[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 26. 06. 2022   Meniny má Adriana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Tragédiu na Mukačevskej ulici v Prešove pripomenuli na bohoslužbe
P:3, 06. 12. 2021 12:56, DOMFoto: Mesto Presov


Prešov 6. decembra (TK KBS) Na Mukačevskej ulici v Prešove došlo 6. decembra 2019 k výbuchu plynu vo výškovom bytovom dome, v dôsledku ktorého vznikol rozsiahly požiar. Nebývalá tragédia si vyžiadala životy ôsmich ľudí, ktorým bola v dnešný 2. výročia tejto smutnej udalosti venovaná bohoslužba v Konkatedrále sv. Mikuláša. Svätú omšu bolo možné sledovať naživo prostredníctvom YouTube.

Dátum 6. december, kedy si pripomíname sviatok svätého Mikuláša, zostane v meste Prešov navždy poznačený smútkom. Šiesteho decembra 2019 o 12:12 otriasol prešovským Sídliskom III výbuch bytového domu na Mukačevskej ulici č. 7, ktorý sa zapísal do dejín ako jedna z najväčších tragédií Slovenska.

Aj po dvoch rokoch od tejto udalosti sa vynárajú smutné spomienky na osudný deň, keď sa v Prešove zastavil čas. Hasiči z horiaceho 12-poschodového paneláku, v ktorom výbuch úplne zničil schodisko, zachránili 39 ľudí. Aj napriek veľkej snahe všetkých záchranných zložiek si však výbuch bytovky na Mukačevskej 7 vyžiadal 8 životov.

V deň druhého výročia tejto tragédie, 6. decembra 2021 napoludnie bola v Konkatedrále sv. Mikuláša svätá omša, ktorú slúžil dekan farnosti sv. Mikuláša v Prešove Jozef Dronzek. Bohoslužba bude spojená s pietnou spomienkou na obete výbuchu. Zaznel aj príhovor košického arcibiskupa metropolitu Mons. Bernarda Bobera.Vážená pani primátorka,  drahí veriaci i obyvatelia mesta Prešov.  

Pred dvomi rokmi som práve v takomto mikulášskom čase  slávil odpustovú  slávnosť ku cti sv. Mikuláša patróna farnosti, keď nás všetkých zasiahla  informácia o veľkej  tragédií  na Mukačevskej ulici. Na takýto okamih sa nedá zabudnúť. Chcem si  vás pri  tejto pietnej  spomienke   všetkých pozdraviť. Myslím e hlavne tých, ktorých sa táto tragédia osobne dotkla  a nanovo vyjadriť súciť i  spoluúčasť v bolesti s každým poznačeným touto smutnou udalosťou.   

Naša viera nás učí,  že máme plakať s plačúcimi a že si máme niesť vzájomne bremená.  Preto sme sa vtedy rozhodli pomôcť zbierkou  na zmiernenie materiálnych dopadov tohto výbuchu. Viem,  že sa nedajú  ľudské  životy nahradiť  ale verím, že štedrosť veriacich v našej arcidiecéze bola prejavom našej solidarity. Chcem vás všetkých uistiť, že  aj dnes ste v mojich  modlitbách.    

Udeľujem vám svoje  arcipastierske  požehnanie  a ostávam   s pozdravom  

Mons.  Bernard Bober, arcibiskup -metropolita.  

Zdroj: Farnosť sv. Mikuláša Prešov( TK KBS, fsm, ml; pz ) 20211206028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Pápež na Malte

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním