[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Modlitbový úmysel na december: Za katechétov a ich nezastupiteľné poslanie
P:3, 30. 11. 2021 18:45, ZAH

Vatikán 30. novembra (RV) V mesiaci december sa Apoštolát modlitby Svätého Otca zameriava na katechétov a katechétky, ktorí majú nezastupiteľné poslanie pri odovzdávaní a prehlbovaní viery. Všeobecný úmysel modlitbovej siete pápeža znie: „Za katechétov, ktorí sú povolaní ohlasovať Božie slovo, aby sa s odvahou a tvorivosťou v sile Ducha Svätého stali jeho svedkami.“

V pravidelnom videu na začiatku nového mesiaca pápež František pozýva veriacich pripojiť sa k jeho úmyslu týmito slovami:

„Katechéti majú nezastupiteľné poslanie pri odovzdávaní a prehlbovaní viery. Laická služba katechétu je povolanie, je to poslanie. Byť katechétom znamená, že človek „je katechéta“, nie že „pracuje ako katechéta“. Je to celý spôsob bytia a sú potrební dobrí katechéti, ktorí sú zároveň sprievodcami a pedagógmi.

Treba tvorivých ľudí, ktorí ohlasujú evanjelium, avšak nie nepočuteľne, no ani nie vytrubovaním: ale ohlasujú ho svojím životom, tichosťou, novým jazykom a otváraním nových ciest. V mnohých diecézach na mnohých kontinentoch je evanjelizácia zásadne v rukách katechétu.

Ďakujme katechétom, katechétkam za vnútorný entuziazmus, s ktorým prežívajú toto poslanie v službe Cirkvi. Modlime sa spoločne za katechétov, ktorí sú povolaní ohlasovať Božie slovo, aby boli jeho svedkami s odvahou a tvorivosťou, s mocou Ducha Svätého, s radosťou a s veľkým pokojom.“

Decembrové video z dielne Svetovej siete modlitby pápeža je jedným z príkladov využitia nových vyjadrovacích prostriedkov v katechéze. Ukazuje katechétov a mladých ľudí pri práci na nástennej maľbe. Desiatky detí a dospievajúcich v sprievode svojich katechétov pomáhajú talianskemu umelcovi Paolovi Colasantimu (umeleckým menom Gojo) stvárniť pomocou sprejov a farieb kreatívnu verziu scény umývania nôh na stene oratória rímskej farnosti Panny Márie z Coromota.

Laické ministérium katechistu

Pripomeňme, že Svätý Otec František už v máji tohto roku zdôraznil dôležitosť katechétov, keď listom motu proprio Antiquum ministerium ustanovil ich laickú službu. Medzinárodný riaditeľ Svetovej modlitbovej siete pápeža, páter Frédéric Fornos SJ, k modlitbovému úmyslu poznamenáva: „Je výrečným gestom, že pápež František venuje tento odkaz katechétom v závere roka, v ktorom ustanovil ich laickú službu a začal synodálnu cestu «pútnického a misionárskeho Božieho ľudu»“.

Ako sa uvádza v Prípravnom dokumente XVI. riadneho generálneho zhromaždenia biskupskej synody, Duch Svätý dnes, tak ako včera, naďalej pôsobí v dejinách:

„Práve v brázdach vyoraných utrpením rôzneho druhu, ktoré podstúpila ľudská rodina a Boží ľud, rozkvitajú nové jazyky viery a nové spôsoby, ktoré nielenže sú schopné interpretovať udalosti z teologického pohľadu, ale aj nájsť v týchto skúškach dôvody na obnovenie základov kresťanského a cirkevného života.

Je veľmi nádejné, že nie málo partikulárnych cirkví už začalo realizovať viac či menej pravidelné stretnutia a konzultácie s Božím ľudom. Tam, kde sa niesli v synodálnom štýle, rozkvitol zmysel pre Cirkev a spoluúčasť všetkých dala životu Cirkvi nový rozmach.

Okrem toho sa ukazuje, že mladí túžia stať sa protagonistami v rámci Cirkvi, a tiež vyvstáva požiadavka väčšieho ocenenia žien a priestoru na participáciu na misii Cirkvi, ktoré signalizovali už synodálne zhromaždenia v roku 2018 a 2019. V tejto línii pokračuje aj nedávne zriadenie laického ministéria katechistu a umožnenie prístupu žien k ministériu lektorátu a akolytátu“ (č. 7).

Úmysel slovenských biskupov

Na úrovni miestnej cirkvi, úmysel Apoštolátu modlitby zvolený Konferenciou biskupov Slovenska na mesiac december znie:

„Aby sme vzdávali vďaky Bohu Otcovi za dar jeho Syna a posilňovali vedomie o dôstojnosti každého človeka od počatia po prirodzenú smrť.“( TK KBS, RV, mh, jb; rp ) 20211130032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]