[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 04. 2024   Meniny má Marcel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Patriarcha Pizzaballa, kustód Svätej zeme a aténsky arcibiskup o pápežovej ceste
P:3, 10. 11. 2021 08:37, ZAH

Cyprus/grécko 10. novembra (TK KBS) Pápež František sa chystá od 2. do 4. decembra na Cyprus, odkiaľ sa (od 4. do 6. decembra) premiestni do Grécka. Po historickej návšteve Benedikta XVI. v roku 2010 je to druhýkrát, čo pápež zavíta na ostrov Cyprus. Po Františkovej ceste do Svätej zeme v roku 2014 je to tiež druhýkrát, čo navštívi jednu z diecéz jeruzalemského latinského patriarchátu.

Pri tejto príležitosti adresoval jeruzalemský latinský patriarcha Pierbattista Pizzaballa cyperským veriacim list, v ktorom túto udalosť definuje ako „čas púte a stretnutia“ a pripomína, že „dialóg, stretnutie a prijatie sú výraznými rysmi života a dejín Cypru, rovnako ako súčasnej synodálnej cesty“. Ostrov v sebe svojim spôsobom „na jednej strane obsahuje bohatstvo, nádheru, ale aj rozpory a drámy celého Blízkeho východu. Na druhej strane je to okno do západného sveta, s ktorým vždy udržiaval živé vzťahy. Je to most, v ktorom sa zbližujú a miešajú východné a západné kultúry a ktorý v sebe nesie krásu i rany, ktoré nám história dala. Dejiny, ktoré od čias apoštolov až do dnes vydávajú Cirkvi svedectvo o vernosti evanjeliu,“ píše arcibiskup Pizzaballa. Vo vyhlásení pre agentúru Sir jeruzalemský patriarcha zdôraznil, že „cesta na Cyprus je potvrdením pápežovej pozornosti voči Stredomoriu. Ide totiž o návštevu, ktorá sa zameriava na Blízky východ, ale aj na Západ: „Od tureckej okupácie v roku 1974 je ostrov politicky rozdelený na dve časti. Posledný múr v Európe oddeľuje grécku a tureckú časť. Je to znamenie, otvorená rana v srdci starého kontinentu, ktorú nám odovzdali dejiny a s ktorou sa musíme vyrovnať, aj keď má Európa tendenciu na ňu zabúdať. Osud Západu prechádza aj Východom,“ myslí si patriarcha Pizzaballa, ktorého list obsahuje aj niekoľko údajov o pápežovom programe: „Okrem protokolárnych a štátnych návštev sa pápež stretne s arcibiskupom Chrisostomom a pravoslávnou cirkvou, vypočuje si rehoľníkov a kňazov, ktorí na ostrove pôsobia, bude slúžiť svätú omšu pre všetkých katolíkov na tamojšom štadióne a stretne sa s migrantmi a utečencami“.

Spokojnosť s apoštolskou cestou vyjadrila aj Kustódia Svätej zeme, ktorá na Cypre a v Grécku pôsobí už osem storočí. Na Cypre, pripomenul otec Francesco Patton, kustód Svätej zeme, „máme významnú pastoračnú úlohu: staráme sa o niekoľko farností od Larnaky, Nikózie až po Lemesos (Limassol) a pravidelne slávime nedeľné bohoslužby v tureckej časti ostrova pre africké študentské komunity vo Famaguste a ďalších oblastiach“. Kľúčom k pochopeniu tejto apoštolskej cesty je podľa talianskeho františkána „medzináboženský dialóg, prijímanie migrantov a zahraničných pracovníkov a ekumenizmus“.

Už samotné motto návštevy „Utešuj (či povzbudzuj) nás vo viere“, inšpirované menom apoštola Barnabáša, vyzdvihol otec Patton, „vystihuje tému stretnutia a dialógu“. Od Cypru po Grécko, kde kustódia pôsobí na ostrovoch Rhodos a Kos: „sme s otcom Gregoriom zapojení do ekumenického dialógu a pri prijímaní tranzitujúcich migrantov a utečencov. Nenárokujeme si riešenie problémov väčších, ako sme sami, ale iba túžime vrátiť ľuďom dôstojnosť tým, že ich uznáme za takých,“ vysvetlil kustód Svätej zeme.

„Návšteva, na ktorú čakajú nielen katolíci v tejto krajine, ale všetci Gréci, pretože sa okolo pápeža zjednotíme. Predložíme mu svoju situáciu a požiadame o povzbudenie“. Týmito slovami reaguje na ohlásenie pápežskej cesty predseda gréckeho episkopátu, mons. Sevastianos Rossolatos. Aténsky arcibiskup poznamenal, že sa cesta koná „pri príležitosti 200. výročia vojny za nezávislosť na Osmanskej ríši (25. marca 1821). Pápež nás príde podporiť a povzbudiť. Treba pripomenúť, že katolíci v Grécku tvoria menšinu. Pred 50 rokmi nás bolo asi 50 000, dnes, s príchodom zahraničných pracovníkov, je nás viac ako 200 000, ale stále sme menšina“, podotýka mons. Rossolatos. „Sme pomerne mladá cirkev s úctou k tradícii a minulosti a k tomu potrebujeme pápežovu útechu a povzbudenie“.

Mons. Joseph Printezis, biskup z Naxos-Tinos, ktorého diecéza zahŕňa ostrov Lesbos, kde sa pápež František očakáva 5. decembra, vyhlasuje: „Pre nás to bude historický okamih. Lesbos je miesto, ktoré pápežovi Františkovi veľmi leží na srdci, pretože sa tu zhromažďujú migranti, ktorí sa vydávajú do Európy a hľadajú tu budúcnosť a mier. Na ostrove bude 5. decembra slúžiť svätú omšu a stretne sa s migrantmi. Dnes je ich oveľa menej ako pri jeho predchádzajúcej návšteve pred piatimi rokmi, ale to nič neuberá na dôležitosti a význame tohto návratu na ostrov. Pripravujeme mu vrelé privítanie“.



( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20211110015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]