[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 20. 03. 2023   Meniny má Víťazoslav, Klaudius      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Materiály k Týždňu modlitieb za jednotu kresťanov sú už k dispozícii
P:3, 21. 12. 2021 09:45, DOMBratislava 21. decembra (TK KBS) Materiály na budúcoročný Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov sú už k dispozícii. Ich slovenský preklad prináša Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku a Ekumenická rada cirkví. Z anglického jazyka ich preložila Eva Guldanová.

„Medzinárodná skupina, ktorú na prípravu textov pre Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov spoločne vymenovali Pápežská rada na podporu jednoty kresťanov (PRPJK) a Komisia pre vieru a poriadok Svetovej rady cirkví, sa kvôli súčasnej pandemickej situácii nemohla tento rok osobne stretnúť. Musela preto pracovať na týchto textoch na diaľku. PRPJK zverila úlohu vybrať tému a pripraviť koncept materiálov na Týždeň modlitieb 2022 Rade cirkví Blízkeho východu, ktorá má sídlo v Bejrúte v Libanone. Ako tému zvolili „Videli sme na východe jeho hviezdu a prišli sme sa mu pokloniť“ (Mt 2,2). V týchto ťažkých časoch, viac ako kedykoľvek predtým, potrebujeme svetlo, ktoré svieti v tme. A to svetlo sa podľa kresťanskej zvesti zjavilo v Ježišovi Kristovi," píše sa v textoch.

Pre najbližší Týždeň modlitieb zvolili kresťania z Blízkeho východu tému hviezdy, ktorá vyšla na východe, z viacerých dôvodov. Hoci mnohí západní kresťania slávia Vianoce, starovekejším sviatkom a stále hlavnou slávnosťou mnohých východných kresťanov je Epifánia – Zjavenie, keď sa Božia spása zjavila národom v Betleheme a pri Jordáne. Toto sústredenie sa na teofániu (Božie zjavenie) je v istom zmysle pokladom, ktorý kresťania Blízkeho východu môžu ponúknuť svojim bratom a sestrám na celom svete.

Hviezda vedie mudrcov cez rozruch v Jeruzaleme, kde Herodes splieta úklady na vraždu nevinného života. Ešte aj dnes na mnohých miestach sveta trpia nevinní násilie a čelia jeho hrozbe a mladé rodiny unikajú pred tyranmi podobnými Herodesovi a Augustovi. V takej situácii hľadajú ľudia znamenie, že Boh je s nimi. Hľadajú toho novonarodeného kráľa, knieža miernosti, pokoja a lásky. Kde je však tá hviezda, ktorá vedie na cestu k Nemu? Je misijnou úlohou Cirkvi, aby bola tou hviezdou, ktorá osvecuje cestu ku Kristovi, ktorý je svetlom sveta. Ak je Cirkev takou hviezdou, stáva sa znamením nádeje vo svete plnom problémov a znamením Božej prítomnosti pri jeho ľude, ktorá ich sprevádza cez ťažkosti života. Kresťania sú povolaní slovom a skutkom svietiť na cestu, aby sa Kristus mohol – znovu – zjaviť národom. Ale rozdelenia medzi nami  utlmujú svetlo kresťanského svedectva  a zahaľujú cestu tmou, a tak bránia iným, aby našli svoju cestu ku Kristovi. Naopak, keď sú kresťania zjednotení v uctievaní Krista a spoločne otvárajú svoje klenotnice, aby si navzájom vymieňali dary, stávajú sa znamením jednoty, po ktorej Boh túži pre celé svoje stvorenstvo.

Kresťania z Blízkeho východu ponúkajú tieto materiály pre Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov. Sú si pritom vedomí toho, že svet zdieľa mnohé utrpenia a ťažkosti, ktoré aj oni zakúšajú, a túži po svetle, ktoré by ho viedlo na ceste k Spasiteľovi, ktorý má moc zvíťaziť nad tmou. Svetová pandémia COVID-19, následná ekonomická kríza, zlyhávanie politických, ekonomických a sociálnych štruktúr, ktoré majú chrániť najslabších a najzraniteľnejších, zdôraznili globálnu potrebu svetla, ktoré by svietilo v tme. Tá hviezda, ktorá pred dvetisíc rokmi zasvietila na východe, na Blízkom východe, nás stále volá k jasličkám, tam, kde sa narodil Kristus. Ťahá nás tam, kde je živý a aktívny Boží Duch,  ku skutočnosti nášho  krstu,  a k premene našich sŕdc, uvádza dokument. 

Tradičný termín konania Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov je na severnej pologuli od 18. do 25. januára. Tieto dni navrhol v roku 1908 Paul Wattson tak, aby modlitby prebiehali v dňoch medzi sviatkami sv. Petra (Katedra) a sv. Pavla (Obrátenie), čo im dodalo symbolický význam. Na južnej pologuli sú v januári prázdniny, takže cirkvi organizujú Týždeň modlitieb v inom termíne, napríklad v období sviatkov Zoslania Ducha Svätého (ako to navrhlo Hnutie pre vieru a poriadok v roku 1926), ktoré tiež symbolizujú jednotu Cirkvi.( TK KBS, ecav; ml ) 20211221015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]