[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Katolícke noviny približujú Šimona a Júdu ako apoštolov so srdcom
P:3, 27. 10. 2021 10:30, DOM

Bratislava 27. októbra (TK KBS) Vyšli nové Katolícke noviny (43/2021). Prinášame ich anotáciu.

Najnovšie Katolícke noviny približujú svätých Šimona a Júdu ako nenápadných apoštolov s veľkým srdcom. V každom z troch synoptických evanjelií i v Skutkoch apoštolov nachádzame zoznam dvanástich apoštolov. Medzi nimi postavy so zvučnými menami, pri počutí ktorých sa nám vynorí príbeh ich povolania alebo epizóda, ktorú prežili s Ježišom. V závere tejto apoštolskej dvanástky nachádzame Šimona a Júdu, ktorí majú spoločný sviatok 28. októbra.

Pri príležitosti liturgickej spomienky svätých Šimona a Júdu predstavujú farnosť v Drienove, ktorá nesie ich patrocínium. V dolnom Šariši, medzi mestami Prešov a Košice, sa nachádza asi dvojtisícová obec Drienov. Ich patróni – sv. Šimon a Júda sú pre veriacich vzorom i dnes.

Rozprávajú sa s pediatrom Jozefom Mikloškom o prenatálnom živote dieťaťa. Počas Dušičiek totiž ožíva i téma života pred narodením, keď si okrem našich drahých zosnulých pripomíname aj počaté deti, ktoré nemali možnosť uzrieť svetlo pozemského sveta. Napriek tomu, že nikdy neprehovorili, už v prenatálnom období boli na istej úrovni schopné komunikovať so svojím okolím. Dokonca vnímali emócie svojich rodičov a vedeli, či sú prijaté, alebo odmietnuté.

Prinášajú i rozhovor s riaditeľom Spišskej katolíckej charity Pavlom Vilčekom. Napriek veľkej túžbe z detských čias – byť zámočníkom a gazdovať, napriek tomu, že mu v mladosti ani vo sne nenapadlo, že komunizmus sa raz skončí a Slovákom sa otvoria nové príležitosti, už vyše desať rokov pôsobí na pozícii riaditeľa Spišskej katolíckej charity. V septembri bol ocenený Národnou cenou starostlivosti Dobré srdce v kategórii manažér v sociálnych službách.

Katolícke noviny v rubrike Misie prinášajú dva príbehy z pera slovenského misionára Vlastimila Chovanca, RCJ, pôsobiaceho v Rwande, ktoré sú dôkazom toho, že aj osemročné dieťa sa zaoberá hlbokými duchovnými myšlienkami vrátane odchodu duše do večnosti a vzkriesenia.

Spomínajú na Sáru Salkaháziovú, ktorá bola apoštolkou sociálnej lásky. Od blahorečenia košickej rodáčky a členky Spoločnosti sociálnych sestier uplynulo už pätnásť rokov.  Počas svojho života dozrela k vrcholu sociálnej lásky – k obete života za prenasledovaných, slabých, núdznych a bezmocných.

Rozprávajú sa s výtvarníčkou Jankou Kadlecovou. Jej obrazy môžu aktuálne obdivovať návštevníci Diecézneho centra v Žiline. Janka Kadlecová pochádza z Vrútok, ale žije a tvorí v Lietavskej Lúčke pri Žiline. V jej tvorbe môže vnímavé oko diváka nájsť aj duchovný rozmer. Okrem maľovania veľmi rada číta knihy a veľa času trávi s rodinou na horách.

Katolícke noviny približujú, ako v minulosti aj odev vravel o konfesii. Ľudový odev a bytový textil z pôvodných obydlí našich predkov sa v súčasnosti tešia všeobecnému záujmu. Nie je to inak ani v Modre, kde dokonca možno na historickom pozadí katolíkov a evanjelikov sledovať kontrast a vzťah medzi konfesiou a odevom.

V seriáli Jesenné literárne itinerárium si môžete prečítať úryvok z diela Terézie Vansovej Pani Georgiadesová na cestách.

TK KBS informovala Zuzana Artimová( TK KBS, za, ml; pz ) 20211027014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]