[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Július Brocka: Ladislav Stromček bol plukovníkom „tajnej cirkvi“
P:3, 16. 12. 2021 15:19, DOM

Bratislava 16. decembra (TK KBS) Ak Silvester Krčméry a Vladimír Jukl boli generálmi „tajnej“ cirkvi, tak Ladislav Stromček podľa Júliusa Brocku patril medzi jej plukovníkov. Ako povedal Brocka, ktorý sa s ním poznal ešte spred roka 1989 v rozhovore pre TK KBS, generáli tajnej cirkvi už „odišli“ a dnes „odchádzajú“ aj plukovníci. „V krátkom čase po sebe zomreli Lacko Stromček, Mária Sládkovičová, nedávno Daniel Bédi. To je generácia odchovancov generálov tajnej cirkvi, ktorí nás predišli do večnosti. Lacko Stromček, ako si ho ja budem pamätať, bol mimoriadne skromný, nenápadný, usmiaty, optimistický, ale tak isto aj mimoriadne odvážny človek,“ povedal s tým, že veľa vecí o sebe za totality na vzájom nevedeli. „My sme vtedy boli v Hnutí kresťanských rodín, Lacko bol slobodný a bol spravodajcom Hlasu Ameriky. Za túto jeho činnosť ho zaistila Štátna bezpečnosť. To boli činnosti, na ktoré si hocikto netrúfal. On sa nebál a išiel aj do riskantných situácií. Bol nám v tomto príkladom,“ zdôraznil Brocka.

Zároveň pripomenul ako v roku 1989 prišiel Ladislav Stromček 18. novembra do Trnavy na Trnavskú novénu a informoval o násilnom potlačení študentského sprievodu v Prahe. "Lacko teda nielen informoval Antona Hlinku v Mníchove, ale aj Slovensko na druhý deň po potlačení demonštrácie," spomína Július Brocka.
Ladislav Stromček podľa Brocku patril medzi málo tých angažovaných kresťanov z „tajnej“ cirkvi, ktorý sa aj po páde komunistického režimu, úspešne začlenil do štruktúr „oficiálnej“ cirkvi ako pastoračný kňaz. „Bol mimoriadne všestranný. Na to, že sme boli vychovaný na pôsobenie počas totalitného režimu, on sa veľmi rýchlo uchytil aj v slobodných časoch. Bol mimoriadne úspešný. Má za sebou nádherný príbeh. Každý, kto ho stretol a pozná, bude na neho s láskou spomínať,“ povedal. 
Július Brocka sa s Ladislavom Stromčekom zoznámil na oblastných stretnutiach, na ktoré chodievali Silvester Krčméry a Vladimír Jukl. Keď však oni nemohli prísť, miesto nich chodil Lacko Stromček. Boli to informačné stretnutia, na ktorých sa rozdeľovala aj samizdatová literatúra. „Poznali sme sa teda ešte ako študenti. Spoločne sme navštevovali pútnické miesta a programy mladých. Po totalite sme vyhľadávali príležitosť stretnúť sa spolu v Žiline, alebo v Čadci,“ dodal. 

Mons. Ladislav Stromček, prvý generálny vikár Žilinskej diecézy, zaopatrený sviatosťami, zomrel v pondelok 14. decembra 2021 v 62. roku života a v 34. roku kňazstva.( TK KBS, rp; mk ) 20211216023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]