[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Podeliť sa o úsmev - príhovor Svätého Otca na stretnutí s chudobnými v Assisi
P:3, 12. 11. 2021 14:14, ZAH

Assisi 12. novembra (RV) V plnom znení prinášame príhovor Svätého Otca Františka v Assisi v piatok 12. novembra 2021 na stretnutí so zástupcami chudobných z viacerých krajín pri príležitosti blížiaceho sa Svetového dňa chudobných. Spoločná modlitba a načúvanie svedectvám sa odohrávalo na symbolickom mieste pred Porciunkulou, kostolíkom sv. Františka pod kupolou Baziliky Panny Márie Anjelskej.

Drahí bratia a sestry, dobré ráno!

Ďakujem vám, že ste prijali moje pozvanie – ja som bol pozvaný! – osláviť tu v Assisi, v meste sv. Františka, piaty Svetový deň chudobných, ktorý pripadá na pozajtra. Je to myšlienka, ktorá sa zrodila u vás, vyrástla a dostali sme sa už k piatemu ročníku. Assisi nie je mesto ako každé iné: Assisi nesie tvár svätého Františka. Keď si pomyslíme, že na týchto uliciach prežil svoju nepokojnú mladosť, dostal povolanie žiť evanjelium do bodky, je to pre nás zásadná lekcia.

Samozrejme, v niektorých ohľadoch v nás jeho svätosť vyvoláva zimomriavky, pretože sa zdá, že je nemožné ho napodobniť. Ale potom, keď si spomenieme na niektoré momenty jeho života, na tie „fioretti“ (kvietky), ktoré boli zozbierané, aby ukázali krásu jeho povolania, cítime sa priťahovaní touto jednoduchosťou srdca a jednoduchosťou života: je to samotná príťažlivosť Krista, evanjelia. To sú udalosti zo života, ktoré majú väčšiu hodnotu ako kázne.

Rád pripomínam jednu, ktorý dobre vyjadruje osobnosť Poverella (Božieho žobráčika) (porov. Kvietky, kap. 13: Františkánske pramene, 1841-1842). Spolu s bratom Masseom sa vybrali do Francúzska, ale nemali so sebou žiadne zásoby. V určitom momente museli začať žiadať o charitu. František išiel jedným smerom a brat Masseo druhým. Ale ako rozprávajú Kvietky, František bol malej postavy a tí, ktorí ho nepoznali, ho považovali za „tuláka“, zatiaľ čo brat Masseo „bol veľký a pekný muž“. Tak sa stalo, že svätý František sotva stihol vyzbierať ledva nejaký kúsok tvrdého, zatuchnutého chleba, zatiaľ čo brat Masseo vyzbieral pekné kúsky dobrého chleba.

Keď sa zišli, sadli si na zem a na kameň položili to, čo nazbierali. Keď František videl kúsky chleba, ktoré zozbieral brat, povedal: „Brat Masseo, nie sme hodní tohto veľkého pokladu“. Udivený brat odpovedal: „Otec František, ako sa dá hovoriť o poklade, keď je tu taká bieda a chýbajú aj nevyhnutné veci?“ František odpovedal: „Práve toto považujem za veľký poklad, pretože to nie je nič, ale to, čo máme, je darom Prozreteľnosti, ktorá nám dala tento chlieb.“ Toto je učenie, ktoré nám dáva svätý František: vedieť sa uspokojiť s tým málom, ktoré máme, a deliť sa oň s druhými.

Nachádzame sa tu pri Porciunkule, jednom z kostolíkov, ktoré chcel sv. František obnoviť, keď ho Ježiš požiadal, aby „opravil jeho dom“. Vtedy by mu ani nenapadlo, že ho Pán požiada, aby dal svoj život na obnovu nie kamenného chrámu, ale toho z ľudí, z mužov a žien, ktorí sú živými kameňmi Cirkvi. A ak sme tu dnes, tak práve preto, aby sme sa poučili z toho, čo robil sv. František. V tomto kostolíku rád trávil dlhý čas modlitbou. Zahlboval sa tu v tichu a počúval Pána, čo od neho Boh chce. Aj my sme prišli kvôli tomu: chceme prosiť Pána, aby vypočul naše volanie - aby vypočul naše volanie! - a prišiel nám na pomoc.

Nezabúdajme, že prvá marginalizácia, ktorou chudobní trpia, je duchovná. Mnohí ľudia a mladí ľudia si napríklad nájdu čas, aby pomohli chudobným a priniesli im jedlo a teplé nápoje. Je to veľmi dobré a ďakujem Bohu za ich štedrosť. Ale predovšetkým ma teší, keď počujem, že títo dobrovoľníci sa zastavujú, aby sa s ľuďmi porozprávali a niekedy sa s nimi aj pomodlili...

Takže to, že sme tu, pri Porciunkule, nám pripomína Pánovu spoločnosť, že on nás nikdy nenecháva samých, že nás vždy sprevádza v každom okamihu nášho života. Pán je dnes s nami. Sprevádza nás pri počúvaní, pri modlitbe a pri vydaných svedectvách: to on je tu s nami.

Je tu ešte jedna dôležitá skutočnosť: svätý František tu v Porciunkule prijal svätú Kláru, prvých bratov a mnohých chudobných, ktorí k nemu prichádzali. S jednoduchosťou ich prijímal ako bratov a sestry a delil sa s nimi o všetko. Toto je ten najevanjeliovejší výraz, ktorý sme povolaní prijať za svoj: prijatie. Prijať znamená otvoriť dvere, dvere domu a dvere srdca, a dovoliť vstúpiť tým, ktorí klopú. A aby sa mohli cítiť spokojne, nie ako ovládaní, nie, ale spokojne, slobodne. Tam, kde je skutočný zmysel pre bratstvo, je aj úprimná skúsenosť prijatia.

Na druhej strane, tam, kde je strach z druhých, pohŕdanie ich životom, tam sa rodí odmietanie alebo ešte horšie, ľahostajnosť: to odvrátenie pohľadu bokom. Prijímanie vytvára zmysel pre spoločenstvo; odmietanie, naopak, uzatvára človeka do jeho vlastného egoizmu. Matka Tereza, ktorá svoj život zasvätila službe pohostinnosti, rada hovorila: „Čo je tým najlepším privítaním? Úsmev.“ – Úsmev. Podeliť sa o úsmev s niekým, kto to potrebuje, je dobré pre nás oboch, pre mňa aj pre toho druhého. Úsmev ako výraz súcitu, nehy. A úsmev ťa potom aj zaangažuje, a nebudeš môcť odísť od človeka, na ktorého si sa usmial.

Ďakujem vám, pretože ste sem prišli z mnohých rozličných krajín, aby ste prežili túto skúsenosť stretnutia a viery. Chcel by som poďakovať Bohu, ktorý dal túto myšlienku Dňa chudobných. Nápad, ktorý sa zrodil dosť zvláštnym spôsobom, v sakristii. Chystal som sa sláviť svätú omšu a jeden z vás, volá sa Étienne - Poznáte ho? Je to enfant terrible - Étienne mi dal návrh: „Urobme Deň chudobných“. Vyšiel som von a cítil som, že mi Duch Svätý vo vnútri hovorí, aby som to urobil. Takto to začalo: odvahou jedného z vás, ktorý má odvahu posunúť veci dopredu. Ďakujem mu za jeho dlhoročnú prácu a prácu mnohých, ktorí ho sprevádzali.

Chcel by som sa poďakovať kardinálovi [Barbarinovi] za jeho prítomnosť: aj on patrí medzi chudobných, aj on dôstojne prežil skúsenosť chudoby, opustenosti, nedôvery. A bránil sa mlčaním a modlitbou. Ďakujem Vám, kardinál Barbarin, za Vaše svedectvo, ktoré buduje Cirkev.

Hovoril som, že sme sa prišli stretnúť: prvá vec je stretnúť sa navzájom, to znamená ísť si v ústrety s otvoreným srdcom a natiahnutou rukou. Vieme, že každý z nás potrebuje toho druhého a že aj slabosť, ak ju prežívame spoločne, sa môže stať silou, ktorá zlepšuje svet. Často sa na prítomnosť chudobných hľadí s nevôľou a je trpená; niekedy počujeme, že za chudobu sú si zodpovednými sami chudobní! Ďalšia urážka! Aby sa človek vyhol serióznemu spytovaniu svedomia o vlastnom konaní, o nespravodlivosti niektorých zákonov a hospodárskych opatrení, spytovanie svedomia o pokrytectve tých, ktorí chcú bezbreho zbohatnúť, vinu zvaľuje na plecia najslabších.

Je načase, aby sa chudobným opäť dalo slovo, pretože ich požiadavky neboli príliš dlho vypočuté. Je načase otvoriť si oči a vidieť, v akom stave nerovnosti žije toľko rodín. Je čas vyhrnúť si rukávy na prinavracanie dôstojnosti vytváraním pracovných miest. Je načase, aby nás opäť šokovala skutočnosť hladujúcich detí, zotročených, stroskotaných, nevinných obetí každého druhu násilia. Je načase skoncovať s násilím na ženách, aby požívali úctu a nezaobchádzalo sa s nimi ako s tovarom. Je načase prelomiť kruh ľahostajnosti a znovu objaviť krásu stretnutia a dialógu. Je načase stretnúť sa. Nastala chvíľa stretnutia. Ak sa ľudstvo, ak sa my mužovia a ženy nenaučíme stretávať, spejeme k veľmi smutnému cieľu. 

Pozorne som počúval vaše svedectvá a ďakujem vám za všetko, čo ste vyjadrili s odvahou a úprimnosťou. Je to odvaha, pretože ste sa o to rozhodli podeliť s nami všetkými, aj keď je to súčasťou vášho osobného života; je to úprimnosť, pretože sa ukazujete takí, akí ste, a otvárate svoje srdcia s túžbou byť pochopení. Niektoré veci sa mi obzvlášť páčili a chcel by som v nich nejakým spôsobom pokračovať, aby sa stali ešte viac mojimi a uložil som si ich do svojho srdca.

V prvom rade som zachytil veľký zmysel pre nádej. Život k vám nebol vždy láskavý, často vám ukázal krutú tvár. Odsunutosť na okraj, utrpenie choroby a samoty, nedostatok mnohých potrebných prostriedkov vám nebránili pozerať sa s očami plnými vďačnosti na maličkosti, ktoré vám umožnili odolať.

Odolávať. Toto je druhý dojem, ktorý som získal, a pochádza práve z nádeje. Čo to znamená odolávať? Mať silu pokračovať napriek všetkému, ísť proti prúdu. Odolávanie nie je niečo pasívne, naopak, vyžaduje si odvahu vydať sa na novú cestu s vedomím, že prinesie ovocie. Odolávať znamená nájsť dôvody, prečo sa nevzdávať tvárou v tvár ťažkostiam, s vedomím, že ich neprežívame sami, ale spoločne, a že len spoločne ich môžeme prekonať. Odolávať každému pokušeniu vzdať sa a upadnúť do samoty a smútku. Odolávať, pevne sa pridŕžajúc toho nepatrného či malého bohatstva, ktoré môžeme mať.

Myslím na to dievča z Afganistanu, ktoré vyslovilo lapidárnu vetu: Moje telo je tu, moja duša je tam. Odolávať s pamäťou, dnes. Myslím na rumunskú matku, ktorá hovorila na konci: bolesti a nádej, bez videnia východiska, no silná nádej v jej deťoch, ktoré ju sprevádzajú a vracajú jej nehu, ktorú od nej dostali.

Vyprosujeme si od Pána, aby nám vždy pomáhal nájsť pokoj a radosť. Tu v Porciunkule nás František učí radosti, ktorá pramení z toho, že sa na ľudí okolo seba pozeráme ako na spoločníkov na ceste, ktorí nás chápu a podporujú, rovnako ako my ich. Nech toto stretnutie otvorí srdcia nás všetkých, aby sme sa dali k dispozícii jeden druhému, otvorme si srdce, aby sa naša slabosť stala silou, ktorá nám pomôže pokračovať na ceste života, aby sme premenili našu chudobu na bohatstvo, o ktoré sa môžeme deliť, a tak zlepšili svet.

Deň chudobných. Ďakujeme chudobným, ktorí otvárajú svoje srdcia, aby nám darovali svoje bohatstvo a uzdravili naše zranené srdcia. Vďaka za túto odvahu. Ďakujem ti, Étienne, že si bol poddajný vnuknutiu Ducha Svätého. Ďakujem vám za tieto roky práce; a tiež za „tvrdohlavosť“, s ktorou ste priviedli pápeža do Assisi! Vďaka! Vďaka, Eminencia, za Vašu podporu, za vašu pomoc tomuto hnutiu Cirkvi - hovoríme „hnutie“, pretože sa hýbu - a za Vaše svedectvo.

A ďakujem všetkým. Nesiem si vás vo svojom srdci. A prosím, nezabudnite sa za mňa modliť, lebo aj ja mám svoje biedy, a toľké! Ďakujem.

(Preklad: Slovenská redakcia VR)( TK KBS, RV, jb; pz ) 20211112025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]