou so sestrou Mariou Goretti v indickom štáte Honavar sa v roku 1996 rozbehol projekt Adopcia na diaľku®. Za 25 rokov fungovania vďaka darcom zo Slovenska pomohol viac ako 15 200 deťom doštudovať. Aktuálne projekt pomáha 6 594 deťom. Vďaka podpore si mohli nájsť stabilné zamestnanie, uživiť seba a častokrát pomôcť aj svojim rodičom a súrodencom. Projekt Adopcia na diaľku® v súčasnosti pôsobí v Indii, Ugande, Vietname, Albánsku, na Ukrajine a Haiti.

Darca, ktorý sa rozhodne zapojiť do projektu sa stáva tzv. adoptívnym rodičom na diaľku, pretože každé dieťa má iba jedného podporovateľa, ktorý dieťaťu pomáha kým nedoštuduje alebo nezíska remeslo do ruky. Darca posiela dieťaťu 20 eur mesačne, za ktoré sú hradené školské poplatky, uniforma, školské pomôcky, a keď je to potrebné aj zdravotná starostlivosť či obedy. Na začiatku podpory dostane darca fotku dieťaťa a jeho úvodný dotazník, kde sa píše, koľko má dieťa rokov, aké má obľúbené predmety, čím sa chce stať v dospelosti alebo koľkých má súrodencov a či žije s rodičmi. Darca je s dieťaťom v kontakte cez listy, ktoré si s dieťaťom vymenia raz ročne.

„Vedieť čítať a písať je jedným zo základných práv každého dieťaťa. Predpokladom však je, aby mohlo chodiť do školy, ktoré sú v mnohých chudobných krajinách platené a pre veľa detí nedostupné. Dlhodobá a stabilná pomoc umožňuje deťom získať potrebné vzdelanie vďaka čomu sa naučia v živote chytať ryby samy, namiesto toho, aby ich niekto za ne lovil, a teda sa môžu stať samostatnými,“ vyjadrila sa manažérka pre rozvoj projektu, Martina Borčíková.

Linky:
Webová stránka: https://adopcianadialku.sk
Facebooková stránka: https://www.facebook.com/Adopcianadialku
Instagramová stránka: https://www.instagram.com/adopcianadialku

Adopcia na diaľku® je projekt Slovenskej katolíckej charity, ktorý vznikol v roku 1996. Aktuálne pomáha deťom v núdzi v šiestich krajinách sveta – v Indii, Albánsku, Vietname, Ugande, na Ukrajine a Haiti. Hlavným cieľom projektu je pomáhať konkrétnym deťom so vzdelaním dlhodobo, aby mohli získať stabilnú prácu, ktorá ich uživí. Projekt pomáha chudobným deťom bez ohľadu na ich vierovyznanie, národnosť, pohlavie či rasu. Bližšie informácie poskytne Miroslava Knapíková (PR manažérka Adopcie na diaľku® / Tel.: 0901 909 109, e-mail: knapikova@charita.sk). 

Fotogaléria:( TK KBS, mkn; ml ) 20211222024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]