[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 04. 2024   Meniny má Dana, Danica      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Spišskej Kapitule slávili výročný deň narodenia biskupa Vojtaššáka
P:3, 13. 11. 2021 19:15, DOM

Spišská Kapitula 13. novembra (TK KBS) Vďační Bohu za dar života Božieho sluhu biskupa Jána Vojtaššáka sa v Katedrále svätého Martina v Spišskej Kapitule zišlo v sobotu 13. novembra 2021 niekoľko desiatok veriacich, aby si pripomenuli výročný deň narodenia tohto významného človeka.

Liturgickej slávnosti predchádzalo predstavenie novej knihy s názvom „Tajomstvo biskupovho pohľadu“, ktorá je románovým spracovaním života biskupa Vojtaššáka z pera autora dona Jozefa Luscoňa. Autorkou ilustrácií je Lucia Halčinová.

Po prezentácii začala slávnostná svätá omša, na ktorú ako hlavný celebrant tento rok prijal pozvanie Mons. Peter Beňo, nitriansky pomocný biskup. Vo svojej homílii vychádzal z Ježišovej otázky z evanjelia:

„Nájde Syn človeka vieru na zemi, keď príde?“ (Lk 18,8). Toto bola otázka, ktorá bola výzvou aj pre biskupa Jána Vojtaššáka, ktorý vnímajúc potreby doby stál pri svojich veriacich a všemožne sa usiloval o ich duchovné ale aj kultúrne a sociálne pozdvihnutie v náročných povojnových časoch. Všetkému predchádzala jeho jasná vízia do budúcna a obklopenie sa kvalitnými spolupracovníkmi.

Biskup Beňo tiež poukázal na individualizmus, proti ktorému musel bojovať biskup Vojtaššák a s ktorým bojujeme aj dnes. Príležitosťou na prelomenie individualizmu v Cirkvi je aj aktuálne prebiehajúca Synoda o synodalite, ktorá má všetkým pokrsteným pomôcť pochopiť, že pri ohlasovaní evanjelia máme kráčame spoločne a nesmieme sa vyhýbať spoločenstvu.

Pápež František si želá, aby sme vďaka synode znovu objavili, že „Cirkev to nie sú len pápež, biskupi a kňazi, alebo že Cirkev nie je zoskupenie individualít, ale spoločenstvo bratov a sestier, ktoré žije spoločne, modlí sa spoločne, kráča spoločne, ohlasuje spoločne a tiež rieši problémy spoločne“, dodáva biskup Beňo. Individualistický život v Cirkvi je chorý a smutný, zatiaľ čo život v skutočnom živom spoločenstve je radostný a zdravý.

Na záver slávnosti diecézny administrátor Mons. Ján Kuboš poďakoval hlavnému celebrantovi za prijatie pozvania na túto slávnosť, ktorá nás v tomto jubilejnom roku, keď si pripomíname 100. výročie biskupskej vysviacky prvých troch slovenských biskupov, spája aj so starobylou Nitrou. Celú slávnosť prenášalo v priamom prenose aj Rádio LUMEN.

TK KBS informoval Patrik Taraj( TK KBS, pta; ml ) 20211113007   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]