[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 17. 07. 2024   Meniny má Bohuslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež: Detská práca je metla, ktorá zraňuje dôstojnosť maličkých
P:3, 03. 11. 2021 14:49, ZAH

Vatikán 3. novembra (TK KBS) Detská práca je „metlou, ktorá kruto zraňuje dôstojnú existenciu a harmonický rozvoj najmladších a výrazne obmedzuje ich možnosti do budúcnosti, pretože skracuje a poškodzuje ich život, aby uspokojovala výrobné a zárobkové potreby dospelých“, zdôrazňuje pápež František v posolstve do FAO.

V mene pápeža ho zaslal kardinál štátny sekretár Pietro Parolin generálnemu riaditeľovi Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), čínskemu ministrovi Čchü Tung-jü-ovi, pri príležitosti celosvetového stretnutia o odstránení detskej práce v poľnohospodárstve.

Posolstvo pripomína, že tisíce chlapcov a dievčat „sú nútení neúnavne pracovať vo vyčerpávajúcich, neistých a ponižujúcich podmienkach, trpia zlým zaobchádzaním, zneužívaním a diskrimináciou“. Veľakrát sú „rodičia nútení posielať svoje deti do práce, pretože bez ich aktívneho prispenia by neboli schopní uživiť svoje rodiny“. Pápež preto nalieha, aby zo zasadnutia FAO vzišla výzva požadujúca od medzinárodného spoločenstva pokoj a šťastie detí. „Najvýhodnejšou investíciou, ktorú môže ľudstvo urobiť, je totiž ochrana detí“, píše ďalej. Chrániť deti znamená „rešpektovať okamih ich rastu“, a teda prijať „rázne opatrenia na pomoc rodinám drobných poľnohospodárov“.

Pápež dúfa, že bude vytvorený „vhodný a účinný právny systém, a to tak medzinárodný ako aj vnútroštátny“, ktorý bude deti brániť „pred škodlivou technokratickou mentalitou, ktorá ovládla súčasnosť“. Z toho vyplýva výzva na úsilie o to, aby túžba po nadmernom zisku, ktorá odsudzuje deti a mladých ľudí k brutálnemu pracovnému vykorisťovaniu, ustúpila logike starostlivosti. Pokiaľ sa má naša spoločnosti tešiť zo zušľachťujúcej dôstojnosti a pokiaľ má právo zvíťaziť nad svojvôľou, potom musíme zaistiť deťom a mladým ľuďom prítomnosť bez pracovného vykorisťovania, uzatvára pápežské posolstvo do FAO, ktoré súčasne, v rámci prebiehajúceho Medzinárodného roka za odstránenie detskej práce, potvrdzuje odhodlanie Svätej stolice a záväzok katolíckej cirkvi prispievať k potieraniu tohto javu.( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20211103042   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]