[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 30. 06. 2022   Meniny má Melánia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Jablká menia životy ľudí v Afrike, ich projekt môže podporiť ktokoľvek
P:3, 07. 12. 2021 10:41, DOMSlovenka Hana s farmármi pri zbere úrody

Foto: Archiv Savio, o. z.


Bratislava 7. decembra (TK KBS) Povedali by ste, že jablká môžu niekomu zmeniť život? Sestry Atunogie a Tumepewa z Tanzánie o tom vedia svoje. Vo svojej záhrade mali staré jablone, ktoré nerodili takmer žiadne ovocie. Všetko sa však zmenilo, keď sa prihlásili na kurz pestovania jabloní v tropickom podnebí. Naučili sa ako viazať korunu stromu, zavlažovať, hnojiť aj ako postrekovať bio prostriedkami pripravenými z čili papričiek, mydla či cesnaku. Ich stromy začali rodiť krásne veľké jablká, ktoré sú v Tanzánii ojedinelou plodinou. Každé jablko dnes vedia predať na trhu za 500 tanzánijských šilingov (v prepočte asi 20 centov). Pre mladé sestry je to príjem, ktorý zmenil ich život k lepšiemu.

Tanzánia patrí medzi najchudobnejšie krajiny sveta. Až 50% jej obyvateľov žije pod hranicou chudoby $1,9 na deň. Táto obrovská krajina v Subsaharskej Afrike je pritom domovom takmer 60 miliónov ľudí. Väčšina z nich sa živí poľnohospodárstvom, ktoré je veľmi zraniteľným sektorom. Cena tradičných plodín ako je kukurica počas roka kolíše – pestuje ju skoro každý, v čase úrody sa preto na trhu predáva za veľmi nízke ceny. Farmári tak majú nestabilný príjem a nedokážu sa postarať o svoje rodiny, zabezpečiť vzdelanie svojim deťom, vymaniť sa z kruhu chudoby. Cestou k lepšej budúcnosti je pre nich pestovanie vysoko cenených plodín, ktorých hodnota v priebehu roka neklesá a prináša farmárom slušný príjem. Takouto plodinou sú aj jablká.

Jablká sú v Tanzánii netradičným ovocím. Na pultoch tamojších obchodov boli donedávna iba jablká dovážané zo zahraničia, hoci v Tanzánii sú vhodné klimatické podmienky na ich dopestovanie. Zistila to Slovenka Hana, ktorá v krajine založila prvý komerčný jabloňový sad TamuTamu Tanzania. Vďaka vylepšeným odrodám stromov a správnej starostlivosti rodia jej jablone veľké zdravé plody. Hana sa rozhodla podeliť o svoje skúsenosti z pestovania jabloní s miestnymi farmármi, pre ktorých sú jablká šancou na lepší život.

Prečo má pestovanie jabloní v Tanzánii význam pre drobných farmárov? Cena jabĺk je stabilná počas celého roka, čo ponecháva farmárom možnosť predpokladať svoj príjem v daný rok a ich predaj prináša atraktívne marže. Jablká pre malých poľnohospodárov predstavujú tiež možnosť príjmu v období, keď iné plodiny ešte nedozrievajú a sú finančnou zárukou v prípade, ak iné plodiny zlyhajú. Pestovanie jabloní má tiež rýchlejšiu návratnosť investícií v porovnaní s inými trvalými plodinami ako napríklad káva či stromy na ťažbu dreva. Jablone zarodia v priemere na tretí rok po výsadbe a svoju plnú plodnosť dosiahnu v siedmich rokoch, kedy dokáže jedna jabloň zarodiť až 100 kg jabĺk. Farmárom tak jablká môžu priniesť udržateľný príjem a ich deťom lepšiu budúcnosť.

SAVIO o.z. v spolupráci s TamuTamu Tanzania a SlovakAid učí farmárov, ako sa správne starať o jablone, pomáha sadiť stromy v ich záhradách, poskytuje potrebné poradenstvo a vytvára odberateľský reťazec pre ich dopestované jablká. Za jeden rok bolo vyškolených 500 farmárov a v ich sadoch vysadených spolu takmer 5900 stromov. Medzi podporenými farmármi boli aj sestry Atunogie a Tumepewa.

SAVIO o.z. chce v nadchádzajúcom roku pokračovať v pestovaní jabloní v Tanzánii a podporiť ešte väčší počet malých farmárov. Slovenská verejnosť má možnosť podporiť tieto aktivity a pomôcť chudobným farmárom v Tanzánii v rámci predvianočnej kampane SAVIO o.z. s názvom Neobyčajné jablká na www.savio.sk/tanzania

Podpora štedrých darcov umožňuje občianskemu združeniu SAVIO už od roku 2005 skvalitňovať život mladých ľudí v menej rozvinutých krajinách. Medzi hlavné aktivity združenia patrí každoročná verejná zbierka Tehlička, programy diaľkovej adopcie detí a tried, vysielanie dobrovoľníkov, ako aj projekty rozvojovej spolupráce.

TK KBS informovala Adriana Mahdalová( TK KBS, ama, ml; pz ) 20211207017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním