[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sagrada Familia v Barcelone: Nová hviezda na Veži Panny Márie
P:3, 09. 12. 2021 08:11, ZAH

Barcelona 9. decembra (RV) Na Bazilike Sagrada Familia v Barcelone dnes slávnostne odhalili hviezdu na Veži Panny Márie. Pri slávnosti, ktorá sa konala vo večerných hodinách pod vedením miestneho arcibiskupa kardinála Juana Josého Omellu a troch pomocných biskupov, sa cez videoposolstvo prihovoril aj Svätý Otec František.

Na slávnosť Nepoškvrneného počatia pápež hovorí v posolstve o Panne Márii ako „Hviezde novej evanjelizácie“. Povzbudzuje veriacich pri pohľade na umeleckú hviezdu umiestnenú vo výške kontemplovať ju s vedomím, že „vždy keď sa pozrieme na Máriu, dokážeme znovu uveriť v revolučnú silu nežnosti a lásky“ (Evangelii gaudium, 288).

Svätý Otec pripomenul zámer architekta Antonia Gaudího, ktorý chcel, aby toto tajomstvo korunovalo Portál viery, ktorý postavil ako prvý. Išlo mu o to, „aby sme sa pri dešifrovaní modlitby k Najsvätejšej Trojici, ktorú vpísal do celej baziliky, naučili byť ako Mária chrámom tohto tajomstva a uctievať Boha v duchu a v pravde.“

Gaudí navyše umiestnil Pannu Máriu aj do stredu Portálu lásky, kde nás pozýva „ponúknuť sami seba Božiemu Dieťaťu pod starostlivým pohľadom sv. Jozefa, aby sme do jeho chrámu vstúpili zapálení láskou k Bohu a ľuďom“.

Boží služobník Antoni Gaudí okrem toho zobrazil Pannu Máriu aj v scéne Svätej rodiny utekajúcej do Egypta, ktorú umiestnil na Portál nádeje, čím nám pripomína, že prežívali náročné situácie podobné mnohým dnešným rodinám.

Pápež František vo svojom posolstve do Barcelony povzbudzuje celé diecézne spoločenstvo v uvádzaní do života ich pastoračného programu, vyžarujúc evanjeliovú radosť. V závere sa obracia na mladú generáciu:

„Zo stretnutia s Kristom nech rastie bratstvo, ohlasovanie radostnej zvesti evanjelia mladým ľuďom, prijímanie chudobných a ľudí na okraji spoločnosti, rozlišovanie tých, ktorí majú citlivý sluch pre Ducha a srdce úplne pripravené robiť to, čo od nás žiada.

Nezabudnite na strom, nezabudnite na starších ľudí. Strom bez koreňov nerastie, nekvitne. Neodsúvajme bokom starších ľudí, nie sú materiálom na vyradenie, sú živou pamäťou. Z nich pochádza šťava, vďaka ktorej všetko rastie.

Pomôžme dialógu medzi mladými a starými, aby sa odovzdávala múdrosť, ktorá im umožní rásť a prekvitať.

Nech vás Boh žehná a Svätá Panna, naša Nepoškvrnená Matka ochraňuje. A prosím, nezabudnite sa modliť za mňa. Ďakujem.“( TK KBS, RV, jb; rp ) 20211209026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]