[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 31. 01. 2023   Meniny má Emil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcidiecézny synodálny tím Košickej arcidiecézy otvoril druhú tému
P:3, 13. 12. 2021 12:10, DOMFoto: Jaroslav Fabia


Košice 13. decembra (TK KBS) Otvorenie druhej témy s názvom Počúvať bolo predmetom ďalšieho stretnutia Arcidiecézneho synodálneho tímu Košickej arcidiecézy, ktoré sa konalo v uplynulých dňoch v Košiciach. 

Modlitbové stretnutie začalo úryvkom z Prvého listu apoštola Pavla Korintským o obraze Cirkvi ako Kristovho Tela (1 Kor 12, 11 – 27). Peter Sýkora, ktorý v arcidiecéze vedie koordinačný tím, v meditácii zdôraznil, že všetci sme dôležitou súčasťou tajomného Tela, v tom zmysle, že nikto nie je menejcenný. 

Poukázal, ako často robíme chybu v tom, že sa síce snažíme človeka počúvať, ale už máme svoje schémy a nie sme ochotní ho vypočuť v pokore. Sme pozvaní k tomu, aby sme boli citlivejší. Boh nás pozýva k daru počúvania dvoma spôsobmi. Cez stíšenie a počúvanie Boha a cez rozprávanie ľudí v spoločenstve cez Ducha Svätého. 

O tom ako sú citlivosť a spolucítenie v rozprávaní s ľuďmi dôležité, ilustroval na príbehu, v ktorom malý chlapec a indián išli spolu rušnými ulicami veľkomesta a indián sa pýta chlapca: „Počuješ toho cvrčka?“  A chlapec sa začudovane opýtal: „Tu v rušnom veľkomeste  cvrčka?“ - „No tam za rohom“, odpovedal indián. A naozaj, zašli za roh a bol tam. - „No áno, to vy indiáni máte tak citlivý sluch“, preto si to počul. - Indián hovorí, „nie je to preto“. Zobral pár centov hodil ich na zem a keď pri dopade mince jemne cinkli – zrazu sa otočilo plno ľudí. „Každý z nás má vycibrené uši a sluch, ale každý na niečo iné“, dodal indián. Aj my často počúvame , ale nie to podstatné, dodal košický synodálny koordinátor Peter Sýkora. 

V spoločnej modlitbovej atmosfére nasledovali svedectvá jednotlivých členov z rôznych oblastí, ktorí sa usilovali hľadať aj odpovede na otázky  čo komplikuje naše počúvanie druhých a v našom miestnom spoločenstve, k čomu nás môže pohnúť obraz Ježiša v evanjeliách, či vieme druhého vypočuť bez predsudkov a bez pripravovania si vlastných obranných odpovedí i či sme otvorení pre počúvanie aj iného názoru a skúseností  s porozumením.

Fotogalériu a podnety k uvažovaniu je možné nájsť na stránke Košickej arcidiecézy.

TK KBS informoval Jaroslav Fabian( TK KBS, jfa, ml; pz ) 20211213024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]