[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 02. 04. 2023   Meniny má Zita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

K štedrovečernému stolu môžu Slováci „posadiť“ aj hladujúce dieťa
P:3, 10. 12. 2021 09:35, DOM

Bratislava 10. decembra (TK KBS) Charitatívne hnutie Mary’s Meals spustilo počas adventu a Vianoc svoj virtuálny vianočný stôl, za ktorý je možné symbolicky posadiť dieťa žijúce v extrémnej chudobe a trpiace hladom. Príspevok 18,30 € mu zabezpečí jedlo počas celého školského roka v mieste jeho vzdelávania.

Myšlienka pripraviť jedno miesto pri svojom vianočnom stole pre núdzneho či pocestného, sa stala na Slovensku zvykom, ktorý sa v niektorých rodinách zachoval dodnes. Mary’s Meals ponúka ľuďom spôsob, ako túto tradíciu pretaviť do skutočného skutku lásky. „Pri virtuálnom vianočnom stole môže človek pridať svojím príspevkom jeden alebo viac tanierov pre deti žijúce v núdzi. Posadí tak symbolicky k spoločnému stolu dieťa, ktoré bude mať jedlo nielen na Vianoce, ale počas celého školského roka,“ vysvetľuje jeden z dobrovoľníkov Mary’s Meals Adam Skirčák. „Už minulé Vianoce sme boli svedkami obrovskej štedrosti Slovákov, ktorí prestreli pri našom stole taniere pre viac ako 1200 detí,“ dodáva.

Mary’s Meals zabezpečuje pomoc deťom v chudobných krajinách už 19 rokov. Každodenné jedlo, ktoré dostávajú v školách im dodáva potrebné živiny a energiu na učenie, motivuje ich vzdelávať sa a doslova mení životy celým rodinám a komunitám. Práve ľudia z miestnych komunít, často rodičia detí, sa zapájajú ako dobrovoľníci do varenia jedál, ktoré sú pripravované zo surovín nakupovaných od lokálnych farmárov. Takto sa podporuje život komunity a ekonomika krajiny. Od roku 2019 sa do podpory tohto jedinečného projektu zapája aj Slovensko, kde ľudia prispeli už na viac ako 8,5 milióna porcií jedla, čo predstavuje jedno jedlo denne na jeden školský rok pre viac ako 42 000 detí.

Cena jedného taniera pri vianočnom stole je 18,30 €, čo sú priemerné náklady potrebné na zabezpečenie jedného jedla denne počas celého školského roka prostredníctvom Mary’s Meals. Myšlienka pomoci, ktorá začala sýtením prvých 200 detí v africkom Malawi, dnes mení životy už viac ako 2 miliónom detí v 19 krajinách sveta. Miesto pri vianočnom stole Mary’s Meals sa môže stať aj kreatívnym a hodnotným darčekom, ktorý obdaruje dvakrát. Zapájajú sa rodiny, školy, spoločenstvá, či niektoré farnosti. „Vlani sme dostali od neterky Zuzky okrem klasických darčekov aj darčekové karty s obrázkom taniera s poukázaním daru pre deti žijúce v chudobe. A verte, že to bolo veľmi dojemné a aj nejaká slzička vypadla,“ píše pani Eva. Práve jednou z myšlienok tejto vianočnej kampane je pripomenúť si, že na Vianoce nie je dôležité, aby boli dokonalé a aby sme mali všetko. Dôležité je, aby sme pri stole sedeli všetci. Vrátane tých detí, pre ktoré nie je zatiaľ každodenné jedlo samozrejmosťou. Do projektu Vianočný stôl je možné zapojiť sa na www.vianocnystol.sk a viac informácii o práci Mary’s Meals nájdete na www.marysmeals.sk.

TK KBS informovala Alexandra Murínová( TK KBS, amu, ml; pz ) 20211210020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]