[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 26. 06. 2022   Meniny má Adriana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež: Osoba so zdravotným postihnutím nielen dostáva, ale aj dáva
P:3, 14. 12. 2021 09:06, ZAHPápež: Osoba so zdravotným postihnutím nielen dostáva, ale aj dáva

Foto: SpC-Vatican


Vatikán 14. decembra (RV) „Každý človek je vzácny, má hodnotu, ktorá nezávisí od toho, čo má, ani od jeho schopností, ale od jednoduchého faktu, že je osobou, Božím obrazom.“ To sú slová pápeža Františka členom Serafínskeho ústavu z Assisi, ktorý už 150 rokov pomáha zdravotne postihnutým.

Serafínsky ústav z Assisi je nezisková cirkevná inštitúcia, ktorá podporuje a vykonáva rehabilitačné, psychoedukačné a sociálno-zdravotné aktivity pre deti a mladých dospelých so zdravotným postihnutím. Tento rok oslavuje 150. výročie svojho založenia svätým Ľudovítom z Casorie.

Na osobitnej audiencii v pondelok 13. decembra v Aule Pavla VI. pozdravili Svätého Otca zástupcovia detí, ktorým Serafínsky ústav pomáha, ich rodičia, zamestnanci ústavu, dobrovoľníci, podporovatelia, pátri rogacionisti, ktorí inštitút vedú už vyše štyridsať rokov, sestry alžbetínky a františkáni.

Na audiencii ich sprevádzal assiský biskup Mons. Domenico Sorrentino. V radostnej adventnej atmosfére všetci spoločne dlhým potleskom zablahoželali Svätému Otcovi k jeho dnešnému 52. kňazskému výročiu.

Pápež si zaspomínal na svoju návštevu v ústave 4. októbra 2013 a poukázal na osobnosť sv. Ľudovíta z Casorie, ktorý sa inšpirovaný láskyplnou starostlivosťou svätého Františka o chorých a ľudí na okraji spoločnosti rozhodol založiť ústav pre nevidiacich a hluchonemých.

„Ak postihnutie alebo choroba sťažujú život, nie je o nič menej hodný toho, aby bol žitý, a žitý naplno,“ zdôraznil pápež František a ďalej uviedol:

„Je dôležité, aby sme sa na zdravotne postihnutého človeka pozerali ako na jedného z nás, ktorý musí byť stredobodom našej starostlivosti a záujmu, ale aj stredobodom pozornosti všetkých ľudí a politiky. To je cieľom civilizácie. Prijatím tejto zásady si uvedomujeme, že osoba so zdravotným postihnutím nielen dostáva, ale aj dáva. Starostlivosť nie je jednosmerné gesto, ale výmena darov.“( TK KBS, RV, jb; rp ) 20211214013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Pápež na Malte

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním