[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyšiel text liturgického obradu ustanovenia katechétov - aktualizované
P:3, 13. 12. 2021 18:09, ZAH

Vatikán 13. decembra (RV) Od 1. januára 2022 bude za katechétu ustanovený laik (muž alebo žena) osobitným obradom, ktorý vykoná biskup počas liturgického slávenia. Dekrét so vzorom latinského znenia obradu (Editio typica) uverejnila v pondelok 13. decembra Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí spolu s listom jej prefekta arcibiskupa Arthura Rocheho, adresovaným všetkým predsedom biskupských konferencií.

Dekrét s rítom liturgickým textom Rímskeho pontifikálu nadväzuje na motu proprio pápeža Františka Antiquum ministerium z 10. mája 2021 o službe katechétu. Súčasťou obradu ustanovenia je odovzdanie kríža, ktorý biskup podáva katechétovi so slovami: „Prijmi tento znak našej viery, katedru Kristovej pravdy a lásky, a ohlasuj ho svojím životom, správaním a slovom.“ O preklady latinského originálu textu do národných jazykov a adaptáciu obradu sa postarajú biskupské konferencie na celom svete, s príslušným potvrdením zo strany Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí.

Prefekt kongregácie arcibiskup Arthur Roche v sprievodnom liste k vydaniu Editio typicaobjasňuje povahu úlohy katechétu ako „stabilnej služby poskytovanej miestnej cirkvi“. Katechéta je „spoluzodpovedný za ohlasovanie a odovzdávanie viery“. Prefekt tiež upresňuje, že ide o „laickú službu“, pričom ju vykonávajú „v spolupráci s vysvätenými služobníkmi a pod ich vedením“.

Ako sa uvádza v liste zaslanom biskupským konferenciám, katechétom sa stane laik –  muž alebo žena –  hlbokej viery a ľudskej zrelosti, po náležitej biblickej a pastoračnej formácii. Obrad jeho ustanovenia sa môže konať počas svätej omše alebo liturgie Božieho slova a má nasledujúcu štruktúru: povzbudenie, pozvanie k modlitbe, text požehnania a odovzdanie kríža.

Arcibiskup Roche taktiež uvádza, že možno rozlíšiť dve hlavné formy katechétu: tí, ktorí majú špecifickú úlohu katechézy a ostatní, ktorí sa podieľajú na rôznych formách apoštolátu, ako je vedenie modlitby spoločenstva, pomoc chorým, slávenie pohrebov, vzdelávanie iných katechétov, koordinácia pastoračných iniciatív, pomoc chudobným.

Osobitne v liste prefekt upozorňuje, že služba (ministérium) katechétu má „silný dôraz na povolanie, čo si vyžaduje patričné rozlišovanie zo strany biskupa“, takže sa neudeľuje automaticky všetkým, ktorých bežne nazývame „katechétmi“. Zvlášť sa upresňuje, že by nemali byť do nej ustanovení: kandidáti na diakonát a kňazstvo, rehoľníci a rehoľníčky bez ohľadu na to, či patria k inštitútom, ktorých charizmou je katechéza (okrem tých, ktorí plnia úlohu referentov pre farské spoločenstvo alebo koordinátorov katechetickej činnosti), učitelia náboženskej výchovy v školách (okrem tých, ktorí zároveň plnia ďalšie cirkevné úlohy v službe farnosti alebo diecéze), ani tí, ktorí vykonávajú službu zameranú výlučne na členov nejakého cirkevného hnutia, ktorým túto funkciu zverujú predstavení hnutí, a nie biskup.

Úlohou jednotlivých biskupských konferencií je objasniť profil, úlohu a formy vykonávania služby katechétov – píše arcibiskup Roche, a dodáva, že podľa Kánonického práva je umožnené zveriť laikovi  účasť na pastorácii vo farnosti, avšak je potrebné, aby spoločenstvo nevidelo v katechétovi náhradu za kňaza alebo diakona, ale jeho spolupracovníka.( TK KBS, RV, mh, jb; rp ) 20211213031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]