[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 04. 2024   Meniny má Juraj      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Zvolenský ohlásil v pastierskom liste Svätomartinskú zbierku
P:3, 14. 11. 2021 08:05, DOM

Bratislava 14. novembra (TK KBS) V Bratislavskej arcidiecéze dnes čítajú kňazi v kostoloch pastiersky list bratislavského arcibiskupa metropolitu Mons. Stanislava Zvolenského. Pozýva v ňom, aby „sme sa aj tento rok napriek všetkým obmedzeniam a ťažkostiam znova pridali k tradičnej svätomartinskej zbierke, ktorú uskutočňujeme dnes a v nasledujúcich dňoch s úmyslom podeliť sa a pomôcť projektu Brnianskej diecéznej charity pri stavbe obytného domu pre seniorov, ktorí nemajú prostriedky na obnovu svojho príbytku po tornáde. Môžeme prispieť pri zbierke na bohoslužbách a môžeme prispieť aj prostredníctvom bankového vkladu na zbierkový účet ((SK54 0900 0000 0051 2351 0222 / Variabilný symbol: 8181)," prihovára sa veriacim arcidiecézy arcibiskup Zvolenský. Pastiersky list prinášame v plnom znení.

Pastiersky list bratislavského arcibiskupa metropolitu Mons. Stanislava Zvolenského k sviatku sv. Martina z Tours v roku 2021

Milí bratia a sestry,

v tomto týždni 11. novembra sme slávili sviatok svätého Martina, biskupa, patróna našej Bratislavskej arcidiecézy a našej katedrály a táto slávnosť je už tradične príležitosťou, aby sme ju prežívali aj prostredníctvom spoločného uvažovania biskupa s Vami, bratmi a sestrami vo viere, nad textami Svätého písma a nad príkladom nášho patróna.

Dnešné čítania zo Svätého písma vyvrcholili úryvkom z evanjelia svätého Marka, ktorý nám priblížil slová Pána Ježiša o konci sveta. Z toho, čo Pán Ježiš povedal, osobitne sa nás dotýka veľmi jasné a zároveň veľmi hlboké vyjadrenie:

„Nebo a zem sa pominú, ale moje slová sa nepominú.“ (Mk 13,31)

Keď nachádzame vo Svätom písme spoločne spomenuté nebo a zem, vždy táto formulácia vyjadruje skutočnosť celého stvoreného sveta, čiže celého vesmíru. Keď Pán Ježiš hovorí, že nebo a zem sa pominú, konštatuje, že to všetko je pominuteľné. Nielen zem ale aj nebo, ktoré tu nevyjadruje Božie jestvovanie ale stvorený vesmír.

Sväté písmo je v tomto veľmi jednoznačné a priame: to, čo je stvorené, je poznačené pominuteľnosťou. Hoci stvorený svet obdivujeme pre mnohé jedinečné skutočnosti, ktoré nachádzame v prírode a ktorým ľudia niekedy chceli alebo chcú pripisovať mimoriadne sily a vplyv akoby boli božstvami, predsa však tu nemôže jestvovať žiadna zámena medzi tým, čo je stvorené a medzi Stvoriteľom. Stvorené skutočnosti a Stvoriteľ, tu je zásadný a zreteľný rozdiel.

Na základe zásadného rozdielu medzi stvoreniami a Stvoriteľom Pán Ježiš poukazuje na to, že jeho slová sa nepominú, čiže jeho slová patria k Božiemu jestvovaniu, patria k Stvoriteľovi, a preto sú večné.

Aj keď tie slová Pán Ježiš vyslovil v konkrétnom okamihu a na konkrétnom mieste v pozemskom živote, predsa však jeho slová sú jedinečné. Sám Pán Ježiš to potvrdzuje na inom mieste, keď sa na svojho nebeského Otca obrátil takto: „lebo slová, ktoré si ty dal mne, ja som dal im. A oni ich prijali a naozaj spoznali, že som vyšiel od teba, a uverili, že si ma ty poslal.” (Jn 17,8) A v známom podobenstve Pán Ježiš prirovnáva seba samého k rozsievačovi a vysvetľuje, že rozosievaným semenom je Slovo (porov. Mk 4,14) a tí, ktorí prijmú Slovo, prinášajú ovocie (porov. Mk 4,20) a patria do Božej rodiny, do Božieho kráľovstva, zostávajú vo svete, ale zároveň nie sú zo sveta, nesú si v sebe zasadenú večnosť, silu premeny, ktorá sa teraz prejavuje životom dobrým, naplneným snahou o činorodú lásku a ktorá spôsobí v konečnom dôsledku vzkriesenie tela. A to je sila slova Pána Ježiša.

Myslím, že si veľmi ochotne spomíname na návštevu Svätého Otca Františka, ktorá sa zavŕšila práve na území Bratislavskej arcidiecézy v národnej mariánskej svätyni Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne.

A práve Panna Mária je živým sprítomnením pravdy o prijatí Božieho Slova, ktoré je nepominuteľné a večné. Panna Mária aj ako Sedembolestná preukazovala, že jej srdce je „dobrou pôdou“, ktorá s plnou otvorenosťou a ochotou prijíma Božie slovo, a tak sa celé jej jestvovanie premieňalo podľa obrazu jej Syna a v konečnom dôsledku bola prijatá do večnosti s telom a dušou a je predobrazom toho, čo je pripravené pre každého z nás.

Živé sprítomnenie pravdy o prijatí Božieho Slova nachádzame nielen v živote Božej Matky ale aj v životoch svätých ľudí.

Keď dnes obraciame pozornosť k nášmu patrónovi svätému Martinovi môžeme si uvedomiť, že celý jeho život bol formovaný nepominuteľnými slovami Pána Ježiša. Ak by sme sa pýtali, čo viedlo Martina, aby sa dal pokrstiť, aby zanechal službu vojaka, aby sa venoval modlitbe, aby sa počas celého života usiloval iných priviesť k viere alebo ich vieru posilňovať, aby obetavo zmierňoval materiálnu a duchovnú biedu na území, ktoré spravoval ako biskup, aby do poslednej chvíle svojho života pomáhal pri prekonávaní nedorozumení a hnevov, uvedomujeme si, že môžeme dať správnu odpoveď vtedy, keď poukážeme na slová Pána Ježiša, z ktorých aj svätý Martin žil a žije. Žil počas svojho pozemského života a žije v sile slova Pána Ježiša vo večnom domove v nebi.

Nakoniec aj najznámejšia udalosť zo života svätého Martina, keď delí svoj vojenský plášť a polovicu dáva slabo oblečenému žobrákovi, je uskutočnením slova Pána Ježiša, keď v podobenstve o poslednom súde hovorí: „bol som nahý a zaodeli ste ma“ (Mt 25,36) a keď sa pýtali: „kedy sme ťa videli nahého?“ odpovedal: „Čo ste urobili jednému z mojich najmenších bratov, mne ste urobili.“ (Mt 25,40).

Aj tieto slová Pána Ježiša z opisu posledného súdu sú Božími slovami, ktoré nepominú aj keď pominú nebo a zem, sú slovami, ktoré majú svoju platnosť a večnú účinnosť, sú slovami večného života.

Preto vás, milí bratia a sestry, pozývam, aby sme sa aj tento rok napriek všetkým obmedzeniam a ťažkostiam znova pridali k tradičnej svätomartinskej zbierke, ktorú uskutočňujeme dnes a v nasledujúcich dňoch s úmyslom podeliť sa a pomôcť projektu Brnianskej diecéznej charity pri stavbe obytného domu pre seniorov, ktorí nemajú prostriedky na obnovu svojho príbytku po tornáde. Môžeme prispieť pri zbierke na bohoslužbách a môžeme prispieť aj prostredníctvom bankového vkladu na zbierkový účet.

V závere sa obráťme spoločne v prosbe k nášmu patrónovi: Svätý Martin, láska ťa priviedla k viere a vieru si vždy znova prejavoval láskou. Pomáhaj nám, aby sme sa stali milujúcimi ľuďmi a aby sme prostredníctvom láskavých skutkov vždy znova a viac nachádzali Krista. Prihováraj sa za nás, aby sme vždy k Ježišovi smerovali, aby sme ho vždy hlbšie spoznávali a uskutočňovali Ježišove slová, lebo nikdy nepominú a nám dávajú večný život.

Všetkých vás srdečne pozdravujem a žehnám, v mene Otca i Syna i Ducha Svätého.

Mons. Stanislav Zvolenský bratislavský arcibiskup metropolita

-

Súvisia článok: Svätomartinská zbierka podporí výstavu domov po tornáde na Morave( TK KBS, ba; ml ) 20211114001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]