[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 27. 06. 2022   Meniny má Ladislav, Ladislava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Tirana-Durrës má nového arcibiskupa, stal sa ním bývalý utečenec
P:3, 01. 12. 2021 10:20, ZAHFoto: Screenshot YouTube


Vatikán 1. decembra (TK KBS) Pápež František vymenoval za arcibiskupa Tirany-Durrës 44-ročného Mons. Arjana Addu, bývalého utečenca. Svätý Otec zároveň prijal žiadosť o odchod do dôchodku doterajšieho arcibiskupa hlavného mesta Albánska Georga Frenda.

Novovymenovaný arcibiskup v 90. rokoch minulého storočia utiekol na lodi cez Stredozemné more do Talianska. Tam pracoval ako záhradník a zámočník, potom začal študovať teológiu a filozofiu. Do svojej vlasti sa vrátil už ako kňaz v roku 2017. V roku 2020 ho pápež František vymenoval za pomocného biskupa v Tirane.

Kresťanské cirkvi majú za úlohu byť "dobrými samaritánmi" pre všetkých, ktorí sú v núdzi, vnímať migrantov ako "nositeľov nádeje" a naliehať na politikov, aby prispeli k zlepšeniu ich osudu,“ povedal biskup Add v rozhovore pre katolícku agentúru Kathpress počas návštevy Viedne začiatkom septembra. Pri tejto príležitosti vyzval na komplexnú pomoc utečencom a migrantom a zdôraznil, že ľudia, ktorí museli opustiť svoju vlasť, potrebujú byť prijatí, zapojiť sa do spoločnosti a mať možnosť vybudovať si nový život.

Keď som ako 16-ročný utiekol z vlasti, vkladal som veľké nádeje do západnej Európy, "do hodnôt ako sloboda, pravda, rovnosť a bratstvo, ktoré, ako som zistil, sú v podstate kresťanské". Biskup pripomenul, že počas komunistickej diktatúry v Albánsku boli predtým likvidovaní ľudia, ktorí hlásali nádej a obhajovali ľudské práva, predovšetkým duchovní.

V roku 1967 komunistický režim vyhlásil Albánsko za "prvý ateistický štát". Do roku 1990 sa akékoľvek náboženské praktiky trestali väzením, nútenými prácami alebo smrťou. Postupom času boli štruktúry náboženských komunít z veľkej časti prebudované.

Nový arcibiskup Tirany pripomenul, že s kresťanskou vierou sa prvýkrát stretol v Taliansku, kde bol pokrstený a pocítil túžbu stať sa kňazom. Zdôraznil, že jeho príbeh nie je ojedinelý. "Mnohí Albánci, ktorí vyrastali bez viery, spoznali Krista v krajinách, do ktorých emigrovali, a teraz túžia prijať sviatosti," povedal hierarcha a dodal, že o tom svedčí aj vysoký počet krstov dospelých, ktorých bolo len na túto Veľkú noc v katedrále v Tirane 60. Cirkev v Albánsku rýchlo rastie a "viera je veľmi živá".

V rozhovore pre Kathpress biskup Add vyjadril presvedčenie, že vracajúci sa migranti sú "darom" nielen pre Katolícku cirkev v Albánsku, ale môžu byť prínosom pre celú spoločnosť. Migranti, ktorí v zahraničí získajú podmienky, vďaka ktorým si neskôr môžu vybudovať lepší život doma, prinášajú nádej pre všetkých," povedal biskup Dodaj.

Zdroj: E-kai( TK KBS, ekai, ml; pz ) 20211201019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Pápež na Malte

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním