[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 21. 05. 2022   Meniny má Zina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Ján Orosch sa zúčastnil na podujatí Nezabudnutí susedia
P:3, 20. 09. 2021 10:39, DOMFoto: Michal Koricina


Trnava 20. septembra (TK KBS) V Trnave sa konalo pietne podujatie s názvom Nezabudnutí susedia. Trnava sa tak pripojila k ďalším vyše šesťdesiatim mestám po celom Slovensku, v ktorých sa podujatie konalo.

Tento rok uplynulo 80 rokov od vydania Židovského kódexu, ktorý na Slovensku spustil arizačné zákony a priniesol vyčlenenie židovských spoluobčanov zo spoločnosti, ich ponižovanie a neľudské správanie voči nim, arizáciu majetkov a nakoniec deportácie do táborov smrti. Zo škôl, pracovísk a ulíc zmizli stovky ľudí, zmizli akékoľvek stopy toho, že v našom susedstve žili a pracovali židovskí právnici, lekári či majitelia obchodov, zmizli všetky stopy toho, že medzi nami žili židovské rodiny.

Židovská náboženská obec v spolupráci s Evanjelickou cirkvou augsburského vyznania, Katolíckou cirkvou na Slovensku a ďalšími kresťanskými spoločenstvami pripravila pri tejto príležitosti na 9. september, teda presne v deň vydania Židovského kódexu, pietne podujatie s názvom Nezabudnutí susedia. Prvý ročník tohto podujatia na základe podkladov od národných organizátorov zorganizovali v Trnave dobrovoľníci z trnavských kresťanských spoločenstiev v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom, ktorý bol partnerom podujatia. Trnava sa tak pripojila k ďalším vyše šesťdesiatim mestám po celom Slovensku, v ktorých sa v rovnakom čase rozozvučali zvony kostolov.

Pred budovou synagógy, v ktorej je sa nachádza Centrum súčasného umenia, sa zišli zástupcovia VÚC a mesta, riaditelia kultúrnych inštitúcii, študenti so svojimi profesormi a v neposlednom rade zástupcovia viacerých kresťanských cirkví. Na pietnom podujatí sa zúčastnil aj trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch. Prítomní boli dvaja preživší a tiež členka rodiny, ktorá pomohla zachrániť jednu z prítomných preživších. Ústrednou myšlienkou podujatia Nezabudnutí susedia bola spomienka na konkrétnych ľudí, ktorým bola odňatá dôstojnosť, ich mená boli nahradené číslami, vytetovanými na predlaktí. Zaznelo 70 mien obetí holokaustu.

Zazneli tiež mená 20 Slovákov, ktorí boli štátom Izrael ocenení za svoju pomoc Židom titulmi Spravodliví medzi národmi a tiež 10 mien Slovákov, ktorých príbehy o pomoci Židom sú spracovávané a očakáva sa, že týmto titulom budú ocenení tiež. Prvý ročník stretnutia s názvom Nezabudnutí susedia bol dôstojnou spomienkou na obete holokaustu, informovali Anna Banášová a Martina Gaggi Hudcovičová.( TK KBS, aba, mgh, ml; pz ) 20210920039   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Pápež na Malte

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním