[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 18. 06. 2024   Meniny má Vratislav, Vratislava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyšla unikátna publikácia s názvom Diplomatár Nitrianskeho biskupstva
P:3, 08. 11. 2021 14:03, DOM

Nitra 8. novembra (TK KBS) Vo vydavateľstve Perfekt vyšla nová výnimočná a unikátna publikácia pod názvom „Codex diplomaticus episcopatus Nitriensis“ dokumentujúca najstaršie dejiny Nitrianskeho biskupstva na podklade najstarších zachovaných historických listín. Znalec slovenského a uhorského stredoveku prof. Richard Marsina v spolupráci s Jozefom Melišom a s podporou nitrianskeho diecézneho biskupa a historika Mons. Viliama Judáka zostavil diplomatár s najstaršími zachovanými písomnými listinami Nitrianskeho biskupstva.

Vyše šesťstostranová publikácia je zbierkou dobových listinných písomných pamiatok o šírení kresťanstva na území severne od Dunaja, a o založení, existencii a znovuobnovení Nitrianskeho biskupstva do roku 1300. Diplomatár obsahuje listiny od roku 796 do roku 1300, pričom niektoré z nich neboli doposiaľ nikdy publikované. Sú vzácnym dôkazom o starobylosti Nitrianskeho biskupstva, ale aj o šírení kresťanstva a organizovanej cirkevnej štruktúre v podobe diecézy na jej území. Autori sa podujali priblížiť odbornej i laickej čitateľskej verejnosti históriu Nitrianskeho biskupstva, ktorá siaha do cyrilo-metodského obdobia a ktorá je tak právom označovaná za najstaršiu diecézu v strednej Európe. K tejto skutočnosti, dedičstvu a k týmto hodnotám z toho plynúcim sa hlási Nitrianska diecéza aj dnes, a hlásili sa k tomu a opierali sa o ne aj viacerí nitrianski biskupi v minulosti.

Ako napísal Mons. Viliam Judák v úvode publikácie: „K týmto hodnotám sa chceme hlásiť aj v budúcnosti. Stále platí: Scripta manent – ako hovorí staré latinské príslovie, preto je vzácne, že o bohatosti histórie Nitrianskeho biskupstva, hoci skromne, ale výrazne svedčia najstaršie zachované listiny, ktoré od začiatku, resp. ešte pred vznikom biskupstva hovoria o šírení kresťanstva na našom území a následne aj o organizovanej cirkevnej štruktúre v podobe diecézy… Diplomatár je pramennou základňou vytvárajúcou silný impulz pre ďalší rozvoj cirkevnej i profánnej historiografie a vedie k opravdivej vďačnosti… Pretože pri budovaní budúcnosti sa treba zamerať predovšetkým na znovuobjavenie vlastných koreňov… Kiež nám pomôže upevniť sebavedomie zrelého kresťanstva aj národa, osvojiť si cnosť stálej zodpovednosti, ale tiež oslobodzovať sa od pocitov malosti a rozvíjať múdrosť a tvorivosť. “

Cieľom novej publikácie je priniesť čitateľom čo najkompletnejšiu zbierku pramennej bázy pre dejiny Nitrianskeho biskupstva, Nitrianskej kapituly a benediktínskeho Kláštora sv. Hypolita na Zobore a publikovať na jednom mieste listiny a listy vzťahujúce k ich dejinám od najstarších čias až do roku 1300. Výber prameňov bol uskutočnený nielen so zreteľom na samotné tri spomenuté inštitúcie, ale aj na ich personálne obsadenie a územie Nitrianskeho biskupstva a Nitry. Úvod prvého zväzku Diplomatára Nitrianskeho biskupstva je rozdelený na dve časti. V prvej časti je vysvetlené základné vymedzenie predmetu diplomatára. V druhej časti je kriticky zhodnotená listinná produkcia nitrianskych biskupov do roku 1300. Potom nasleduje zoznam citovanej literatúry a zoznam použitých skratiek. Nasledujú regesty a texty edovaných prameňov. Pre lepšiu využiteľnosť diplomatára širšou verejnosťou sú za edovanými prameňmi pripojené náhradné regesty v slovenskom jazyku. Po zozname nitrianskych biskupov, opátov Kláštora sv. Hypolita na Zobore a nitrianskych kanonikov do roku 1300 nasleduje menný a miestny register, ktorý poukazuje na čísla listín.

Kniha je koncipovaná latinsko-slovensky, je teda plnohodnotnou publikáciou pre vedeckú verejnosť a zároveň z nej môžu čerpať poznatky o slovenských dejinách aj laici. Záujemcovia si môžu publikáciu objednať vo vydavateľstve Perfekt prostredníctvom emailu: odbyt@perfekt.sk alebo na stránkach www.perfekt.sk.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu, ml; pz ) 20211108028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]