[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 17. 06. 2024   Meniny má Adolf      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Spoločnosť Ježišova prináša nové - novembrové číslo časopisu Posol
P:3, 11. 11. 2021 09:43, DOM

Bratislava 11. novembra (TK KBS) Vyšlo nové číslo časopisu Posol. Prinášame jeho anotáciu.

-

Pápež František v rubrike Stále aktuálne slová kladie dôraz na Ježišove slová o tom, že do večného života treba vchádzať tesnou bránou. Vysvetľuje, čo to znamená v praxi. V tejto súvislosti pripomína slová apoštola Pavla o „dobrom boji viery“ (1 Tim 6,12). „Treba sa usilovať každý deň, aby sme milovali Boha a blížnych,“ vyzýva nás hlava Katolíckej cirkvi.

Čím nás oslovil pápež František? V úvodníku s týmto názvom sa kňaz Benjamín Kosnáč delí s čitateľmi o svoje dojmy a postrehy z nedávnej návštevy Svätého Otca Františka na Slovensku. Zhrnul ich do troch výrazných bodov: hrad a katedrála, kríž, cukor. Viac sa čitatelia dozvedia v samotnom príspevku autora, ktorý pôsobí v bratislavskej farnosti Blumentál.

V ďalšej časti cyklu Ctitelia Božského Srdca a ich modlitby sa Katarína M. Tóthová znovu venuje osobnosti svätej Terézie z Lisieux (1873 – 1897). Píše, že svätica tzv. „malej cesty“ s veľkou láskou a úctou opisovala vlastnosti Ježišovho Srdca, jeho lásku, dobrotu, súcit. No nielen to. Terezka dokázala aj utrpenie znášať s duchovným úžitkom. Hovorievala: „Tí, ktorí kráčajú po cestách lásky, nemajú sa čoho obávať.“ Čnosť trpezlivosti spojenej so znášaním utrpenia autorka rozvíja v súvislosti s trpezlivosťou Pána pri spáse duší.

V rubrike Apoštolát modlitby nájdu čitatelia článok Andrey Eliášovej o „chudobnom, ktorý našiel radosť“ – o svätom Benediktovi Labrem. Všade chodil ako pútnik, je patrónom ľudí bez domova, opustených a pútnikov. Inšpiruje v tom, ako prinášať evanjelium a Krista do každého prostredia.

Pápež jezuita medzi slovenskými jezuitmi – to je názov príspevku Andrey Eliášovej, ktorá mapuje, akú stopu zanechal Svätý Otec počas svojej návštevy Slovenska osobitne v komunite slovenských jezuitov. Nechýba anketa, v ktorej sa niektorí členovia Spoločnosti Ježišovej vyznávajú z toho, čím ich pápež zaujal, prekvapil a čo ich najviac zasiahlo z jeho príhovorov.

V rubrike V radosti i bolesti nájdu čitatelia pútavé svedectvo Relikvia svätého lekára – dar pre ťažké časy. Čitatelia sa v príspevku dozvedia o tom, ako rehoľa milosrdných bratov nedávno získala vzácnu relikviu priamo zo srdca významného talianskeho rehoľníka. Bol vzorom svätosti nielen pre svojich pacientov a stojí za povšimnutie nielen v čase covidu.

Anna Abasová sa v príspevku nazvanom Neobvyklé slávenie Dušičiek vracia k tomu, ako vlani v domove pre seniorov v Trnave slávili spomienku na zosnulých, keď nemohli putovať na hroby najbližších. Opisuje, ako im vedenie zariadenia pomohlo invenčne a dôstojne prežiť dni, ktoré každoročne v kalendári patria tým, čo nás predišli do večnosti.

Túžiť po svätosti – takto nazvala svoj článok autorka Magdaléna Pajanková. Priznáva sa v ňom k obdivu voči mladému chlapcovi svätého života – Carlovi Acutisovi z Talianska. Čitateľov zoznamuje s jeho životným príbehom, obrovskou úctou k Eucharistii aj predčasnou smrťou v dôsledku choroby. Len vlani bol tento pätnásťročný mladík blahorečený. Príspevok pripomína aj zázračné uzdravenie brazílskeho chlapca na jeho príhovor.

Páter Milan Hromník sa venuje 52. medzinárodnému eucharistickému kongresu, ktorý sa nedávno konal v Budapešti. Opisuje jeho program, zameranie, význam. Pripomína históriu eucharistických kongresov, ktoré sú prejavom verejnej úcty ku Kristovi prítomnému v Oltárnej sviatosti. Článok prináša aj podnetné myšlienky Svätého Otca z jeho príhovoru v závere kongresu.

Bystrík Mistrík ponúka typicky novembrovú tému, jeho veršovaná meditatívna úvaha má názov Na cintoríne. Spolu s ním aj my môžeme spomínať na vzácnych ľudí a prosiť: „Bože večný, presvätý, prijmi naše obety. Odpusť zosnulým hriechy a daj im dar potechy...“

Redakcia uverejňuje aj pozvánku na evanjelizačné turné Godzone tour 2021, zamerané tentoraz na myšlienku Boh nie je mŕtvy! Pridáva pohľad biskupa Mons. Jozefa Haľka na toto podujatie, nechýbajú svedectvá účastníkov predchádzajúcich ročníkov podujatia o tom, prečo ich pritiahlo a ako im zmenilo životy.

Historik umenia a súdny znalec pre umelecké diela Martin Šugár ponúka čitateľom v článku Obraz Oplakávanie Krista návrat k textu, ktorý bol uverejnený v predchádzajúcom vydaní Posla – v ňom jezuita páter Andrej Filipek opísal záchranu jedného obrazu. Tentoraz sa čitatelia viac dozvedia o tom, že obraz bol inšpirovaný slávnym barokovým majstrom Annibale Carraccim a jeho originálom z roku 1604, ktorý sa nachádza v zbierke Národnej galérie v Londýne.

Rubrika Čítanie z Dobrej knihy dáva tentoraz čitateľom do pozornosti zaujímavú knihu amerického jezuitu Jamesa Martina Môj život so svätými. Píše o tom, ako sa známi svätci, ale aj osobnosti svätého života postupne stávali jeho spoločníkmi, priateľmi, vzormi. Nechýba úryvok z knihy, ktorá sa stala v USA bestsellerom a získala viacero ocenení.

V rubrike Posol deťom malým i veľkým sa Gabriela Spustová prihovára deťom príbehom o tom, ako si Pán Ježiš povolal mýtnika Matúša za svojho apoštola. Skúsená autorka kladie aj motivačné otázky k téme príbehu, rozvíjajúce detské poznanie.

V tradičnej rubrike Letom svetom sa okrem iného dozviete o novom mariánskom sviatku našich gréckokatolíkov; o Koledníckej akcii Dobrá novina a predvianočnej príprave malých koledníkov; o tom, koho vyhlásil pápež František za Učiteľa Cirkvi – učiteľa jednoty; o tom, že v Bangladéši otvorili prvú katolícku školu pre chudobných a znevýhodnených obyvateľov. Aj ďalšie zaujímavosti z diania v Cirkvi možno nájsť v tejto rubrike.

Časopis Posol je mesačník slovenských katolíkov, vydáva ho Spoločnosť Ježišova vo vydavateľstve Dobrá kniha v rámci tlačového apoštolátu. Zakúpiť si ho môžete v predajniach Dobrá kniha, Lúč, Spolok sv. Vojtecha i v katolíckych kostoloch, predplatiť vo vydavateľstve Dobrá kniha. Ďalšie informácie je možné nájsť na internetovej stránke www.jezuiti.sk

TK KBS informovala Irena Kostolanská( TK KBS, iko, ml; pz ) 20211111027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]