[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kňaz Ziolkovský: Návšteva pápeža na Cypre posilní identitu katolíkov
P:3, 01. 12. 2021 09:09, DOM

Bratislava 1. decembra (TK KBS) Cyprus sa pripravuje na historickú návštevu pápeža Františka. „Keď premýšľam nad pápežovými motívmi, prečo práve Cyprus, myslím, že z jeho strany ide o trojitú misiu,“ hovorí kňaz Anton Ziolkovský, ktorý sa pred tromi rokmi zúčastnil na Cypre stretnutia generálnych sekretárov európskych biskupských konferencií. Takéto stretnutia sú každý rok na inom mieste. „Európske cirkvi používajú zväčša latinský obrad, takže stretnutie na Cypre bolo výnimočné kontaktom so stredomorskou, takmer blízkovýchodnou kultúrou a východnými liturgickými obradmi,“ povedal TK KBS.

„Na prvom mieste chce (pápež František - pozn. TK KBS) pokračovať v budovaní spoločenstva s pravoslávnou cirkvou. Určite má v úmysle podnietiť kroky v duchovnej a ľudskej rovine, ktoré by prispeli k zjednoteniu ostrova. Zároveň chce oceniť všetkých miestnych, ktorí už roky prijímajú migrantov a snažia sa im pomáhať. Je ich tam naozaj mnoho. Návšteva Svätého Otca určite posilní identitu miestnej Katolíckej cirkvi, najmä jej maronitskej časti,“ uviedol v rozhovore Anton Ziolkovský.

Cyprus, Ziolkovsky

„Cyprus je pravoslávna krajina, katolíci sú v menšine a používajú dva obrady: maronitský a latinský. Latinských farností je len pár a sú riadené z jeruzalemského patriarchátu. Miestni nás prijali veľmi dobre. Chvíľu som si musel zvykať na horúce júnové počasie. V priestoroch maronitského patriarchátu, kde sme rokovali, sme mohli vidieť mnohé krásne ikony. V kostole kvôli klíme boli všadeprítomné ventilátory. Vtedajší maronitský patriarcha, ktorý nás sprevádzal po celom ostrove (od roku 2020 je v Tripolise), mal nádherný bas, čo umocňovalo jeho prednes duchovných skladieb,“ spomína na čas spred troch rokov bývalý výkonný sekretár KBS.

Cyprus, Ziolkovsky

„Cyprus je krásnym miestom a pravdepodobne jedným z prvých, kam prišli kresťania, nájdeme tu mnoho starobylých kostolov. Žiaľ, dnes je táto krajina, vyhľadávaná turistami, rozdelená na grécku a tureckú časť. Ako delegáti biskupských konferencií sme navštívili obe. Najstaršie chrámy sa totiž nachádzajú v tej tureckej. Turci postupne najstaršie z nich opravujú. Je však pravdou, že po rozdelení ostrova kresťanské komunity v tureckej časti postupne miznú. Cyprus ako starobylé miesto, kde sú kresťania prítomní od začiatku, je ostrovom a vždy bol fyzicky i kultúrne otvorený pre všetkých. Jeho obyvatelia si napriek nebezpečenstvám zachovali väčšinovo kresťanskú identitu. Možno preto chce pápež ukázať na tento príbeh otvorenosti a prijatia, lebo je dôkazom, že živá viera sa nemusí báť stretnutia s tým, čo je iné,“ dodal v rozhovore s TK KBS Ziolkovský.

Návšteva Svätého Otca Františka na Cypre sa začne vo štvrtok. Hoci ide o krátky pobyt na Cypre, konečný oficiálny program uvádza niekoľko podujatí, vrátane svätej omše na športovom štadióne GSP na predmestí Nikózie, ktorý je dejiskom medzinárodných futbalových zápasov. Očakáva sa, že sa na nej zúčastnia stovky katolíkov, z ktorých mnohí prídu z celého stredomorského regiónu. 

Pápež František sa tiež stretne s utečencami a prisťahovalcami a potom bude ekumenická modlitba v katolíckom kostole Svätého kríža v Nikózii, unikátnom farskom kostole, kde sa sväté omše slúžia v ôsmich rôznych jazykoch. Počas cesty Svätý Otec navštívi prezidentský palác, kde ho privíta prezident Nicos Anastasiades, od ktorého sa očakáva, že ho bude informovať o ochrane kultúrneho dedičstva, úsilí o podporu medzináboženského dialógu, trvajúcom "cyperskom probléme" a otázke migrácie a utečencov a ľudských práv.

Pápež František potom navštívi arcibiskupa Chrysostoma II, predstaviteľa cyperskej pravoslávnej cirkvi, a stretne sa s predstaviteľmi Katolíckej cirkvi na ostrove. Ide o druhú pápežskú návštevu Cypru po úspešnej ceste Benedikta XVI. v roku 2010 zameranej na posilnenie väzieb medzi rímskokatolíckou a pravoslávnou cirkvou. Pápež František odcestuje z Cypru 4. decembra do Atén.

Foto: Archín Antona Ziolkovského (z návštevy Cypru) 



( TK KBS, az, ml; pz ) 20211201015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]