[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 07. 2024   Meniny má Daniel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Hospic v Bardejovskej Novej Vsi bojuje o prežitie, funguje vďaka darcom
P:3, 20. 12. 2021 10:33, DOM

Košice/Bardejov 20. decembra (TK KBS) Pacienti s chronickou alebo nevyliečiteľnou chorobou si zaslúžia kvalitnú a dostupnú zdravotnú starostlivosť. V prvom slovenskom hospici, Hospic Matky Terezy v Bardejovskej Novej Vsi (Arcidiecézna charita Košice), sa starajú o nevyliečiteľne chorých a tých, ktorí sú na sklonku života. Tento rok sprevádzali viac ako 70 pacientov, ktorým pomohli s dôstojným odchodom. Avšak hospic často bojuje o prežitie a funguje len vďaka podpore verejnosti.

„Z ruiny bývalej základnej školy sme po náročnej príprave, no s veľkým zanietením, vybudovali prvý hospic na Slovensku. Spomínam si na začiatky, kedy prví pacienti prichádzali do hospicu so svojou vlastnou posteľou,“ spomína s úsmevom na rozbeh dovtedy unikátneho projektu, jeden z jeho zakladateľov Jozef Krejči. Dnes je v hospici pacientom a pochvaľuje si profesionálny, ľudský aj duchovný rozmer, na ktoré vždy upozorňoval ako vedúci.

Odbornosť i ľudskosť

Medzi pacientmi hospicu nie sú len seniori. Podľa štatistík prijímaní pacienti sú prevažne v strednom veku. „Choroba sa nevyhne nikomu. A tak isto vek nie je zárukou zdravia. Do hospicu prichádzajú aj mladí ľudia, živitelia rodín a ľudia v produktívnom veku. Tento rok sme zatiaľ sprevádzali 70 pacientov a pomáhali ich rodinám prejsť si náročnou životnou udalosťou, ktorou smrť blízkeho nepochybne je,“ uvádza Antónia Peregrimová, vedúca sestra Hospicu Matky Terezy. V hospici je starostlivosť komplexná – zdravotná, sociálna a aj duševná.

Ľudia pri zomieraní hľadajú vnútorný pokoj

Pridanou hodnotou starostlivosti o chorých v hospici je duchovný aspekt. Spolupráca s miestnymi kňazmi a ich starostlivosť vyplýva zo samotného poslaniu hospicu, a to sprevádzanie zomierajúcich. Človek na prahu života hľadá vnútorný pokoj, odpustenie, vyrovnanie. Úloha kňaza je vyprevádzať pacientov cez sviatostný spôsob. „Pri návšteve ľudí na lôžku, ktorí už zomierajú, som konfrontovaný s faktom, že aj ja raz budem zomierať. Preto je dôležité o tejto téme rozprávať a tému paliatívnej starostlivosť otvárať,“ vdp. Marek Kreheľ, dekan – farár Rímskokatolíckej farnosti sv. Egídia v Bardejove.

Hospic bojuje o prežitie. Funguje len vďaka štedrosti darcov

Náročná práca v hospici si vyžaduje nielen profesionálny multidisciplinárny personál, ale aj finančné zázemie. „Finančné prostriedky zo zdravotných poisťovní neodkážu pokryť všetky náklady, ktoré sú so starostlivosťou o umierajúcich spojené. Pandémia tento stav ešte prehĺbila. Aj náš hospic funguje iba vďaka podpore darcov a finančných zbierok. Za celoročnú podporu a priazeň preto patrí každému dobrodincovi obrovské poďakovanie“ vysvetľuje Cyril Korpesio, riaditeľ Arcidiecéznej charity Košice.

Aj keď v hospici nedokážu pridať viac dní do života pacientov, vnášajú viac života do ich dní. Viac života do dní bez neznesiteľnej bolesti v príjemnom prostredí, ktoré dýcha domovom. Podporiť hospicovú starostlivosť môžete aj v aktuálnej zbierke finančným darom na účet SK18 1100 0000 0029 4411 6341, variabilný symbol 121, informovala TK KBS Silvia Hrabčáková.( TK KBS, shr; ml ) 20211220022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]