[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 03. 12. 2023   Meniny má Oldrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápežov tlmočník na Cypre a v Grécku: Pápež ma odviezol domov z letiska
P:3, 10. 12. 2021 10:34, ZAH

Rím 10. decembra (TK KBS) Pápežov tlmočník počas cesty na Cyprus a do Grécka Eduardo Masseo Miguel Gutiérrez Jiménez povedal, že pobyt so Svätým Otcom bol pre neho „ignaciánskymi rekolekciami“. Prezradil tiež, že po návrate do Ríma ho pápež viezol z letiska domov do františkánskeho kláštora.

Mladý františkán z Kustódie Svätej zeme, ktorý predtým študoval v Solúne a gréčtinu v Aténach, sa v súčasnosti pripravuje na doktorát z dejín východných cirkví na Pápežskom východnom inštitúte v Ríme. V rozhovore pre taliansku agentúru SIR sa priznal, že keď mu P. Francesco Patton, kustód Svätej zeme oznámil, že bude pápežovým tlmočníkom, bol ohromený, lebo to nečakal. Považoval to za „dar Božej prozreteľnosti“.

Na Cypre, predtým ako sme sa pozdravili, Svätý Otec s úsmevom sa na mňa pozrel a povedal: „Vy františkáni, všade za mnou chodíte“. “Od tej chvíle sme sa začali rozprávať. Na ceste z Larnaky do Nikózie ma požiadal, aby som tlmočil z gréčtiny do španielčiny, môjho materinského jazyka, a naopak. Bol som s ním takmer celý čas, čo som cestoval, či už to bolo na Cypre alebo v Grécku, a zažili sme spolu veľa. Pápež je veľmi otvorený, cítil som sa milovaný ako vnúčik, ktorého miluje jeho starý otec. Nezvyklé otcovstvo, starostlivosť a láskyplnosť,“ povedal františkán.

Päť dní strávených s Františkom nazval „časom ignaciánskych rekolekcií, berúc do úvahy duchovnosť pápeža“. Bol zasiahnutý schopnosťou Svätého Otca, pri ktorom sa ľudia okolo neho cítili ako doma. „Tento pocit otvorenosti a prijatia druhého, o ktorom často hovorí, pápež hlboko a konkrétne pociťuje a dáva vám ho pocítiť od prvého momentu,“ priznal Jiménez.

Ešte výraznejšia bola Františkova schopnosť nechať sa pohnúť situáciou ľudí.„Práve v týchto dňoch som sa čudoval, ako človek stratil schopnosť pohnúť sa. A tu nás pápež učí, ako byť ľuďmi, cítiť srdcom a vcítiť sa do druhého, nech je to ktokoľvek,“ poznamenal františkán.

Keď sa vracali do Ríma, pápež sa ho pýtal, ako pôjde domov. Odpovedal, že pôjde verejnou dopravou, pretože bratom nepovedal, kedy sa vracia. Aké bolo teda jeho prekvapenie, keď ho po pristátí na letisku Ciampino pápežská ochranka otočila späť a hneď ako ho František uvidel, povedal: „Syn môj, teraz ťa odveziem domov. A potom pôjdem k sebe.“

„Bol som ticho, lebo čo som mohol odpovedať? Keď sme prišli ku kláštoru, pomýlili sme si vchod. Napriek únave z cesty pápež vystúpil z auta a kráčal k dverám kláštora. Tu sa pozdravil s bratmi. Pápež ma odviezol z letiska domov. Bolo to gesto, ktoré opäť odhaľuje jeho ľudskosť a jednoduchosť srdca,“ poznamenal pápežský prekladateľ z cesty po Cypre a Grécku, ktorá sa konala 2. až 6. decembra.( TK KBS, ekai, rp; pz ) 20211210021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]