[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 02. 04. 2023   Meniny má Zita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svetlo prichádza a je tu, advent nám to pripomína, vraví Andrej Darmo 
P:3, 10. 12. 2021 09:15, DOM

Bratislava 10. decembra (TK KBS) Advent je o túžbe po svetle a teple, nehe, láske a zmysle, a Vianoce sú jeho prijatím, vraví kňaz Andrej Darmo, ktorý pôsobí ako administrátor farnosti Trnavá Hora v Banskobystrickej diecéze. „Veď On prišiel, aby sme mali život a mali ho hojnejšie, a to nám všetkým zo srdca prajem,“ povedal Tlačovej kancelárii KBS. 

„Advent je pre mňa veľmi vzácnym časom,“ začína svoje rozprávanie Andrej. „Je očakávaním svetla, ktoré tak veľmi veľmi chýba keď nie je alebo keď je ho málo,“ pripomína kňaz, ktorý sa niekoľko rokov venoval aj pastorácii mládeže v Diecéznom centre mládeže v Španej Doline. „Ako kresťania vieme, že Vianoce sú práve o jeho narodení. Svetlo prišlo na svet. svetlo vo tmách svieti. Zo skracujúcim sa  dňom je toto posolstvo ešte silnejšie. A svetlo pre mňa znamená aj teplo, blízkosť, nehu, láskavosť, domov,“ dodáva. 

Silným momentom v tomto čakaní sú pre Andreja rorátne sväté omše. „Tu sa to stáva symbolicky hmatateľným,“ uvádza. „Veľmi ľahko prepadnem/e pokušeniu zapáliť umelé svetielka, svetlá či reflektory, ale to je iné ako živé svetlo, ako plameň či slnko. Advent je pre mňa aj o uvedomení si tmy, v ktorej žijem, ako veľmi to svetlo a teplo potrebujem. Viem, že ak to svetlo nebude Boh, stane sa vo mne iba chvíľkovým potešením, a potom príde zase tma a hľadanie svetielok potešenia,“ povedal TK KBS. 

„Situácia pandémie, lockdownu a opatrení nám berie naše svetielka a reflektory, na ktoré sme boli zvyknutí a ukazuje mám tmu našich nesmiernych nárokov a očakávaní, výkonu, toho onoho, egoizmu, samozrejmosti prítomnosti toho, na čo sme naučení… A našou reakciou ukazujúcou pravdivosť týchto slov je strach, hnev, roztrpčenie, zúrivosť. Rozpoznávať svoju tmu a priznať si ju je cestou, avšak bez prísľubu Božieho svetla je zúfalstvom. Našťastie Svetlo prichádza a je tu. Len ho očakávať, nebáť sa vypnutých svetielok. Je tu a mnohým už dalo svetlo, teplo, pokoj,“ spomína Andrej. 

„Zostať v uvažovaní pri zapálenom adventnom venci s prosbou o vlastnú otvorenosť a  jeho príchod. Urobiť s dobrú, poctivú  svätú spoveď, kde vyznám všetku moju tmu, nie iba akési quasi šero. Lebo horšie ako lockdown je uzamknuté srdce, hľadajúce problém, riešenie či potešenie vždy iba mimo seba,“ dodal pre TK KBS Andrej Darmo, administrátor farnosti Trnavá Hora. ( TK KBS, ada, ml; pz ) 20211210018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]