[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Anjel Pána v Nedeľu Krista Kráľa: Vládnuť znamená slúžiť
P:3, 21. 11. 2021 17:41, ZAH

Vatikán 21. novembra (RV) V nedeľu 21. novembra na Slávnosť Krista Kráľa sa pápež František pri poludňajšej modlitbe prihovoril bohato zaplnenému námestiu, s viacerými skupinami mladých. V deň, keď sa slávi v diecézach Svetový deň mládeže, si vzal Svätý Otec po svojom boku do okna Apoštolského paláca dievča a chlapca v zastúpení všetkých mladých Rímskej diecézy.

 

Príhovor pred modlitbou Anjel Pána 

„Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Evanjelium dnešnej liturgie, v poslednú nedeľu liturgického roka, vrcholí Ježišovým prehlásením, ktoré hovorí: „Som kráľ“ (Jn 18,37). Ježiš vyslovuje tieto slová pred Pilátom, zatiaľ čo zástup kričí, aby bol odsúdený na smrť. On hovorí: „Som kráľ“, a zástup volá, aby bol odsúdený na smrť: taký kontrast! Nastala kľúčová hodina. Pred tým sa zdalo, že Ježiš nechce, aby ho ľud velebil ako kráľa: spomeňme si na tú chvíľu po rozmnožení chlebov a rýb, keď sa Ježiš sám utiahol na modlitbu (porov. Jn 6,14-15).

Faktom je, že Ježišov kráľovský majestát je dosť odlišný od toho svetského. „Moje kráľovstvo – hovorí Pilátovi – nie je z tohto sveta“ (Jn 18,36). On neprišiel, aby vládol, ale aby slúžil. Neprichádza so znameniami moci, ale s mocou znamení. Nie je odetý do vzácnych insígnií, ale je nahý na kríži. A práve v nadpise na kríži je Ježiš definovaný ako „kráľ“ (porov. Jn 19,19). Jeho majestát skutočne prekračuje ľudské dimenzie! Mohli by sme povedať, že nie je kráľom ako iní, ale je Kráľom pre iných.

Zamyslime sa nad týmto: Kristus pred Pilátom hovorí, že je kráľom vo chvíli, keď je zástup proti nemu, zatiaľ čo keď ho nasledoval a velebil, zachovával si odstup od tohto zvelebovania. Ježiš sa teda ukazuje ako zvrchovane slobodný od túžby po vychýrenosti a od pozemskej slávy. A my – spýtajme sa – vieme ho v tomto napodobňovať? Vieme ovládať našu náchylnosť byť neustále vyhľadávaní a uznávaní, alebo robíme všetko preto, aby si nás ostatní vážili? V tom čo robíme, zvlášť v našom kresťanskom úsilí, sa pýtam: čo sa ráta? Rátajú sa potlesky, alebo sa ráta služba?

Ježiš sa nielen stráni každého úsilia o pozemskú veľkoleposť, ale robí tiež slobodným a zvrchovaným srdce toho, kto ho nasleduje. On, drahí bratia a sestry, nás oslobodzuje z područia zla. Jeho Kráľovstvo je oslobodzujúce, nie je v ňom nič utláčajúce. On považuje každého učeníka za priateľa, nie za poddaného.

Kristus, hoci je nad všetkými vládcami, nevytyčuje deliace čiary medzi sebou a ostatnými; namiesto toho túži po bratoch, s ktorými by zdieľal svoju radosť (porov. Jn 15,11). Jeho nasledovaním sa nestráca, o nič sa neprichádza, ale získava sa dôstojnosť. Lebo Kristus nechce mať okolo seba servilnosť, ale slobodných ľudí. A – teraz sa spýtajme – odkiaľ pochádza Ježišova sloboda? Objavíme to, keď sa vrátime k jeho výroku pred Pilátom: „Som kráľ. Ja som sa na to narodil a na to som prišiel na svet, aby som vydal svedectvo pravde“ (Jn 18,37).

Ježišova sloboda pochádza z pravdy. To jeho pravda nás robí slobodnými (porov. Jn 8,32). No Ježišova pravda nie je akási idea, niečo abstraktné: Ježišova pravda je skutočnosť, to on sám koná pravdu v nás, oslobodzuje nás od fikcie, od falošnosti, ktorú máme vo svojom vnútri, od pokryteckého prejavu. Keď sme s Ježišom, stávame sa pravdivými. Život kresťana nie je nejaké predstavenie, kde možno nasadiť takú masku, aká sa viac hodí. Lebo keď Ježiš vládne v srdci, oslobodzuje ho od pokrytectva, oslobodzuje ho od úskokov, od dvojtvárnosti.

Najlepším dôkazom toho, že Kristus je náš kráľ, je odstup od toho, čo pošpiňuje život a robí ho dvojzmyselným, nepriehľadným, smutným. Isteže, s obmedzeniami a nedokonalosťami treba vždy rátať: všetci sme hriešnici. Ale keď žijeme pod vládou Ježiša, nestávame sa skorumpovanými, nestávame sa falošnými, náchylnými zakrývať pravdu. Nežijeme dvojitý život. Dobre si zapamätajte: hriešnici áno, to sme všetci, ale skorumpovaní nikdy! Hriešni áno, skorumpovaní nikdy.

Nech nám Panna Mária pomáha hľadať každý deň pravdu Ježiša, Kráľa sveta, ktorý nás oslobodzuje od pozemských otroctiev a učí nás mať pod kontrolou naše neresti.“

 

Pozdravy a výzvy

Po spoločnej modlitbe Anjel Pána a udelení požehnania Svätý Otec pri príležitosti 36. ročníka Svetového dňa mládeže pozdravil všetkých mladých Ríma:

„Srdečne pozdravujem chlapcov a dievčatá našej diecézy, a kiež všetci mladí ľudia na svete pocítia, že sú živou súčasťou Cirkvi, protagonistami jej poslania. Vďaka, že ste prišli! A nezabúdajte, že vládnuť znamená slúžiť. - Ako to bolo? Vládnuť znamená slúžiť. Všetko spolu: vládnuť znamená slúžiť. Ako nás učí náš Kráľ.“

Po týchto slovách Svätý Otec pozval k mikrofónu dvojicu po jeho boku:

„Šťastlivý Svetový deň mládeže vám všetkým!“ Na tieto slová dievčaťa nadviazal chlapec, vyzvaný pápežom „povedať niečo kreatívne“: „Dosvedčujeme, že veriť v Ježiša je nádherné!“ – „No pozrime ich, aké krásne!“ pochválil dvojicu pápež a nechal ich po svojom boku až po záverečnú rozlúčku.

Svätý Otec pripomenul aj Svetový deň rybolovu a všetkých, ktorí pracujú v ťažkých podmienkach, ako aj kaplánov Stella Maris, ktorí sa venujú ľuďom pracujúcim na mori a ich rodinám. Ďalej pripomenul dnešný Svetový deň na pamiatku obetí havárií na cestách:

„V tento deň si tiež pripomíname všetky obete dopravných nehôd: modlime sa za ne a usilujme sa nehodám predchádzať.“

Pápež vyjadril aj podporu úsiliu OSN:

„Chcel by som tiež podporiť úsilie, ktoré sa vyvíja v rámci Organizácie Spojených národov s cieľom dosiahnuť väčšiu kontrolu obchodu so zbraňami.“

Svätý Otec vyzval aj k potlesku novému blahoslavenému, mladému poľskému kňazovi Jánovi Františkovi Machovi, popravenému v roku 1942 v Katoviciach nacistami:

„V temnote zajatia našiel v Bohu silu a pokoru, aby mohol čeliť tejto skúške. Nech je jeho mučeníctvo plodným semenom nádeje a pokoja. Zatlieskajme novému blahoslavenému!“

(Preklad: Slovenská redakcia VR)( TK KBS, RV, mk, jb; rp ) 20211121001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]