[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 01. 12. 2021   Meniny má Edmund       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Pápež František na Cypre a v Grécku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež zablahoželal ekumenickému patriarchovi k 30. výročiu zvolenia
P:3, 22. 10. 2021 20:45, ZAHVatikán 22. októbra (RV) Pápež František v piatok 22. októbra listom zablahoželal Bartolomejovi I. k jeho 30. výročiu zvolenia za arcibiskupa Konštantínopolu a ekumenického patriarchu.

„Vrúcne ti želám všetko najlepšie: Χρόνια πολλά! Ad multos annos! Spájam sa s tebou vo vďakyvzdaní Pánovi za mnoho požehnania, ktoré udelil tvojmu životu a tvojej službe počas týchto rokov”, píše Svätý Otec.

Pápež s vďačnosťou myslí na „hlboké osobné puto“, ktoré ich s ekumenickým patriarchom spája už od inaugurácie Františkovej pápežskej služby v roku 2013, na ktorej sa Bartolomej I. osobne zúčastnil.

„V priebehu času sa toto puto stalo bratským priateľstvom“, ktoré bolo posilňované mnohými stretnutiami, ako v Ríme, tak i v istanbulskom Fanare, Jeruzaleme, Assisi, Káhire, na gréckom Lesbose, v talianskom Bari i v Budapešti.

„Zdieľam s tebou chápanie našej spoločnej pastoračnej zodpovednosti tvárou v tvár naliehavým výzvam, ktorým dnes čelí celá ľudská rodina“, píše pápež František a oceňuje najmä Bartolomejove úsilie chrániť stvorenstvo i jeho reflexiu na túto tému, ktorá je preňho inšpiráciou a poučením.

Pápež František vyzdvihuje aj učenie ekumenického patriarchu o potrebe duchovného obrátenia sa ľudstva v súčasnej kríze spôsobenej pandémiou. Vyzdvihuje i jeho otvorenosť pre dialóg:

„Okrem toho ti úprimne ďakujem za to, že neustále ukazuješ cestu dialógu, v láske a v pravde, ako jedinej možnej cesty k zmiereniu medzi veriacimi v Krista a k znovunastoleniu ich plného spoločenstva. S Božou pomocou je to cesta, po ktorej budeme určite aj naďalej kráčať spoločne, pretože blízkosť a solidarita medzi našimi cirkvami sú nevyhnutným príspevkom k všeobecnému bratstvu a sociálnej spravodlivosti, ktoré ľudstvo tak naliehavo potrebuje.“

V závere blahoprajného listu posiela pápež Bartolomejovi I. duchovné objatie v Kristovi, plné bratskej náklonnosti.( TK KBS, RV zk; ml ) 20211022025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]