[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Gréckokatolícka rómska misia spustila kampaň na podporu svojej činnosti
P:3, 17. 09. 2021 11:45, DOM

Prešov 17. septembra (TK KBS) Gréckokatolícka rómska misia, ktorá za Sigorde pri Prešove buduje svoje nové centrum, spustila kampaň na podporu Rómov. 

Centrum má byť „miestom pre oddych tela i duše pre všetkých. Rekonštruujú ho Rómovia - dobrovoľníci až z okresu Vranov nad Topľou. Momentálne ich nedokážeme zamestnať, ale chceme ich aspoň odmeniť, preplatiť náklady. Nemáme na to žiadne dotácie ani eurofondy, lebo byrokracia s tým spojená je náročná. Preto sme spustili kampaň 100 x 20: hľadáme 100 ľudí, ktorí nám každý mesiac budú posielať 20 eur. Takýchto ľudí už máme 30, teda takmer jednu tretinu. Pozývam ďalších priložiť ruku k tomuto veľkému dielu," avizuje dobrovoľník misie Tadeáš Gavala. 

Pravidelnú podporu je možné nastaviť jednoducho. Viac informácií je možné nájsť TU. 

Začiatky Gréckokatolíckej rómskej misie siahajú do roku 2005 do vranovského okresu. Tam prišiel na faru kňaz Martin Mekel. Keď oslovil na hodine náboženstva rómskych chlapcov a navštívil ich rodinu, odvtedy čelil mnohým výzvam - prijať na faru v Hlinnom dvoch rómskych chlapcov, uveriť prisľúbeniu, že Boh má pre neho dom v Čičave. 

Ďalšou výzvou bola prístavba centra v Čičave, rozbehnutie spoločenstiev, skautingu a biblických škôl. Ďalej sa podieľal na získaní pozemku a stavbe centra v Soli, neskôr v Jastrabí nad Topľou a v Hlinnom. „Svoje rodinné úspory minul na rozbehnutie centra pre Rómov," hovorí Renáta Ocilková, koordinátorka KBS pre napomáhanie pastorácie Rómov. 

„Čelil i dražbe budovy centra. Zažil však i Božie zaopatrenie. Za svoje tiež prevzal výzvu dávať mesačne desiatky alebo dary pre podporu evanjelizácie a rómskych pastoračných pracovníkov, výzvu zriadiť cirkevnú štruktúru pastoračnej práce v rómskych komunitách a otvoriť centrá Gréckokatolíckej rómskej misie v ďalších okresoch a mnohé ďalšie. Nakoniec odišiel z Čičavy,“ spomína Ocilková. 


Dnes je Martin Mekel riaditeľom cirkevnej organizácie Gréckokatolíckej rómskej misie, ktorá kúpila budovu bývalého internátu lesníckej školy pre Centrum Gréckokatolíckej rómskej misie. „Momentálne je to ešte „dieťa“, ktoré sa len rodí. Treba mu dať meno. Treba ho usmerňovať, pomáhať mu a tešiť sa z neho“, hovorí Martin Mekel ukazujúc na ešte schátralú budovu centra. 

„Ponúkam ho všetkým – Rómom i Slovákom ako naše spoločné „dieťa“. Ako plod spoločnej viery i služby. Pán nás uznal byť správcami niečoho, čo nás teraz presahuje. Verím, že toto „dieťa“ privedie mnoho Rómov do Božieho kráľovstva. Vytrénuje mnoho dobrovoľníkov, služobníkov i lídrov. Sprostredkuje pomoc biednym. Prinesie bratstvo, spoluprácu a úctu medzi služobníkmi v rámci katolíckej cirkvi a medzi denomináciami i medzi národmi,“ vyhlasuje Martin Mekel vo viere, že je to Božie dielo, ktoré si zaslúži naše modlitby, naše žehnanie a praktickú pomoc. ( TK KBS, tga; ml ) 20210917053   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]