[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 02. 04. 2023   Meniny má Zita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Katolícke noviny približujú svätého Jozefa ako srdcom milujúceho otca
P:3, 10. 12. 2021 13:59, DOM

Bratislava 10. novembra (TK KBS) Vyšlo nové číslo Katolíckych novín (49/2021). Prinášame ich anotáciu.

Najnovšie Katolícke noviny vysvetľujú, ako Nepoškvrnené počatie súvisí s Najsvätejšou Trojicou. Vyhlásenie dogmy o Nepoškvrnenom počatí Panny Márie bolo vyvrcholením dlhodobého vývoja a rozvinutím dogmy o Bohorodičke. Inými slovami, Panna Mária, aby mohla počať a porodiť Ježiša Krista ako pravého Boha a človeka, musela byť v stave dokonalej milosti, teda bez akéhokoľvek hriechu, ako osobného, tak aj dedičného.

Predstavujú farnosť, nad ktorou v historickej časti mesta Prešov drží ochrannú ruku známy patrón detí sv. Mikuláš. Farnosť tvorí približne 16-tisíc rímskokatolíkov a s týmto počtom patrí medzi najmenšie prešovské farnosti. „Vo farnosti žijú prevažne starší ľudia, mladé rodiny sú väčšinou po sídliskách. Na území našej farnosti však pôsobia ešte františkáni, jezuiti a saleziáni. Máme tu i kaplnky - v nemocnici, na školách, v rehoľných komunitách či u požiarnikov. Ľudia sú teda rozutekaní, preto veľmi ťažko hovoriť o nejakej veľkej jednoliatej farskej rodine,“ vysvetľuje farár Jozef Dronzek.

Približujú svätého Jozefa ako srdcom milujúceho otca. Po Ježišovej Matke Panne Márii je jej ženích sv. Jozef s určitosťou náš druhý veľký orodovník u Pána. On dôverne pozná ľudský údel, starosti i potreby človeka. Neváhajme sa na neho obrátiť kedykoľvek a v čomkoľvek, podobne, ako sa dieťa obracia na svojho otca.

Odpovedajú na čitateľskú otázku, či Advent je alebo nie je časom na pôst. Advent je vo svojej podstate čas, v ktorom sa veriaci majú viac venovať príprave na druhý príchod Ježiša Krista na konci sveta. Takto sa napĺňa jeho zmysel aj vo význame slova adventus – očakávanie.

Predstavujú duchovné dedičstvo, ktoré ukrýva Hviezdoslavova poézia. O Hviezdoslavovom duchovnom vývine a kresťanskom svetonázore máme k dispozícii na jednej strane jeho rozsiahlu tvorbu, na druhej svedectvá jeho súčasníkov a predovšetkým – svedectvo samotného básnika.

Rozprávajú sa s koordinátorkou kresťanského spoločenstva Magis Zuzanou Országhovou. Spoločenstvo vychádza z ignaciánskej spirituality a je určené mladým ľuďom vo veku od 18 do 30 rokov. V súčasnosti spoločenstvo Magis v Bratislave pozostáva z viac ako 50 členov, ktorí sú rozdelení do štyroch menších stretiek. Podobné spoločenstvá sa formujú aj v ďalších mestách Slovenska. V roku 2020 počas pandémie tiež vzniklo Magis spoločenstvo, ktoré online formou spája Slovákov žijúcich v zahraničí.

Približujú neľahkú situáciu vnútorne vysídlených ľudí na Ukrajine, ktorí pre boje stratili domov, prácu i rodinu. Ozbrojený konflikt na východe Ukrajiny, ktorý trvá už viac ako sedem rokov, vyhnal z domovov mnohých ľudí. Ak si chceli zachrániť aspoň holý život, nemali na výber. Často odchádzali iba s dokladmi a v oblečení, ktoré mali na sebe.

Katolícke noviny vás stále pozývajú zapojiť sa do veľkej predplatiteľskej súťaže. Ak si do 17. decembra 2021 objednáte a zaplatíte ročné predplatné na rok 2022, budete zaradení do žrebovania o 40 hodnotných cien. Vyhrať môžete napríklad zariadenie do študentskej izby, víkendový pobyt v kúpeľoch či tridsaťdielny porcelánový servis. Každý nový predplatiteľ navyše dostane ako darček knihu rozhovorov pápeža Františka a Marca Pozzu O nerestiach a čnostiach.

TK KBS informovala Zuzana Artimová( TK KBS, za, ml pz ) 20211210028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]