[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

LUX communication prichádza so sériou krátkych hraných poviedok
P:3, 13. 10. 2021 08:45, DOM

Bratislava 13. októbra (TK KBS) LUX communication, spoločenstvo pre šírenie hodnôt evanjelia v médiách, prichádza s projektom krátkej hranej filmovej tvorby. Od februára do júla 2021 natočili 4 hrané poviedky, prostredníctvom ktorých chcú otvárať srdcia divákov a ponúkať rozličné pohľady na vieru či životné situácie.

Príbehy sú zachytené v samostatných 13 až 17 minútových audiovizuálnych výstupoch. Každý predstavuje inú dejovú líniu i postavy. Taktiež sa odohrávajú v rozmanitých prostrediach. Diváci môžu čakať úsmevné scény i vážnejšie momenty, ktoré nesú silné posolstvo.

„LUX communication poviedky premietne na poviedkovej premiére v utorok 26.10.2022 v kine Mladosť v Bratislave. Kvôli protipandemickým opatreniam však pôjde o podujatie len v úzkom kruhu spolupracovníkov. Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o filmovej tvorbe spoločenstva LUX communication a zaujíma vás, ako prebiehajú nakrúcania, viac nájdete na instagramovom profile lux_communication,“ informovala TK KBS Noemi Gieratová z LUX communication.

Bližšie informácie o poviedkach

Poviedka Matka

Touto poviedkou vo februári otvorili výrobu krátkych filmov. Samotné nakrúcanie realizovali počas dvoch filmovacích dní. Poviedka zachytáva príbeh Igora, manžela a modelára lietadiel. Svoje výtvory, na ktoré je patrične hrdý, vystavuje v obývačke malého bytu. Jeho pohodlie však naruší manželkina chorá matka. Igor v tejto situácii uniká do tichého prostredia lesnej chaty. Tam prichádza do kontaktu s dávnou rodinnou minulosťou.

Postavu matky Boženy stvárnila Ida Rapaičová. V úlohe manželov sa predstavili herci Juraj Predmerský a Lenka Barilíková. Poviedku zrežíroval Pavol Kadlečík podľa scenára Martina Šenca.

Poviedka Ex

Poviedka diváka prenesie na dedinu, kde je kostol vždy takmer prázdny. Z mladého farára je cítiť vyhorenie, nevie ako oživiť ducha farského spoločenstva. Jeho starosti však ešte vzrastú v deň, keď ho v spovednici navštívi jeho bývalá frajerka, ešte z čias pred jeho vstupom do seminára. Prosí ho o pomoc pri vyriešení vážneho rodinného problému. Andrej sa zdráha a bojí sa klebiet, ktoré by sa mohli rozšíriť po dedine. Situáciu však vezme do vlastných rúk a rozhodne sa pozvať do riešenia aj dedinčanov.

Námet poviedky priniesol Slavomír Zrebný, ktorý príbeh spracoval do scenára a postaral sa i o samotnú réžiu a strih poviedky. Hlavný kameraman bol Dominik Sepp. Poviedku tentokrát herecky netradične obsadila celá rodina Morávkovcov, aj so svojimi deťmi. Hlavnú postavu kňaza stvárnil Ján a v roli farárovej ex priateľky sa predstavila Jánova manželka Dominika.

Poviedka Susedka

Scenár k tejto poviedke vznikol na základe rozhlasovej hry autorky Andrey Kramarovej. Príbeh sa odohráva v paneláku, počas rušného sobotného rána. Pani Zlatica, bývalá učiteľka, je zvedavá a klebetná obyvateľka, ktorá si v pokoji chcela vychutnať svoj narodeninový deň pri obľúbenej televíznej relácii. Rušia ju však hry detí na ihrisku, rozliehajúci sa zvuk klavíra po poschodí a znepokojuje ju aj nová susedka Ingrid. Premôže Zlatica svoju zvedavosť a dočká sa svojho narodeninového priania?

Pani Zlaticu stvárnila Oľga Šalagová a mladšiu susedku Ingrid hrala Marta Maťová. Vo úlohe matky klaviristu bola Michaela Drotárová. Poviedku tentokrát zrežíroval Igor Pargáč.

Poviedka Duša

Divák sa spolu s hlavnými postavami ocitne v pohrebníctve, ktoré riadi chladný majiteľ Laco. Do tohto prostredia prichádza Helga s túžbou vyrovnať sa so smrťou svojej sestry. Preto sa uchádza o miesto upratovačky. Práve tam, kde dúfa, že pochopí zmysel smrti, ju šokuje odmeraný prístup k práci zo strany Laca. Poviedka ponúka hlboký vnútorný život postáv a neprvoplánové scény, kde realitu pretkávajú sny. Je určená aj pre náročnejšieho diváka, ktorý nad situáciami rád premýšľa.

Štáb počas natáčania strávil tri filmovacie dni na Myjave v obciach Brezová a Košariská. Scenár k poviedke Duša napísala Dominika Madro a zrežíroval ho Filip Šimor. Helgu stvárnila herečka Szidi Tobias. V úlohe Laca sa predstavil Michal Spišák. V poviedke sa objavia aj herečky Lucia Vráblicová a Daniela Kuffelová.( TK KBS, nge, ml; pz ) 20211013025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]