[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 17. 05. 2022   Meniny má Gizela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Bratislavská eparchia oslávila v nedeľu eparchiálnu odpustovú slávnosť
P:3, 20. 09. 2021 10:33, DOMBratislavská eparchia pozýva oslávila v nedeľu eparchiálnu odpustovú slávnosť pri príležitosti sviatku Povýšenia úctyhodného a životodarného kríža, ktorému je zasvätený katedrálny chrám i farnosť pôsobiaca pri katedrále.

Foto: Radovan Pavlik


Bratislava 20. septembra (TK KBS) Bratislavská eparchia oslávila v nedeľu eparchiálnu odpustovú slávnosť pri príležitosti sviatku Povýšenia úctyhodného a životodarného kríža, ktorému je zasvätený katedrálny chrám i farnosť pôsobiaca pri katedrále. Počas odpustovej slávnosti boli v strede chrámu vystavené k verejnej úcte aj pravé relikvie svätého Kríža. Sú  vložené v spodnej časti dreveného rámu ručne písanej ikony Ukrižovania Nášho Pána Ježiša Krista. K verejnej úcte býva vystavená každý rok na chrámový sviatok (14. septembra) ako aj počas svätej štyridsiatnice na krížupoklonnú nedeľu.

Svätú liturgiu v slovenskom jazyku slúžil farár gréckokatolíckej farnosti Bratislava Staré Mesto Rastislav Čižik. V úvode kázne pripomenul slová Svätého Otca z Prešova o apoštolovi Jánovi pod krížom. Pápež František kládol otázku, čo videl Ján pod krížom. „Čo vidím na kríži, o tom vydávam svedectvo,“ povedal kazateľ. Rastislav Čižik upozornil, že v staroveku prevládal pohľad na Ježiša Krista ako na víťaza. V stredoveku sa presunula pozornosť na Ukrižovaného ako muža bolesti. „V súčasnosti prevláda obraz Učiteľa. Učiteľa, ktorý učí ako vychovávať deti, ako prežívať vzťahy,“ uviedol bratislavský farár, podľa ktorého dlho v dejinách pevládal pohľad na Boha Otca, ako tvrdého sudcu, ktorý trvá na poprave Syna, aby bol odpustený hriech. „To je schéma mnohých náboženstiev, ako si uzmieriť Boha. Ale takéto zmýšľanie nepatrí do kresťanstva. Kríž nie je o hneve, ale o láske. Je to zjavenie Boha a človeka zároveň,“ zdôraznil Rastislav Čižik. Na kríži sa podľa neho završuje Božia milosť k človeku.

Pre spásu človeka je podľa bratislavského gréckokatolíckeho farára rozhodujúci vzťah s Bohom. „Ježiš Kristus mohol zomrieť krutou smrťou, ale pre spojenie s Bohom nezostal mŕtvy,“ upozornil. Preto podľa neho odpustová slávnosť Povýšenia kríža je radostná udalosť. Pripomenul, že základ tohto sviatku je v 4. storočí, keď bol nájdený Kristov kríž a Makarius ho pozdvihol. „Kríž môže byť aj mojim pozdvihnutím do života Trojice. Ako sa nechať dvihnúť Ježišom Kristom? Potrebujem zostúpiť do svojho vnútra. Pomenovať miesta, kde som slabý a zranený. Keď tieto kríže položím pod kríž, stanem sa otvoreným človekom. Ježiš Kristus bol na kríži totálne otvorený človeku. Byť otvorený pre Boha a človeka. Treba sa ponoriť do svojho vnútra, aby som sa mohol otvoriť pre druhého pod dohľadom Boha,“ povedal Rastislav Čižik s tým, že pri pohľade na kríž môžeme povedať, že to dopadlo dobre, lebo nasledovalo vzkriesenie.( TK KBS, rp; pz ) 20210920040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Pápež na Malte

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním