[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 07. 2024   Meniny má Daniel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Francúzski biskupi na ad limina: Integrácia migrantov i zneužívanie
P:3, 24. 09. 2021 15:55, ZAH

Vatikán 24. septembra (RV) Pápež František prijal druhú skupinu francúzskych biskupov, ktorí pricestovali na návštevu ad limina apostolorum.

Stretnutie so Svätým Otcom bolo ako zvyčajne rozhovorom, ktorý tentoraz trval dve a pol hodiny. Jednou z hlavných tém bolo nedávne motu proprio, ktorým František obmedzil možnosť sláviť Eucharistiu podľa mimoriadnej formy rímskeho obradu. Pápež František vysvetlil francúzskym biskupom dôvody svojho rozhodnutia. Ubezpečil ich, že mu ide len o jednotu Cirkvi.

V rozhovore s biskupmi sa pápež František zdal byť oveľa menej prísny ako v dokumente, ktorý oznámil. Súhlasil napríklad s tým, aby ten istý farár v Parížskej arcidiecéze slávil liturgiu podľa starého aj nového obradu, povedal biskup Jachiet a dodal, že pápež sa v tejto veci spolieha na biskupov.

Škandál zneužívania je príležitosťou na katechézu o hriechu

Počas audiencie sa otvorila aj téma zneužívania. Správa francúzskej nezávislej komisie o sexuálnom zneužívaní v Cirkvi bude zverejnená v najbližších dňoch. Očakávame, že to môže byť šok, a preto sme požiadali pápeža o radu, hovorí biskup Jachiet.

„Pápež nám pripomenul zásadu, že nikdy nesmieme skrývať pravdu. Zároveň máme každému pomôcť pochopiť, čo od nás Pán očakáva. Musím priznať, že František ma prekvapil, pretože nás povzbudil ku katechéze o hriechu.

Nielen preto, aby sme uznali zlo, ktoré sa stalo, ale aby sme využili túto príležitosť a povedali, že hoci je v Cirkvi prítomné zlo, a niekedy až ohavné zlo, Pán nás naďalej vedie práve v tejto Cirkvi, napriek hriechom jej členov. František pripomenul, že to začalo už na samom začiatku Cirkvi Judášovou zradou a zapretím svätého Petra."

Každá vláda musí určiť, koľko utečencov môže integrovať

Pápež František sa venoval aj otázke migrácie, ktorá spôsobuje veľa nedorozumení medzi katolíkmi, najmä vo Francúzsku. Biskup Jachiet poznamenal, že pápež neustále pripomína evanjeliovú povinnosť prijímať migrantov, ale zároveň sa na to neobmedzuje.

"Pápež najprv pripomenul, že najťažšie nie je prijímať migrantov, ale integrovať ich. Vieme, že zdôrazňuje tieto štyri postoje: prijímať, podporovať, chrániť a integrovať.

Kľúčovou otázkou je však integrácia. Myslím si, že objasnil skutočný problém, ktorému naša krajina čelí. Nejde o to, do akej miery otvoriť hranice, ale o to, ako integrovať tých, ktorí boli prijatí do života našej spoločnosti. Pápež neponúkal hotové riešenia, bol veľmi skromný.

Povedal, že je na nás, francúzskych biskupoch, aby sme sa postavili tejto chúlostivej otázke. Nepovedal, že Francúzsko musí prijať všetkých migrantov, ktorí k nemu chcú prísť, to vôbec nie, ale povedal, že každá vláda musí určiť, do akej miery je schopná integrovať migrantov, ktorí k nej prichádzajú. Poukázal na našu zodpovednosť ako pastierov i ako tých, ktorí majú moc."( TK KBS, rv cz, ml; pz ) 20210924040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]