[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 16. 05. 2022   Meniny má Svetozár      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sviatok sv. Hieronyma oslávia na vedeckom sympóziu v Košiciach
P:3, 21. 09. 2021 11:40, DOMKošice 21. septembra (TK KBS) Slavistický ústav Jána Stanislava SAV v spolupráci s Centrom pre štúdium biblického a blízkovýchodného sveta v Košiciach organizuje medzinárodné vedecké sympózium na tému „Výzvy pre starovekých a moderných prekladateľov Biblie“. Uskutoční sa v dňoch 29. septembra - 1. októbra 2021 v Kláštore bosých karmelitánov v Košiciach.

„Prekladateľ biblických textov stojí hneď pred niekoľkými problémami. Tie sa netýkajú znalosti biblických jazykov ako takých, ale ich špecifík v oblasti lexiky či syntaxe, ktoré sú stále predmetom diskusie. Ďalším podstatným problémom je otázka prekladovej predlohy, pre ktorú je rozhodujúca poctivá práca v oblasti textovej kritiky. Pred takýmito výzvami stáli už prekladatelia v staroveku, pričom niektoré otázky ostávajú otvorené dodnes. Pozvaní hostia na konferencii sú znalcami biblických jazykov, ako aj odborníkmi v oblasti textovej kritiky,“ uviedol pre TK KBS Róbert Lapko.

Otváraciu prednášku dňa 29. septembra 2021 o 19:00 prednesie Hermann-Josef Stipp, emeritný profesor Mníchovskej univerzity (LMU), ktorý je svetovo známym odborníkom na Knihu proroka Jeremiáša a na vzájomný vzťah jej gréckeho a hebrejského textu.  Názov jeho prednášky je „Übersetzungsprobleme des Jeremiabuches und ihre textgeschichtlichen Hintergründe (Problémy prekladu Knihy proroka Jeremiáša a ich textovo-dejinné pozadie)“. V nasledujúcich dňoch sa prihovoria odborníci vo workshopoch z Nemecka, Rakúska, Brazílie a Slovenska. Prednášky budú v anglickom, alebo nemeckom jazyku. Podrobnejšie informácie je možné nájsť na internetovej stránke biblia.abuke.sk.

Kosice, sympozium, Hieronym, 1 Kosice, sympozium, Hieronym, 2

Centrum pre štúdium biblického a blízkovýchodného sveta v Košiciach týždeň pred plánovaným sympóziom organizuje aj špeciálny bonusový program pri príležitosti 10. výročia Letnej školy jazykov Biblie pod názvom „Význam starovekých prekladov pre textovú kritiku Nového zákona“. Centrálnou časťou programu bude prednáška docenta Petra Juhása dňa 23. septembra 2021 o 16:30 na Komenského 14 v Košiciach, v Kláštore Jezuitov, s názvom „Sýrske a aramejské preklady Nového zákona“. Vstup na všetky prednášky je voľný.( TK KBS, rla, ml; pz ) 20210921034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Pápež na Malte

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním