[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 17. 06. 2024   Meniny má Adolf      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Archimandrita Jaroslav navštívil gréckokatolíkov v Londýne
P:3, 25. 10. 2021 17:38, DOM

Londýn 25. októbra (TK KBS) Slovenskí rodáci v gréckokatolíckom spoločenstve v Londýne sa v nedeľu 24. októbra potešili návšteve protosynkela Košickej eparchie archimandritu Jaroslava Lajčiaka. Stalo sa tak takmer po dvoch rokoch pandemických reštrikcií. Protosynkel slávil svätú liturgiu spolu s otcom Siarhejom Stasievichom, správcom gréckokatolíckej bieloruskej a slovenskej diaspóry v Londýne.

Archimandrita Jaroslav v homílii vychádzal z nedeľného evanjeliového podobenstva o boháčovi a Lazárovi. Mnohých by o existencii Boha nepresvedčilo možno ani to, keby Ježiš hneď teraz znovu vstal zmrtvých, a položil si otázku, či by bol svet azda iný, ak by sa tak stalo. Pravdepodobne nie, skonštatoval. Ľudia sa totiž majú materiálne, navonok, príliš dobre a Boha vnímajú ako akúsi zábranu v pôžitkoch a radostiach. Avšak vnútorne, duchovne je to úplne inak, lebo bez Boha, aj napriek všetkým výdobytkom dnešnej doby strádajú. Koketujú s mocným tohto sveta, bohom peňazí, bohatstva a moci. Ak by si ale ľudia aspoň trochu uvedomili, že život s Bohom ich naplní pravým šťastím, chrámy by boli bezpochyby plné. Lež nie sú, a keď sa človek pozrie na chaotický a skazený svet okolo seba, teda na svet bez Boha, pýta sa, čo použije Boh na to, aby nám otvoril oči, zamyslel sa napokon protosynkel.

Na záver poďakoval otcovi Siarhiejovi za horlivú starostlivosť o slovenských gréckokatolíkov a tiež ho pochválil za stále zlepšujúcu sa slovenčinu, v ktorej veriacim každú nedeľu ochotne slúži svätú liturgiu. Milým prekvapením pre archimandritu bolo, koľko detí sa pripravuje na prvé sväté prijímanie. Sám bol svedkom nedeľnej náuky, tentokrát o sviatosti krstu, a potešilo ho najmä živé zapájanie sa do diskusie, záujem i vedomosti detí.

Po svätej liturgii sa všetci stretli na zvyčajnom pohostení a besede. Protosynkel farníkom oznámil radostnú správu, a to plánovanú opätovnú návštevu začiatkom januára nadchádzajúceho roku spoločne s vladykom Cyrilom Vasiľom SJ, arcibiskupom – biskupom Košickej eparchie, ktorý toto živé a rastúce spoločenstvo rád spozná.

Informoval Marek Vojčík ( TK KBS, ts ke; rp ) 20211025032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]