[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 15. 06. 2024   Meniny má Vít      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predseda KBS prijal zakladateľa charitatívnej organizácie Mary’s Meals
P:3, 22. 11. 2021 12:05, DOM

Bratislava 22. novembra (TK KBS) Bratislavský arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Mons. Stanislav Zvolenský prijal Magnusa MacFarlane-Barrowa, zakladateľa medzinárodnej charitatívnej organizácie Mary’s Meals, ktorá poskytuje jedlo v mieste vzdelávania pre vyše 2 milióny detí žijúcich v extrémnej chudobe v 19 krajinách sveta. Na Slovensko prišiel poďakoval všetkým, ktorí svojou štedrosťou dávajú deťom prostredníctvom jedla a vzdelania nádej na lepšiu budúcnosť.

Magnus dielo Mary’s Meals začal v roku 2002 ako spontánnu pomoc po tom, čo navštívil hladom sužované Malawi. Tam sa stretol s 6 člennou rodinou so smrteľne chorou matkou, ktorej 14 ročný syn Edward Magnusovi povedal svoje životné ambície: „Chcel by som mať dostatok jedla a jedného dňa chodiť do školy.“ Tieto Edwardove slová sa stali inšpiráciou pre založenie Mary’s Meals, ktorá sa z „garážovej charity“ s pomocou profesionálov a nasadenia miestnych komunít stala svetovo rešpektovaná charitatívna organizácia meniaca osudy množstva detí.

Charitatívnej a humanitárnej práci sa začal venovať vo svojich 24 rokoch, keď sa počas vojny na Balkáne v 90.   rokoch rozhodol opustiť prácu na rybej farme a predať svoj dom, aby mohol so zakúpeným ojazdeným kamiónom voziť zo Škótska zozbieranú humanitárnu pomoc do utečeneckých táborov v Bosne, ktorú poznal zo svojich predchádzajúcich návštev Medžugoria. Neskôr začal pomáhať deťom v Afrike a založil organizáciu Mary’s Meals na ktorej čele dodnes stojí. Magnus žije v Škótsku s manželkou Julie a svojimi 7 deťmi, je aktívny katolík.

Na Slovensku podpora diela začala v roku 2019 a je organizovaná občianskym združením Mary’s Meals Slovensko, ktoré funguje výlučne na práci dobrovoľníkov a odvádza 100% prijatých príspevkov do centrály organizácie na  financovanie programu školského stravovania Mary’s Meals. Za prvý rok od začatia verejnej zbierky sa na Slovensku doteraz vyzbierali prostriedky na skoro 8 miliónov porcií jedla, čo zabezpečí stravu počas jedného školského roka pre vyše 38 tisíc detí. Jedna škola v Keni podporovaná zo Slovenska dokonca vyvesila na školu tabuľku s nápisom „DAKUJEME SLOVENSKO“.

„Bola to pre mňa veľmi milá príležitosť spoznať zakladateľa Mary’s Meals a dobrá príležitosť uvedomiť si, že v našom živote každý prežíva vo svojom prostredí, vo svojej rodine najrozličnejšie ťažkosti. Toto dielo nás vedie k tomu, aby sme si uvedomili, že sú ľudia na svete, ktorým chýbajú najzákladnejšie veci, ktorý trpia hladom. Toto dielo nás vedie k tomu, aby sme si na nich spomenuli a podľa našich možnosti im aj pomohli,“ uviedol arcibiskup Zvolenský, ktorý hosťa prijal spolu s výkonným sekretárom KBS Ivanom Ružičkom. Magnusa sprevádzali Viktor Porubský a Adam Skirčák.

„Je úžasné vidieť, ako na Slovensku rýchlo vzrastá podpora pre toto dielo. Chcel som ich vidieť, pozdraviť a poďakovať,“ uviedol autor autobiografickej knihy „Neobyčajný príbeh Mary’s Meals. Malé skutky lásky, ktoré nasýtili milión detí“, ktorá v roku  2020 vyšla ako podielová kniha v Spolku Svätého Vojtecha. Kniha bola distribuovaná pre vyše 80 tisíc členov spolku, medzi nimi mnoho farností, katolíckych spoločenstiev a rodín na Slovensku. Jednu z nich dnes venoval aj arcibiskupovi Zvolenskému. Pridal i hrnček, z ktorého deti vďaka aktivite Mary’s Meals jedia jedlo, a požehnanie pre ich činnosť. 

Magnusa v jeho snažení osobne podporil pápež František, ktorý ho na audiencii v roku 2016 povzbudil slovami „Vpred! Vpred! Vpred! Nech Boh žehná vaše dielo.“ Magnusovi bol za jeho charitatívnu činnosť Kráľovou Alžbetou udelený Rád Britského impéria (OBE), bol vyhlásený televíziou CNN za hrdinu „CNN Hero“ a bol zaradený do rebríčka Time 100 najvplyvnejších ľudí sveta podľa časopisu Time, získal niekoľko čestných doktorátov. Na Slovensku pricestoval v nedeľu. V Bratislave sa vystúpil v talkshow Adely Vinczeovej, stretol sa s členmi združenia Mary’s Meals Slovensko a jeho dobrovoľníkmi a poskytol rozhovory viacerým médiám.

Fotogaléria


Foto: Mary's Meals / Adam Skirčák



( TK KBS, ml; ml ) 20211122023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]