[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 26. 06. 2022   Meniny má Adriana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

O pastorácii Rómov, či odpustkoch rokovali biskupi na Rade hierarchov
P:3, 11. 12. 2021 16:04, DOMRada hierarchov

Foto: ISPA


Prešov 11. decembra (TK KBS) Gréckokatolícki biskupi sa v piatok 10. decembra stretli v Prešove na 33. riadnom zasadaní Rady hierarchov Gréckokatolíckej cirkvi sui iuris na Slovensku. Zasadanie otvoril arcibiskup Ján Babjak SJ úvodnou modlitbou a následne sa biskupi vrátili k návšteve Svätého Otca Františka na Slovensku a zamýšľali sa nad príhovorom pápeža k Rómom na košickom sídlisku Luník IX. V tomto kontexte pokračovali aj v pracovnej časti zasadania, keď prijali spoločný postup v súvislosti s jurisdikciou nad veriacimi pri rómskych misiách. Zaoberali sa aj obsahom enchiridionu (knihy odpustkov) a navrhli jednotlivé gréckokatolícke modlitby, ktoré by veriacim mohli priniesť milosť získania odpustkov.

Riaditeľ Diecézneho katechetického úradu Prešovskej archieparchie Peter Cap informoval hierarchov o kurikule pre 1. a 2. ročník stredných škôl a taktiež o postupe pri prípravách nových učebníc. Ako postupujú práce na príprave Katechizmu pre Gréckokatolícku cirkev sui iuris na Slovensku informoval vladyka Marián Andrej Pacák, ktorý je predsedom na to zriadenej komisie.

Biskupi na zasadaní spoločne prechádzali aj pripomienky Kongregácie pre východné cirkvi k partikulárnemu právu a dohodli sa na potrebných úpravách.Vladyka Cyril Vasiľ navrhol vydať spoločné usmernenia pre exorcistov, ktorí sú ustanovení do tejto služby v Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Rada hierarchov sa na podnet vladyku Petra Rusnáka zaoberala aj obradom zasvätenia panny a taktiež rokovali aj o permanentnej formácii kňazov v jednotlivých archi/eparchiách.

V kontexte obsahu inštrukcie Pápežskej rady pre pastoráciu migrantov a cestujúcich sa zaoberali duchovným vedením a pastoráciou gréckokatolíckych veriacich zo Slovenska, ktorí emigrovali do západnej Európy. V závere zasadania biskupi odhlasovali termín najbližšieho rokovania Rady hierarchov a stretnutie ukončili spoločnou modlitou.

Vznik Rady hierachov vyplynul z metropolitného usporiadania Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku v roku 2008. Metropolitovi vo výkone jeho moci pomáha práve Rada hierarchov, ktorá je zákonodarným zborom. Uskutočňuje sa na nej jeden z najdôležitejších znakov a symbolov východnej cirkevnej identity – princíp synodality. Okrem noriem spoločného a partikulárneho práva sa riadi aj štatútom, ktorý schválila Svätá stolica.

TK KBS informoval Michal Pavlišinovič( TK KBS, mp; rp ) 20211211009   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Pápež na Malte

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním