[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 27. 09. 2021   Meniny má Cyprián       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec uzavrel 52. medzinárodný eucharistický kongres v Budapešti
P:3, 12. 09. 2021 14:49, ZAHSvätá omša v Budapešti

Foto: SpC-Vatican


Budapešť 12. septembra (RV) „Kráčať za Ježišom znamená rozhýbať dennodenne naše kroky v ústrety bratovi. K tomu nás pohýna Eucharistia – cítiť sa byť jedným Telom, rozdávať sa pre iných“. To je myšlienka z homílie, ktorú vyslovil pápež František pri záverečnej svätej omši 52. eucharistického kongresu v Budapešti v nedeľu 12. septembra.

Slávnostná svätá, na ktorej sa zúčastnilo viac než 100-tisíc veriacich, sa začala o 11.30 na Námestí hrdinov. Tesne pred jej začatím Svätý Otec prechádzal papamobilom pomedzi jednotlivé sektory a zdravil prítomných. Spolu s pápežom koncelebrovalo množstvo biskupov i kňazov z viacerých častí sveta. Na slávení, ktoré animoval mohutný tisícčlenný spevácky zbor, sa zúčastnil aj ekumenický patriarcha Bartolomej I. i ďalší ekumenickí hostia, ako aj reprezentanti židovskej komunity.

Kardinál Péter Erdő, arcibiskup Ostrihomu-Budapešti v úvode slávenia privítal pápeža a pripomenul, že táto svätá omša je považovaná za Statio Orbis, teda za eucharistické slávenie, v ktorom jednotlivé partikulárne cirkvi na čele s Petrovým nástupcom viditeľne formujú jedno veľké spoločenstvo okolo Pánovho stola. Spomenul aj, že Budapešť v centre Európy „je mestom mostov“ a dodal:

„Cítime sa byť povolaní byť mostom medzi Východom a Západom, medzi rôznymi kultúrnymi a náboženskými svetmi a medzi rôznymi národmi. Preto sme pred 15 rokmi podpísali akt zmierenia a priateľstva medzi maďarskou a slovenskou biskupskou konferenciou, po ktorom nasledovala pevná spoločná skúsenosť vzájomného bratstva a spolupráce.“

Na záver svätej omše sa pápežovi poďakoval aj predseda Pápežského výboru pre medzinárodné eucharistické kongresy Mons. Piero Marini.

Anjel Pána

Úplne na záver sa Svätý Otec s veriacimi pomodlil Anjel Pána a predniesol krátky pozdrav, v ktorom okrem iného pripomenul dnešné blahorečenie dvoch poľských svedkov viery vo Varšave: kardinála Stefana Wyszyńského a rehoľníčky Alžbety Czackej, na ktorom pápeža reprezentoval kardinál Semeraro.

Svätý Otec sa poďakoval organizátorom medzinárodného eucharistického kongresu a Maďarskému národu adresoval túto výzvu:

„Náboženské cítenie je životodarnou miazgou tohto národa, ktorý je tak pripútaný ku svojim koreňom. Ale kríž, zasadený do zeme, nás nielen vyzýva, aby sme sa dobre zakorenili, ale aj dvíha a rozprestiera svoju náruč ku všetkým: nabáda nás, aby sme udržiavali svoje korene pevné, ale bez hradbových opevnení; aby sme čerpali z prameňov a otvárali sa smädným našej doby. Prajem si, aby ste boli takíto: ukotvení a otvorení, zakorenení a úctiví.“  ( TK KBS, RV, zk; rp ) 20210912013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]