[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 26. 06. 2022   Meniny má Adriana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Najnovšie Katolícke noviny upriamujú pozornosť na svätého Mikuláša
P:3, 01. 12. 2021 08:30, DOMBratislava 1. decembra (TK KBS) Vyšli nové Katolícke noviny (48/2021). Prinášame ich anotáciu.

Najnovšie Katolícke noviny upriamujú pozornosť na svätého Mikuláša. V liturgickom kalendári má tento svätec sviatok, ktorý patrí už do Adventného obdobia. Bezpochyby upriamuje našu pozornosť na kresťanské čnosti solidárnosti a obetavosti pre druhých. Je to výzva aj dnešných dní.

Rozprávajú sa s kňazom Mariánom Kalinom, ktorý je farárom v Moravskej Novej Vsi, ktorú v júni zničilo tornádo. Päť mesiacov po tornáde na Morave sa miestni pomaly stavajú na vlastné nohy. Mnohým sa podarilo obnoviť svoje domovy, no tí, čo o ne prišli úplne, ešte stále nemajú vlastnú strechu nad hlavou. Farár Marián Kalina hovorí, že v tejto situácii ľuďom okrem materiálnej štedrosti pomáha aj to, že ich má kto potešiť.

Predstavujú zaujímavé zobrazenia svätého Jozefa vo výtvarnom umení. „Postava svätého Jozefa v hierarchii Svätej rodiny je najviac v úzadí, či už ide o biblickú teológiu, spiritualitu alebo akúkoľvek teologickú disciplínu a, samozrejme, kresťanské umenie,“ hovorí kňaz Ján Majerník. Ku koncu Roka svätého Jozefa sa s ním Katolícke noviny pozreli na niektoré diela zobrazujúce Ježišovho pestúna. Zistili sme, že svätý Jozef je v umení mužom mnohých tvárí.

Približujú osobný príbeh Moniky Jedličkovej, ktorej len niekoľko mesiacov po sobáši zomrel manžel. V Božích pohnútkach a riadení našich životov by veriaci mali hľadať a objavovať zmysel kríža, ktorým nás Pán na ceste spásy niekedy navštevuje. Perspektíva jeho prijatia v duchu viery sa spája s posilňujúcim Ježišovým výrokom: „Kto verí vo mňa, bude žiť, aj keď umrie.“

Vysvetľujú, ako možno viesť modernú výučbu náboženstva. Mnohí žiaci na štátnych, ba aj na katolíckych školách vnímajú hodinu náboženskej výchovy či náboženstva za prakticky voľný, oddychový predmet a nepridávajú mu veľkú vážnosť. Z mnohých štatistík vyplýva, že rokmi klesá počet žiakov na tomto školskom predmete a mnohí aj katolícki či kresťansky zmýšľajúci rodičia dajú svoje dieťa na etickú, a nie náboženskú výchovu.

Približujú edíciu krásnej knihy DOM, ktorú pred vyše sedemdesiatimi rokmi vydával Spolok svätého Vojtecha. V edícii DOM, ktorá bola založená v roku 1943, vyšlo jedenásť zväzkov pôvodnej literatúry. Takmer všetky zväzky sú od príslušníkov katolíckej moderny. Na predsádke ôsmeho zväzku sa píše, že „SSV dúfa, že vydávanými knihami umocní pozíciu slovenských katolíckych básnikov v súčasnom literárnom dianí“. Formálne majú knihy rovnaký formát, písmo a úpravu. To, čo robí edíciu pozoruhodnou aj po rokoch, je práve zaujímavá forma.

Katolícke noviny vás stále pozývajú zapojiť sa do veľkej predplatiteľskej súťaže. Ak si do 17. decembra 2021 objednáte a zaplatíte ročné predplatné na rok 2022, budete zaradení do žrebovania o 40 hodnotných cien. Vyhrať môžete napríklad zariadenie do študentskej izby, víkendový pobyt v kúpeľoch či tridsaťdielny porcelánový servis. Každý nový predplatiteľ navyše dostane ako darček knihu rozhovorov pápeža Františka a Marca Pozzu O nerestiach a čnostiach.

TK KBS informovala Zuzana Artimová( TK KBS, za, ml; pz ) 20211201013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Pápež na Malte

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním