[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 25. 06. 2024   Meniny má Tadeáš, Olívia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež: Talianski emigranti v Európe majú svedčiť o kresťanskej viere
P:3, 11. 11. 2021 15:10, ZAH

Vatikán 11. novembra (RV) Svätý Otec poukázal na misijný rozmer migrácie Talianov, ktorí odchádzajú za lepšími príležitosťami do krajín Európy a so sebou si nesú aj svoju kresťanskú vieru. V týchto situáciách je dôležité, aby sa nepretrhli medzigeneračné spojenia, zdôraznil pápež František.

„Taliani v Európe a kresťanská misia“ – konferenciu na túto tému zorganizovala v Ríme Talianska biskupská konferencia prostredníctvom svojej nadácie Migrantes so zapojením talianskych katolíckych misií v európskych krajinách. Účastníkov viacdňového podujatia prijal vo štvrtok 11. novembra na audiencii pápež František.

Svätý Otec pripomenul veľké počty talianskych migrantov, ktorí aj v minulosti  prúdili do Európy i na iné kontinenty. Patrili k nim i jeho vlastní predkovia.

„Je to skutočnosť, ktorá je mi obzvlášť blízka, pretože aj moja rodina emigrovala do Argentíny,“ uviedol pápež a Talianov vyzval, aby k problematike migrácie pristupovali z pohľadu „my“:

„Pri čítaní údajov o tomto fenoméne zisťujeme, že migranti sú relevantnou súčasťou nášho „my“, ako aj, v prípade talianskych emigrantov, ľudí nám blízkych: našich rodín, mladých študentov, absolventov, nezamestnaných, našich podnikateľov. ... Pri interpretovaní talianskej emigrácie na Európskom kontinente si musíme čoraz viac uvedomovať, že Európa je náš spoločný domov.“

Ďalej pápež poukázal na prínos talianskych migrantov z hľadiska vydávania svedectva viery: „Taliani s vžitou ľudovou zbožnosťou komunikovali v európskych krajinách radosť Evanjelia a ukázali, aké krásne je byť otvorenou a pohostinnou komunitou“.

Toto dedičstvo treba pestovať a súčasne hľadať spôsoby, ako oživiť ohlasovanie a dosvedčovanie viery i v súčasnosti. „Veľmi to závisí od dialógu medzi generáciami, osobitne medzi starými rodičmi a vnukmi,“ zdôraznil Svätý Otec.

Pápež spomenul aj sv. Františku Xaver Cabriniovú, lombardskú rehoľníčku, ktorá emigrovala do USA, aby sa venovala ďalším emigrantom. Stala sa zároveň prvou svätorečenou občiankou USA.

V súvislosti s fenoménom migrácie Svätý Otec pripomenul dôležitosť dobrej integrácie migrantov do spoločnosti, aby nedochádzalo k nebezpečnému uzatváraniu sa migrantov v getách.( TK KBS, RV zk, ml; pz ) 20211111049   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]