[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 02. 07. 2022   Meniny má Berta      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kysucká knižnica v Čadci otvorila výstavu S Madonou na Kysuciach
P:3, 14. 10. 2021 10:20, DOMČadca 14. októbra (TK KBS) V  Kysuckej knižnici v Čadci, ktorá pracuje v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, sprístupnili výstavu výtvarníka Jozefa Vydrnáka S Madonou na Kysuciach. Výstava je sprievodným podujatím 17. ročníka Celoslovenskej literárnej súťaže duchovnej tvorby Jurinova jeseň a sprístupnená bude do 19. novembra 2021.

Obraz Madony je tu predstavený a variovaný pomocou  výtvarnej  skratky, ktorá je pre jeho tvorbu typická, a stvárnený  prostredníctvom rôznych výtvarných techník - či už na plátne alebo ako kolorovaná drevorezba. Madona sa nám prihovára pod názvami: Madona s vežou, Madona s kláštorom, Pieta, Sedembolestná, Madona v rozkvitnutom sade.

Okrem typickej skratky je autor aj majstrom perokresby. Môžeme ju obdivovať prostredníctvom čarovného výjavu nesúceho názov Milénium rozkvitnutých čerešní s bohatým dejom rôznych príbehov. Predstavuje aj perokresby kolorované kávou a Veľkú ilustráciu, ktorá nás uvádza na prehliadku pri vstupe do knižnice.

Rodák z obce Kľúčová, ktorá je v súčasnosti časťou Nemšovej, žije a pracuje ako výtvarník v slobodnom povolaní v Dubnici nad Váhom. K profesii multižánrového výtvarníka dospel zdanlivo kľukatou cestou. Už v detstve  sa u neho  prejavil výtvarný talent, no stredoškolské a vysokoškolské štúdia absolvoval v oblasti techniky. Študoval na SVŠT v Bratislave (1980-1985) a v roku 2000 ukončil mimoriadne doplnkové štúdium  grafického dizajnu u prof. Ľubomíra Longauera, akad. mal. na VŠVU v Bratislave.

O svojom výtvarnom talente sám hovorí ako o dare získanom od Boha. Vo svojej rozsiahlej výtvarnej tvorbe, ku ktorej sa dostáva postupne, cez návrhy na logá pre firmy, kresbu, jej skratky a znaky, ktoré sú veľmi charakteristické pre jeho tvorbu, prechádza k maľbe, grafike, knižnému dizajnu, písmu, typografii, freske a vitráži. Pohybuje sa v oblasti sakrálneho i svetského umenia.

Vyrastal v katolíckej  rodine a ako aktívny kresťan prijíma inšpiráciu zo svojej viery. V maľbe stvárňuje madony, výjavy zo svätého písma, ale venuje sa aj zátišiu, vedutám miest a figurálnej kompozícii. Od roku 2008 do roku 2017 pracoval na území Novej Dubnice na troch sakrálnych objektoch, ktoré tvoril s úctou a pokorou. Sú to výtvarné riešenia atypických prvkov a oltárny obraz Sv. Jozefa Robotníka pre Kostol Sv. Jozefa Robotníka v Novej Dubnici.

Je iniciátorom, spoluzakladateľom a koordinátorom výtvarnej časti medzinárodného výtvarno – literárneho sympózia ORA ET ARS - SKALKA, ktorá je najstarším pútníckym miestom na Slovensku. Vystavuje samostatne od roku 1991 na viac ako 40 samostatných výstavách doma i v zahraničí. Jeho tvorba sa nachádza v galériách i v súkromných zbierkach. Obraz Skalky vlastní aj pápež František, ktorý ho dostal ako dar od neinvestičného fondu Beňadik prostredníctvom jeho riaditeľa - biskupa Viliama Judáka. Za svoju tvorbu v oblasti karikatúry,  typografie a písma dostáva v rokoch 1997, 1999 a 2001 ocenenia. V roku 2017 v kategórii výtvarného umenia získal cenu Fra Angelika. Táto cena je určená umelcom, ktorí vo svojej tvorbe presadzujú kresťanské myšlienky a hodnoty.

Jozef Vydrnák je odborným garantom a kurátorom výstav, porotcom na súťažiach a lektorom tvorivých podujatí. Pôsobí ako člen Výtvarnej sekcie Rady pre vedu, vzdelanie a kultúru pri Konferencii biskupov Slovenska. Je spoluzakladateľom Slovenskej únie karikaturistov, členom Spolku výtvarníkov Slovenska, Združenia grafikov Slovenska, Združenia výtvarných umelcov západného Slovenska a neformálneho združenia trenčianskych výtvarníkov 6 + 1.

Cadca, vystava, Vydrnak, plagat

Bližšie informácie je možné nájsť na webovej stránke www.kniznica-cadca.sk, informovala Zuzana Hrdková z Kysuckej knižnice v Čadci.( TK KBS, zhr, kys, ml; pz ) 20211014025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním