[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 21. 06. 2024   Meniny má Alojz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Košiciach sa stretli členovia synodálneho tímu pre oblasť spoločenského života
P:3, 10. 12. 2021 13:12, DOM

Košice 10. decembra (TK KBS) V Košiciach sa stretli členovia synodálneho (pod)tímu pre oblasť spoločenského života Košickej eparchie. V poradí druhé takéto podujatie otvoril a moderoval Pavol Hric. Po spoločnej modlitbe oboznámil prítomných s priebehom synodálneho procesu a jeho nosnými tézami Michal Hospodár, koordinátor za Košickú eparchiu. Vladyka Cyril Vasiľ sa v príhovore zameral na vzájomný dialóg medzi Cirkvou a spoločnosťou. „Po väčšej kríze viery prichádzala vždy v dejinách odpoveď, ktorá významne napomáha evanjelizácii,“ uviedol. Vyzval prítomných na seba-scitlivenie v pokore ako predpoklad vedenia efektívneho dialógu aj s ľuďmi opačného zmýšľania.

Vzťah Cirkvi a občianskej spoločnosti podľa platného právneho poriadku SR stručne predostrela Alena Krunková. Z následnej diskusie vyplynulo, že určité napätie medzi civilnou mocou a predstaviteľmi Božieho kráľovstva tu bolo od vzniku kresťanstva. Otázkou ostáva, ako obidve strany majú nájsť kľúč ku spolupráci pre dobro všetkých. Kresťan je súčasne občanom štátu rešpektujúcim jeho zákony a nariadenia. Ako veriaci má pritom právo prihlásiť sa k ovplyvňovaniu verejného a spoločenského života a brániť hodnoty a záujmy vyplývajúce z viery.   

Na záver sa prítomní zhodli, že nie je potrebné prepadnúť strachu a rezignácii z momentálneho vývoja spoločnosti. Naopak, treba vychovávať nových lídrov, ktorí by vedeli brániť a presadzovať kresťanský hodnotový systém vo verejnom priestore. Stretnutie sa ukončilo modlitbou a prianím požehnaných vianočných sviatkov.

TK KBS informoval Michal Hospodár( TK KBS, mh, rp; pz ) 20211210022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]