[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 30. 06. 2022   Meniny má Melánia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Caritas Internationalis: 70 rokov na strane chudobných a zraniteľných
P:3, 27. 10. 2021 14:12, ZAHFoto: SpC-Vatican


Rím 27. októbra (TS ČBK) Caritas Internationalis oslávi 12. decembra 70. výročie svojho vzniku. Medzinárodná charitatívna organizácia vznikla ako reakcia na humanitárnu situáciu na konci Druhej svetovej vojny v snahe dostať sa k čo najväčšiemu počtu obetí konfliktu. Dnes táto vatikánska nadácia zastupuje viac ako 160 miestnych charitatívnych organizácií.

V rozhovore pre Vatikánsky rozhlas jej generálny sekretár Aloysius John hovoril o význame tohto výročia a o najnaliehavejších výzvach, ktorým Caritas čelí v čase pandémie.

Caritas Internationalis sa zrodila ako "starostlivá a milujúca ruka" Cirkvi, ktorá slúži človeku a podporuje najmä chudobných, marginalizovaných a najzraniteľnejších členov spoločnosti. Počas 70 rokov svojej existencie sa riadi hodnotami, ktoré stáli pri jej zrode: ochranou ľudskej dôstojnosti, základných práv a sociálnej spravodlivosti, zdôraznil Aloysius John.

V centre poslania Charity je a vždy bude stretnutie s chudobnými, ako pripomenul pápež František v roku 2019 počas posledného generálneho zhromaždenia. „Človek nemôže žiť milosrdenstvo bez osobného vzťahu s chudobnými. Keď žijeme medzi chudobnými, učíme sa prejavovať milosrdenstvo v duchu chudoby, učíme sa, že milosrdenstvo je zdieľanie."

Generálny tajomník Charity poukázal na to, že v súčasnosti čelíme zložitým a dlhodobým krízam, a to tak prírodným, ako aj spôsobeným človekom. Politické rozpory, vojny a náboženské konflikty spolu s dôsledkami zmeny klímy vedú k dramatickému nárastu počtu utečencov a vysídlených osôb. Zároveň sa prehlbujú nerovnosti a objavujú sa nové formy chudoby a zraniteľnosti, hovorí Aloysius John.

„Stretnutie s chudobnými bolo vždy stredobodom nášho poslania a bude aj dôležitým rozmerom osláv nášho výročia. Chceli by sme, aby čoraz viac ľudí vstupovalo do spoločenstva s chudobnými a prispievalo tak k budovaniu spravodlivejšej spoločnosti, ktorá je v súčasnosti veľmi potrebná v súvislosti s pandémiou Covid-19. Chceli by sme, aby toto výročie nebolo len príležitosťou pripomenúť si históriu Caritas Internationalis, ale aby bolo spojené so svedectvom a konkrétnou solidaritou."

Podľa generálneho tajomníka Caritas Internationalis pandémia ukázala, že bez starostlivosti o človeka a stvorenie budeme všetci čoraz zraniteľnejší. Dnešný svet potrebuje radikálne obrátenie sŕdc a myslí a zmierenie so stvorením (Zdroj: RV CZ / TS ČBK).( TK KBS, RV, ts cbk, ml; pz ) 20211027025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním